Gwiazdy po latach: "MacGyver"
W połowie lat osiemdziesiątych wszystko wydawało się prostsze. Dzięki nadawanemu w tym czasie w telewizji "MacGyverowi" przekonaliśmy się, że w domowym zaciszu da się wyprodukować bombę, pękniętą chłodnicę można załatać gotując w niej jajka, a wykrywacz kłamstw to nic innego jak aparat do pomiaru ciśnienia i budzik. Co dzisiaj dzieje się z agentem specjalnym, który gardził bronią palną i udowadniał, że z pomocą scyzoryka i taśmy klejącej można wykaraskać się z każdych tarapatów? Jak potoczyły się losy jego współpracowników z Fundacji Phoenix? Zobaczcie!
"MacGyver" zadebiutował w roku 1985 i utrzymywał się w ramówce przez siedem sezonów. Ostatni odcinek stacja ABC pokazała 25 kwietnia 1992 roku. Serial opowiada historię Angusa MacGyvera (Richard Dean Anderson) - agenta specjalnego, działającego na usługach tajnej organizacji - Fundacji Phoenix oraz rządowej agencji DXS. MacGyver - fizyk z wykształcenia, weteran wojny wietnamskiej, w każdym kolejnym odcinku ratuje świat, używając do tego wynalazków własnego pomysłu skonstruowanych z ogólnodostępnych materiałów.
Seria odniosła niesamowity sukces w Stanach Zjednoczonych, a prawa do emisji sprzedano do ponad siedemdziesięciu krajów. W 1994 roku powstały dwa filmy fabularne oparte na motywach serialu. Po zakończeniu emisji wielokrotnie mówiło się o jej wznowieniu. Niestety, do tej pory reaktywacja "MacGyvera" skończyła się na nakręceniem w 2003 roku pilotowego odcinka spin-offu pod tytułem "Young MacGyver".
Czy gdyby dzisiaj wznowiono produkcję serialu, pierwotni odtwórcy głównych ról wzięli by w niej udział? A może wycofali się już z show-biznesu i wiodą spokojne życie emerytów? Zobaczcie, kim są teraz bohaterowie "MacGyvera"!
Sześćdziesięciotrzyletni Anderson w dalszym ciągu zajmuje się aktorstwem, ale na razie żadna z jego dotychczasowych ról nie pozwoliła mu pozbyć się łatki genialnego wynalazcy.
Karierę aktorską Anderson rozpoczął od występu w serialu "General Hospital", gdzie od 1967, przez pięć lat grał dr. Jeffa Webera. Później zaangażował się w kilka pomniejszych projektów telewizyjnych, aż w 1985 pojawił się na przesłuchaniach do roli MacGyvera.
Producentów przekonał ponoć po tym, że przed przeczytaniem sceny, zapytał, czy może włożyć okulary, ponieważ jest krótkowidzem. W tym momencie twórcy wiedzieli już, że znaleźli aktora, który idealnie nadaje się do roli ułożonego i niepozornego MacGyvera.
Po zakończeniu emisji serialu, Anderson zagrał w filmie fabularnym "Zegar Pandory" z 1996. W 1997 został zaangażowany do roli pułkownika Jacka O’Neilla w fantastycznej serii "Gwiezdne wrota", będącej kontynuacją filmu o tym samym tytule, gdzie w O’Neilla wcielił się Kurt Russel. Anderson pojawiał się także w kolejnych produkcjach serii - "Gwiezdne wrota: Atlantyda" oraz "Gwiezdne wrota: Wszechświat".
Obecnie nadal od czasu do czasu grywa w serialach: w 2010 można był zobaczyć go w "Dorastającej nadziei", a w 2012 w produkcji "Paragraf Kate".
Anderson mieszka w Los Angeles. Nigdy się nie ożenił, ale ma córkę ze związku z Apryl Prose. Od aktorstwa woli dzisiaj podróże. Jest także kolekcjonerem dzieł sztuki - posiada pokaźny zbiór obrazów francuskich impresjonistów.
Najlepszy przyjaciel MacGyvera, który w serialu słynął z tego, że z niezwykłą łatwością potrafił wpakować wszystkich w kłopoty, nadal pracuje jako aktor. Jego filmografia, mimo, że pokaźna, składa się w większości z ról drugoplanowych. Można go było oglądać miedzy innymi u boku Reese Witherspoon w "Legalnej blondynce 2" czy "Prawie zemsty" z Geraldem Butlerem.
W serialach grywał głownie gościnnie. Pojawiał się w takich produkcjach jak "Pan Złota Rączka", "Strażnik Teksasu", "Wzór" czy "Żona idealna". Od roku 2010 na stałe zagościł w ekipie "Partnerek", gdzie gra detektywa Vince’a Korsaka z bostońskiej policji.
W "MacGyverze" Elcar wcielił się w rolę dyrektora operacyjnego Fundacji Phoenix, a zarazem przyjaciela głównego bohatera, któremu często przychodził z odsieczą. Ciekawostką jest, że w późniejszych odcinkach serii Thorton zapada na jaskrę - wątek wprowadzony z powodu realnych kłopotów ze wzrokiem, jakie nękały Elcara.
W momencie emisji "MacGyvera" Elcar miał 58 lat i na koncie takie produkcje jak "Żądło" z 1973 roku. Ogółem zagrał w 40 filmach i kilkudziesięciu serialach. Jego ostatnia telewizyjna rola to gościnny występ na planie "Ostrego dyżuru".
Dana Elcra zmarł w 2005 roku.
Brytyjski aktor i wokalista, Michael Des Barres jest chyba najbarwniejszą postacią pośród członków obsady "MacGyvera". W serialu grał etatowy czarny charakter - płatnego zabójcę o imieniu Murdoc, który za punkt honoru postawił sobie unicestwienie tytułowego bohatera.
W prawdziwym życiu Des Barres równie aktywnie, co aktorsko, udzielał się muzycznie. Był członkiem zespołów Silverhead, Detective i Checquered Past. Ma na koncie także dwa solowe albumy. Najjaśniejszym momentem jego kariery był występ na Live Aid w 1985, kiedy dołączył do formacji Powerband w zastępstwie Roberta Palmera.
Z jego ról filmowych warto wyróżnić udział w "Mulholland Drive". Na planach seriali gości chętnie, ostatnio można było oglądać go w "Agentach NCIS", "Bez skazy", "Kościach" czy "W garniturach".
Jak na rockmana przystało ma za sobą wiele burzliwych związków, a także małżeństwo ze znaną wokalistką, dziennikarką i groupie - Pamelą Des Barres. Przez lata uzależniony od alkoholu i narkotyków, obecnie aktywnie działa w organizacjach zwalczających uzależnienia.
Karolina Pałys