Reklama

Majka

Ocena
serialu
6,9
Niezły
Ocen: 1414
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Majka" - dziewczyna spod Wawelu

Proponujemy wakacyjną wędrówkę śladami bohaterów naszych ulubionych seriali. Tym razem zapraszamy do Krakowa - miasta, w którym miłość spotyka się zawsze przypadkowo.

Dzisiaj już mało kto pamięta czasy filmowej świetności Krakowa. Przed 1939 rokiem był to prężnie działający ośrodek. Wszystko zmieniło się po wojnie i choć pod Wawelem od tamtej pory powstało kilka głośnych produkcji, wykorzystujących plenerowy potencjał tego niezwykłego miejsca ("Lista Schindlera", "Człowiek z marmuru", "Podwójne życie Weroniki", "Anioł w Krakowie", "Vinci", ostatnio "Uwikłanie"), to dopiero serial "Majka" przywrócił blask Królewskiemu Miastu.

Reklama

Stolica klimatu i spacerów

Tytułowa Majka jest życiową optymistką. Jej pasją jest fotografia i uparcie walczy o swoje zawodowe marzenia. Zamiast nich znajdzie jednak... wielką miłość! Ta historia rozgrywa się na tle pięknych pejzaży Krakowa. Widzimy zatem Rynek Główny z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, w którym serialowa para Majka i Michał pobrali się, ale nie tylko, gdyż produkcja TVN-u pokazuje w niezwykły sposób także inne miejsca.

Podróżując śladami "Majki" powinniśmy właśnie zacząć od Wawelu. Tuż nieopodal Królewskiego Zamku, na sąsiadującej z nim ulicy Bernardyńskiej, mieści się zabytkowa kamienica, w której znajduje się rodzinne mieszkanie głównej bohaterki. Tak naprawdę jego wnętrza kręcone były w studio przy ulicy Płk. Dąbka, niedaleko krakowskiej siedziby TVN. Tam też urządzono biura firmy Automobil Klub "Krak", "Panorama Projekt" (biuro ukochanego Majki - Michała, którego siedziba znajduje się u zbiegu ulic Michałowskiego i Kochanowskiego) oraz "Kliszy", klimatycznej kawiarni z Kazimierza.

Zielono mi

Nie można też pominąć wszelkich "terenów zielonych" Krakowa. Fani "Majki", jak i wielbiciele natury, powinni udać się do Tyńca, na Wiślane Bulwary, do Parku Bednarskiego i koniecznie na słynne krakowskie Planty. To tam spacerowała Majka z wózkiem, by dotlenić swoją pociechę. W tych miejscach rozgrywały się przeważnie sceny poważnych rozmów między bohaterami, ale też jedna z sesji naszej serialowej fotografki, której bohaterką była... Ewa Drzyga. Znana dziennikarka mieszkająca w Krakowie, gościnnie wystąpiła w jednym z odcinków serialu. Dodajmy, że udział w "Majce" nie był jej debiutem aktorskim.

Drzyzga już wcześniej pojawiła się w "Demonach wojny według Goi", w reżyserii Władysława Pasikowskiego, a także w serialach "Niania" i "Na Wspólnej". Drzyzga w "Majce" zagrała samą siebie - gospodynię najsłynniejszego talk show w Polsce.

Mekka artystów

Nieopodal Plant znajduje się Plac Matejki oraz Akademia Sztuk Pięknych, czyli Alma Mater Majki. To tam nasza fotografka studiuje. Swoją drogą, tu scenarzyści nagięli nieco rzeczywistość - na krakowskiej ASP nigdy nie było Wydziału Fotografii!

Pannę Olkowicz poznajemy, kiedy robi zdjęcia ulicznemu klownowi na jednej z ulic. Tam też poznaje Michała. Jeśli chcecie odwiedzić miejsce, w którym narodziła się ich wielka miłość, udajcie się na ulicę Poselską - to na niej wszystko się zaczęło (także pierwszy odcinek serialu).

Godne uwagi są także miejsca, z których rozpościera się piękny widok. Z ogródka kultowej restauracji Wierzynek wygodnie spojrzymy na Rynek w całej okazałości. To tu często przychodził Michał ze swoją żoną Aleksandrą. Natomiast aby mieć przed oczami piękną panoramę Rynku i okolic, warto się nieco wysilić (dosłownie) i udać na szczyt Akademii Muzycznej (ul. Świętego Tomasz 43). Tu na tarasie widokowym uczelni mieściło się patio "Panorama Projekt" i tu nakręcono wiele scen z udziałem pracowników serialowego biura.

Nie tylko ścisłe centrum

Nieco za centrum Krakowa znajdują się dwa miejsca, które także warto odwiedzić i to nie tylko ze względu na serial, ale i spore walory turystyczne. Nowa Huta to największa i - jak mówią jej mieszkańcy - "najbardziej zielona dzielnica Krakowa". Niestety, twórcy "Majki" pokazali jedynie minusy tego, kojarzonego z "budową socjalizmu", miejsca i ponownie przypięli mu stereotypową etykietkę "gorszej siostry Krakowa". W Nowej Hucie mieszka matka Aleksandry - przebiegłej i egoistycznej żony Michała. Sama kobieta do świętych nie należy - oddała przed laty małą Olkę swej siostrze, a sama wyjechała z Polski. Teraz próbuje naprawić utracone przez laty relacje z córką. Nie jest bogata, dlatego mieszka w Hucie.

Jej przeciwieństwem są rodzice Michała - Lucyna i Kazimierz mieszkają w luksusowej willi. Zdjęcia w rzeczywistości kręcone były w zabytkowym pałacu w małej miejscowości Śmiłowice, 40 kilometrów od Krakowa. Budynek został zbudowany w 1807 roku, a odrestaurowany w 2007 roku. Dzięki właścicielowi Feliksowi Śliwie, po 200 latach zespół pałacowo-parkowy odzyskał swoją dawną świetność. Dziś można w nim wynająć pokój lub zorganizować różne okolicznościowe imprezy. Akcja serialu rozgrywa się zarówno na zewnątrz pałacyku - w ogródku i na ganku, jak i w jego wnętrzach - w salonie, jadalni, sypialni i holu. - Wszystkie meble i przedmioty dekoracyjne, które w "Majce" stanowią wyposażenie domu państwa Duszyńskich, należą do właściciela pałacyku - opowiada scenografka Monika Gębarowska.

Kraków to bohater, a nie tło

A oto, co na temat Krakowa powiedział nam Tomasz Ciachorowski (serialowy Michał Duszyński):

Jak pracowało ci się w Krakowie, na planie "Majki"?

- Kraków to jeden z bohaterów serialu "Majka". Dlatego chcieliśmy sportretować to miasto jak najlepiej. Dzięki temu, że zdjęcia były właśnie tu, a nie w Warszawie, poznałem Kraków od podszewki. Mieliśmy okazję bywać w takich miejscach, do których turyści nie mają wstępu. Dzięki temu zaprzyjaźniłem się z tym miastem.

Czy masz swoje ulubione miejsce w Krakowie?

- Gorąco polecam klasztor w Tyńcu oraz Skałki Twardowskiego. Urzekły mnie te miejsca. Są magiczne. I oczywiście Kazimierz. To w nim się zakochałem. Praca przy "Majce" trwała w Krakowie 16 miesięcy. Długo będę to wspominał. Mam sentyment do tego miasta.

Czy Kraków, według Ciebie, ma "filmowy potencjał" i powinno w nim powstawać więcej produkcji?

- Jestem pewien, że tak! Kraków nie tylko pełni rolę tła. To miasto nasycone jest pewnymi znaczeniami. Każdy Polak je zna i kojarzy, a "Majka" tego dowiodła.

Drodzy fani "Majki", ale także "filmowego Krakowa", wakacje to doskonały czas, aby pozwolić sobie na weekendową wycieczkę śladami Majki Duszyńskiej i bohaterów serialu. Oto pomocna ściąga z miejsc godnych waszej uwagi:

"Majkowy" Kraków:

Rynek Główny, Kościół Mariacki, ogródek restauracji "Wierzynek"

Wawel, ul. Bernardyńska

Bulwary Wiślane, Planty, Park Bednarskiego, Tyniec

Plac Matejki, Akademia Sztuk Pięknych,

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Grodzka 54, to tu odbył się ślub Kasi i Bartka)

Dzielnica Kazimierz

Dzielnica Nowa Huta

Ulica Poselska (to tu Majka poznała Michała)

Ulica Kochanowskiego (tu znajduje się biuro projektowe "Panorama")

Taras widokowy Akademii Muzycznej (ul. Św. Tomasza 43)

Był to drugi przystanek na naszej wakacyjnej, serialowej mapie Polski. W ubiegłą środę zobaczyliśmy Sandomierz oczami ojca Mateusza. Natomiast za tydzień, wraz z Janosikiem, wybierzemy się do Pieskowej Skały.

Dowiedz się więcej na temat: Serialowe wakacje | Majka | Kraków | Tomasz Ciachorowski | Joanna Osyda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje