Reklama

TVN idzie na dno? Kto nowym liderem?

Słabe starty produkcji TVN-u

Słaba pozycja TVN może wynikać ze zmęczenia widza tymi samymi twarzami i podobnymi konwencjami seriali. Stacja wypracowała schemat obsadzania w produkcjach swoich stałych gwiazd (m.in. Małgorzaty Kożuchowskiej, Adama Woronowicza, Macieja Musiałowskiego, Michała Żurawskiego, Michała Czerneckiego, itd.) które "przejadły się publiczności, spragnionej "świeżej krwi".

Stacja skupiła się na realizacji kryminałów. Jednak rynek jest mocno przesycony tym gatunkiem, a produkcje TVN nie dorównują odbierającym im widza zagranicznym serialom Netflixa oraz są słabsze niż rodzime seriale stacji HBO czy Canal+ ("Belfer", "Krew z krwi", "Pakt", "Żmijowisko", "Wataha", "Kruk. Szepty słychać po zmroku").

Reklama

Pierwszy odcinek nowego serialu TVN "Motyw" z Małgorzatą Kożuchowską, Agnieszka Grochowską i Michałem Czerneckim w rolach głównych,wyemitowany przez stację 3 marca o godz. 21.30 oglądało średnio 1,26 mln osób. Dało to stacji  9,91 proc. udziału stacji w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów (dane Nielsen Audience Measurement).

Serial opowiada o zbrodni, do jakiej dochodzi w gdańskim klubie Meduza. Ofiary - Luiza i Marcin "Maks" Porębscy, to z pozoru szczęśliwe małżeństwo, próbujące przywrócić lokalowi świetność. Początkowo wszelkie ślady wskazują na zemstę menadżerki Anny "Czarnej" Czarneckiej. Okazuje się jednak, że także Porębscy mieli coś do ukrycia... Komisarz Paweł Szulc, próbując ustalić, co łączyło "Czarną" i Porębskich, wpada w niebezpieczną grę.

Podobną do "Motywu" oglądalność zanotował drugi serial zapowiadany jako wielki wiosenny hit TVN-u - "Kog genetyczny". Produkcję, wyemitowaną w poniedziałkowy wieczór, 2 marca o godz. 21.30, śledziło zaledwie 1,25 mln osób. Przełożyło się to na 9,74 proc. udziału stacji w rynku.

Głównym bohaterem "Kodu..." jest Tomasz Skowroński, wybitny genetyk z Instytutu Badań Kryminalistycznych obsesyjnie szukający prawdy. Po śmierci żony związał się z tajemniczą Izą Berger. Jednak to nie kobieta, a praca pochłania go całkowicie, a relacja z dorastającym synem Piotrem jest pełna napięcia. Chłopak nie pogodził się ze śmiercią matki i nie akceptuje nieobecnego, zasadniczego ojca. Konflikt eskaluje, kiedy Piotr wdaje się w zakazany romans z partnerką ojca.

Co i dlaczego połączy tych dwoje? Prawdziwa miłość, erotyczna fascynacja, czy może nie dająca o sobie zapomnieć przeszłość? Trójkąt miłosny nieuchronnie prowadzi bohaterów do tragedii - Iza ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Namiętność, która nigdy nie powinna się zdarzyć niszczy ich dotychczasowy świat. Czy w obliczu zbrodni więzy krwi okażą się siłą, która może ocalić?


Migracja widzów do stacji "drugiego wyboru"

Zadziwiająca jest zmiana kierunku: widzowie rezygnując z oglądania TVN-u przerzucają się na stację drugiego (dotąd) wyboru - TV4.
Świetnym przykładem takiej migracji jest fakt, że nowy serial Czwórki "Święty" w pierwszym tygodniu emisji oglądało średnio 1,6 mln osób przy  udziałach w rynku na poziomie 10,6 proc.! 

W paśmie "Świętego" - od poniedziałku do czwartku o godz. 20 - Czwórka była trzecią najchętniej oglądaną telewizją! Najlepszą dotąd oglądalność odnotował odcinek emitowany 2 marca - blisko  1,7 mln widzów.

"Święty" to komedia obyczajowa, w której typowe i nietypowe sceny z życia małej społeczności, lokalne intrygi i kryminalne zagadki oraz osobiste perypetie bohaterów połączone są z dużą dawką humoru i zwrotów akcji. Głównym bohaterem serialu jest ulubiona postać widzów hitu "Policjantki i Policjanci"  Mikołaj Białach (w tej roli Mariusz Węgłowski). Teraz jednak wielkomiejski glina, który z powodu swojej bezkompromisowej postawy odszedł ze służby, podejmuje się roli... sołtysa! Białach dla mieszkańców okolicy staje się kimś na kształt niezłomnego szeryfa broniącego porządku, a jego głównym przeciwnikiem jest wpływowy i budzący ogólny postrach biznesmen, Kordas (Michał Milowicz).

Serial można oglądać na antenie Czwórki od 2 marca od poniedziałku do czwartku o godz. 20 zaraz po "Policjantkach i Policjantach".
Obok Mariusza Węgłowskiego i Michała Milowicza, w obsadzie "Świętego" znaleźli się m.in.: Jolanta Niedźwiecka, Sasza Reznikow, Elżbieta Trzaskoś, Pamela Płachtij, Mariusz Dzyruk i Klaudia Sokołowska. Reżyserem "Świętego" jest Katarzyna Buda, autorem scenariusza - Błażej Przygodzki, a producentką - Monika Galliot Salińska.

TVP wciąż trzyma się mocno

Najlepsze wyniki oglądalności seriali wciąż notuje TVP.

W tygodniu od 24 lutego do 1 marca najwyższą oglądalność zanotował serial "M jak miłość". Miał średnio 4,71 mln widzów. Udział stacji w tym czasie wyniósł 31,88 proc.

Świetną oglądalnością cieszył się także "Ojciec Mateusz". Odcinek produkcji - pokazany 27 lutego - miał 3,17 mln oglądających (21,61 proc. udziału w rynku). W czołówce znalazło się także "Na dobre i na złe" (2,81 mln osób, co dało stacji 19,17 proc. udziału).

"M jak miłość", pomimo zmian w obsadzie, o których przeczytacie TUTAJ, nadal jest serialowym liderem. Produkcja, która obchodziła właśnie jubileusz 1500. odcinków to najchętniej oglądany serial w historii telewizji.

swiatseriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje