Netflix: Seriale
Ocena
serialu
7,5
Dobry
Ocen: 590
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Awantura": Premier Morawiecki poleca serial Netfliksa politykom PO

W państwie PO jest jak w serialu "Awantura" - są ludzie, którzy odnoszą sukcesy, wspinają się po drabinie rozwoju społecznego, ale nie obowiązuje ich zasada solidarności. Polecam go politykom PO, obrazuje spuściznę ich neoliberalnych rządów - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podcaście.

W swoim ostatni podcaście premier Matusz Morawiecki podzielił się ze słuchaczami przemyśleniami na temat nowego serialu Netflixa pt. "Awantura", którego - jak powiedział - "parę odcinków" obejrzał.

"'Awantura' to symbol zmian w społeczeństwie amerykańskim, w którym dorastają kolejne pokolenia imigrantów z różnych rejonów Azji, Korei, Japonii czy Chin" - zauważył premier.

Odnosząc się wprost do fabuły serialu "Awantura" premier stwierdził: "Przez lata wkładano nam do głowy, że na świecie toczy się walka klas, w której podporządkowani muszą chwycić za broń i pogonić wrednych kapitalistów. Tymczasem w tej nowej opowieści podporządkowani nie tylko nie mają siły i nadziei na zmianę. Jest na odwrót. To elita czy część elity znęca się nad nimi jeszcze bardziej, pokazując im, każdego dnia miejsce w szeregu upokarzając i ośmieszając" - opisywał Morawiecki.

Reklama

Przytoczył jedną ze scen serialu, w której "horrendalnie bogata bohaterka maluje na samochodzie chłopaka napis 'I am poor' (jestem biedny). Nie dość, że życie daje mu w kość, to jeszcze ktoś z góry traktuje go jako gorszy gatunek człowieka. Jakby stan posiadania decydował o jego godności" - relacjonował premier w swoim podcaście.

Według premiera "niestety jest w tej historii coś, co znamy z Polski". Morawiecki nawiązał do wpisu na Twitterze byłego szefa Platformy Obywatelskiej Borysa Budki. Jak powiedział premier, "zdjęcie przedstawia grupę urzędników, którzy przecinają wstęgę przed tzw. toi toi-em - plastikową toaletą".

"Dla tego pana przewodniczącego Platformy Obywatelskiej to oczywiście powód do śmiechu (...). Oczywiście samo zdjęcie to fotomontaż. Żadni politycy PiS nie robili otwarcia plastikowej toalety" - wyjaśnił premier, dodając, że "pan Borys Budka, bo o nim tu mowa, skompromitował się podwójnie". "Nie tylko zamieścił fake newsa, ale znowu pokazał prawdziwą mentalność części elit Platformy Obywatelskiej, a ta mentalność to lekceważenie i rechot wobec prostych spraw, wobec zwykłych, codziennych problemów" - stwierdził Morawiecki.

Zdaniem premiera w liberalnym państwie PO jest trochę tak, jak w serialu "Awantura". "Są ludzie, którzy odnoszą sukcesy, wspinają się po drabinie rozwoju społecznego, ale nie obowiązuje ich zasada solidarności. Kto wejdzie wyżej, wciąga drabinę za sobą, zamiast podać rękę i pomóc tym, którzy są niżej" - zwrócił uwagę premier.

"Polecam zatem wszystkim politykom PO obejrzenie serialu 'Awantura'. Mogą się w nim przeglądać jak w lustrze. Może coś zrozumieją, może na zakończenie znajdą jakąś drogę wyjścia z tej pułapki, w którą wpakowali Polskę, bo jestem głęboko przekonany, że ten podział społeczny, jaki mamy, że ta nasza polska awantura to jest właśnie spuścizna neoliberalnych rządów PO" - ocenił premier.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Awantura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy