Reklama

Majka

Ocena
serialu
6,9
Niezły
Ocen: 1425
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Tak mieszka Majka

Masa fotosów, aparatów i artystyczny nieład kontra koronki, abażury i antyki. Zobacz na własne oczy jak mieszka obecnie najpopularniejsza krakowska studentka - Majka Olkowicz.


Reklama

Plener oraz studio

W kamienicy przy ulicy Bernardyńskiej w Krakowie mieści się mieszkanie Majki Olkowicz (Joanna Osyda). Fotografka dzieli je ze swoją rodziną. Z jego okien rozpościera się widok na Wawel.

W rzeczywistości sceny we wnętrzu domu Majki kręcone są w krakowskiej hali przy ulicy Pułkownika Dąbka, niedaleko siedziby TVN. W niej urządzono także biura firmy "Panorama Projekt", Automobil Klub "Krak" oraz pub "Klisza".

Przygotowanie hali zajęło ekipie "Majki" około dwóch miesięcy. W tym czasie wylano betonową podłogę, postawiono drewniane ściany, które pomalowano lub wyłożono tapetą, wniesiono meble i przedmioty dekoracyjne.

"Urządzeniem wnętrz zajmowała się Dorota Ignaczak z Warszawy" - zaznacza Marcin Dyakowski, główny scenograf serialu. "Jest ona także autorką wszystkich wizualizacji, to znaczy sama zaprojektowała cały wystrój hali".


Krakowska kamienica, a wyposażenie z Warszawy

Mieszkanie głównej bohaterki serialu "Majka" to przykład starego budownictwa z wysokimi sufitami. Składają się na nie: kuchnia połączona z salonem, łazienka, pokój Majki oraz pokoje babci Róży (Anna Tomaszewska), mamy Anny (Ewa Kaim) i wujka Piotra (Jakub Bohosiewicz). Pomieszczenia wyposażono w taki sposób, żeby sprawiały wrażenie ciepłych, przytulnych i eklektycznych.

"Część wyposażenia przyjechała z Warszawy, pozostałą zdobywaliśmy już na miejscu" - mówi Marcin Dyakowski. "Urządzanie mieszkania głównej bohaterki było dla nas świetną zabawą. Chodziliśmy po targach staroci oraz komisach i wyławialiśmy prawdziwe cacuszka - starodawne zdjęcia, wazy, zegary, obrazy w ozdobnych ramach, lampy, arrasy. Wszystko zostało zakupione, więc stanowi obecnie własność produkcji".


Mały i ciasny, ale własny

Pokój Majki nieco odbiega swoim stylem od pozostałych pomieszczeń. Jest mały, ciasny oraz bardziej nowoczesny. Panuje w nim artystyczny nieład. Na żółtych ścianach wiszą plakaty, obrazy oraz czarno-białe fotografie, w tym zdjęcie USG jej maleństwa, które wkrótce przyjdzie na świat. Drewniana szafa pęka w szwach od kolorowych ubrań dziewczyny. Obok niej Majka ma duże lustro. Na komodach stoją: gipsowy tułów i twarz mężczyzny, małe puzderka, lusterko oraz aparaty analogowe. Na środku pokoju, tuż pod oknem, swoje miejsce znalazła czerwona kanapa, na której śpi Majka. Na nią narzucona jest kapa w stylu indyjskim. Między kanapą a komodą stoi biurko, a na nim lampka, przybory do pisania, zeszyty z notatkami z zajęć i książki.

W pokoju Majki urządzono także kącik dziecięcy. Stoi w nim drewniane łóżeczko z tiulowym baldachimem. Za nim na jednej ze ścian wymalowane zostało niebo z białymi obłokami.

Odrobina tradycji nie zaszkodzi

Rzućmy okiem do kuchni i salonu, z których korzystają fotografka i reszta jej rodziny: mama Anna (Ewa Kaim), babcia Róża (Anna Tomaszewska) i wujek Piotr (Jakub Bohosiewicz).

Już na pierwszy rzut oka widać, że kuchnia to raj dla wytrawnych gospodyń. Najwięcej czasu spędza tutaj Róża. Ściany tego wnętrza pomalowane są na jasnooliwkowy kolor. Za wyposażenie robią kremowe szafki i półki z drewna, stary kredens, zabudowany zlew, kuchenka oraz duża lodówka.

"Z kranu płynie woda" - wyjawia Marcin Dyakowski, scenograf serialu "Majka". "Nie ma tu jednak kanalizacji. Jej funkcje pełnią specjalne pompy biomechaniczne. Pompowana woda leci przez kran do wiaderka, które umieszczone jest pod zlewem. Co się zaś tyczy kuchenki, mamy w niej gaz. Bohaterowie gotowali na niej zupy, smażyli naleśniki. Poza tym lepili pierogi, a nawet piekli tort"!

Na ścianach kuchni wiszą fotografie rodzinne, drewniane łyżki, półki z postawionymi na nich kubkami, porcelaną oraz słoiczkami z przyprawami. Gdzieniegdzie stoją wazony z suszonymi kwiatami oraz wazy z owocami.


Podwawelski styl

Salon został urządzony w staroświeckim stylu. Połączony jest z kuchnią ścianką działową sięgającą do połowy długości pomieszczenia z półkolistym otworem, przez który można obserwować postępy Róży podczas przygotowywania posiłków. Nieopodal stoi podłużny stół z wydzierganym na szydełku obrusem i z drewnianymi krzesłami. Na środku umieszczono brązową kanapę. Pod ścianą po prawej od okna wydzielony został kącik do czytania lub szycia z wygodnym fotelem i stojącą lampą z materiałowym abażurem. Naprzeciwko stoi maszyna do szycia. Głównie korzysta z niej Róża, aby zreperować ubrania pozostałych członków rodziny.

W każdym pomieszczeniu stoi zabytkowy piec kaflowy.

"Są one jak najprawdziwsze" - podkreśla Marcin Dyakowski. "Zostały znalezione w pustostanie. W środku mają jednak drewniane konstrukcje, ponieważ nie będziemy w nich palić".

Zobacz także Jak Majka pracuje.


ŚwiatSeriali.pl on Facebook

Agencja W. Impact

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje