"Matki, żony i kochanki": Krytyczne recenzje i wielka miłość widzów. Pamiętacie ten serial?
Serial "Matki, żony i kochanki" w latach 90. był prawdziwym hitem. Choć nie przypadł do gustu krytykom, widzowie wprost go pokochali. Szczególną sympatią cieszył się wśród kobiet, które z zapartym tchem śledziły losy czterech bohaterek, mierzących się z różnego rodzaju trudnościami. Bohaterek, które były zdecydowanie silniejsze od męskich postaci i po raz pierwszy nie były tylko tłem dla ich losów.
"Matki, żony i kochanki" to serial, który na ekranach gościł stosunkowo krótko. Telewizja Polska wyemitowała bowiem jedynie dwa sezony produkcji, łącznie 22 odcinki. Pierwszy sezon zadebiutował na ekranach w lutym 1996 roku, drugi natomiast dokładnie 25 lat temu - 30 sierpnia 1998 roku. O tym, że serial będzie kontynuowany po pierwszym sezonie zadecydowały przede wszystkim znakomite wyniki oglądalności. Już po kilku odcinkach było wiadomo, że krytykom produkcja nie przypadła do gustu... Twórcy, niezrażeni niepochlebnymi recenzjami, skupili się na opiniach widzów i stworzyli kolejną transzę odcinków, która cieszyła się równie wielką popularnością.
O czym opowiadała produkcja? "Matki, żony i kochanki" to historia czterech przyjaciółek - zaradnych kobiet, mądrych żon, troskliwych matek i czułych kochanek - które nierzadko muszą podejmować trudne decyzje... za słabych mężczyzn.
Wanda (Małgorzata Potocka) pracuje w szpitalu jako pielęgniarka. W pewnym momencie dowiaduje się, że jej mąż Janek (Paweł Wawrzecki) ma romans z lekarką. Mąż odchodzi, potem chce wrócić. Wanda z zemsty umawia się z niejakim Leonem (Andrzej Grabarczyk). Jan zaczyna rozumieć, jak bardzo zależy mu na żonie.
Wiktoria (Anna Romantowska) mieszka w małym miasteczku i samotnie wychowuje syna Jurka (Mateusz Damięcki). Po spotkaniu z przyjaciółkami i za ich namową przeprowadza się do stolicy. Jerzy (Jan Englert), jej miłość z czasów młodości, wraca do niej, ale kiedy dowiaduje się, że Jurek nie jest jego dzieckiem, odchodzi. Wiktoria wychodzi za mąż za Cezarego (Leon Charewicz), ale nie jest szczęśliwa w małżeństwie i związek się rozpada...
Hanka (Elżbieta Zającówna) po liceum skończyła studia i została wziętym stomatologiem. Mimo dużego obciążenia zawodowego starcza jej jeszcze energii na poszukiwanie odpowiedniego mężczyzny. Po rozwodzie z Robertem (Krzysztof Kiersznowski) wiąże się ze studentem filozofii Filipem (Grzegorz Łukawski), a potem z Krzesimirem (Jacek Borkowski), za którego zamierza wyjść za mąż...
Dorota (Gabriela Kownacka) wraz z mężem Michałem (Krzysztof Stroiński) ma fabrykę kosmetyków. Małżonkowie są rodzicami nastoletniej Klary (Anna Mucha). Wydawać by się mogło, że Dorocie nic nie brakuje do szczęścia w życiu rodzinnym i zawodowym, a jednak od dłuższego czasu zdradza męża z rzeźbiarzem Adamem (Jan Nowicki).
Bohaterki poznały się jeszcze w szkole pielęgniarskiej, a po latach ich drogi ponownie się przecięły i zostały przyjaciółkami. W swoim gronie chętnie dzielą się codziennymi kłopotami, niespełnionymi miłościami i zdradzają swoje pilnie strzeżone tajemnice. Mimo że problemów w ich życiu nie brakuje, zwykle okazują się silniejsze od mężczyzn i przezwyciężają trudności.
"Matki, żony i kochanki" to jeden z pierwszych seriali, który eksponował kobiecą siłę, zanim stało się to modne. Dopiero kilka lat później na ekrany weszły "Gotowe na wszystko", czy "Seks w wielkim mieście", które podobnie jak w polskiej produkcji z kobiet czyniły pełnowymiarowe bohaterki.
Oprócz czterech wybitnych aktorek nad serialem pracowała cała plejada wybitnych twórców i artystów. Za kamerą stanęli twórcy popularnych polskich komedii - Juliusz Machulski ("Seksmisja", "Vabank") i Ryszard Zatorski ("Nigdy w życiu", "Tylko mnie kochaj"). Reżyserzy byli jednocześnie współtwórcami scenariusza. Muzykę opracował natomiast Krzesimir Dębski, twórca m.in. ścieżki dźwiękowej do "Ogniem i mieczem".
"Matki, żony i kochanki" to także bardzo solidne występy drugoplanowe. To tutaj od dobrej strony mogli pokazać się młodzi aktorzy - Mateusz Damięcki i Anna Mucha.
Na ekranach w mniejszych bądź większych rolach pojawili się także: Małgorzata Foremniak, Jan Englert, Jan Machulski, czy Leon Niemczyk.