Netflix: Seriale

Ocena
serialu
7,4
Dobry
Ocen: 471
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Czarnoskóra Kleopatra wzbudza kontrowersje. Będzie blokada Netfliksa?

10 maja tego roku na platformie streamingowej Netflix zadebiutuje kolejna odsłona serialu "Afrykańskie królowe". Najnowsza część opowiada o królowej Kleopatrze. Niedługo po opublikowaniu zapowiedzi tej produkcji pojawiły się kontrowersje. Twórcom oberwało się za to, że w tytułowej roli obsadzili czarnoskórą aktorkę Adele James. Oburzeni tym są m.in. przedstawiciele egipskiego rządu i nauki, którzy zarzucają Netfliksowi, że szerzy nieprawdziwe wiadomości o pochodzeniu egipskiej cywilizacji.

Jak zauważa portal Indiewire, oburzeni serialem "Królowa Kleopatra" egipscy naukowcy uważają, że powierzenie Adeli Jones roli legendarnej królowej Egiptu to niewybaczalny błąd. Twierdzą oni, że urodzona w 69 roku pne w egipskim mieście Aleksandria władczyni była pochodzenia europejskiego, a konkretniej grecko-macedońskiego. Jej ojcem był Ptolemeusz II, jednak kolor skóry jej matki pozostaje nieznany.

Czy Kleopatra mogła być czarnoskóra?

Sprawa na narzekaniu się nie kończy. Do egipskiej prokuratury wpłynęło żądanie zablokowania w tym kraju całej zawartości Netfliksa. Złożył je prawnik Mahmoud al-Semary, który twierdzi, że platforma streamingowa prezentuje "afrocentryczne myślenie", a jej celem jest wymazanie egipskiej tożsamości. Wtóruje mu egiptolog Zahi Hawass, który mówi wprost, że mało prawdopodobne jest, by Kleopatra była czarnoskóra. "To nieprawda. Kleopatra była Greczynką, a to oznacza, że miała jasną skórę, a nie czarną" - mówi. On też oskarża Netflix o "szerzenie nieprawdziwych wiadomości na temat czarnego pochodzenia egipskiej cywilizacji". W sieci pojawiły się także dwie petycje o skasowanie serialu o Kleopatrze. Podpisało je 88 tysięcy osób.

Reklama

Zastrzeżeniami Egipcjan zdziwiona jest egiptolożka Sally-Ann Ashton, która była konsultantką serialu Netfliksa. "Kleopatra rządziła Egiptem na długo przed tym jak Arabowie osiedlili się w Afryce Północnej. Jeśli jej matka była rdzenną mieszkanką tych terenów, to oznacza, że była Afrykanką. Powinno to więc mieć odzwierciedlenie we współczesnych przedstawieniach Kleopatry" - powiedziała. W podobnym tonie wypowiedzieli się wcześniej przedstawiciele Netfliksa. Ich zdaniem obsadzenie James to ukłon w stronę trwających od stuleci spekulacji na temat rasy Kleopatry.

Gal Gadot: Zbyt biała, by zagrać Kleopatrę?

Serial Netfliksa nie jest jedyną produkcją o Kleopatrze, pod adresem której formułowano w ostatnim czasie oskarżenia o niewłaściwy kolor skóry odtwórczyni głównej roli. Mowa o filmie planowanym przez Patty Jenkins ("Wonder Woman"), w którym w roli królowej Egiptu miała wystąpić Gal Gadot. W tym przypadku pojawiły się jednak zarzuty, że izraelska gwiazda jest zbyt biała do roli Kleopatry. "Fakt jest taki, że Kleopatra była Macedonką. Szukaliśmy pasującej macedońskiej aktorki, ale takiej nie znaleźliśmy" - tłumaczyła się wtedy Gadot. 


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Netflix: Seriale | Królowa Kleopatra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy