Reklama

M jak miłość

Ocena
serialu
9,8
Super
Ocen: 367501
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Głodowe" emerytury gwiazd

W Polsce temat emerytur pojawia się prawie codziennie. Od lat budzi duże kontrowersje. Swoje trzy grosze dorzucają również gwiazdy. Okazuje się, że chociaż mogą liczyć na ogromne gaże za występy, to ich emerytury nie należą do największych.

Artyści nie lubią rozmawiać o swoich zarobkach, za to o emeryturach chętnie opowiadają w mediach. Legendarni aktorzy i muzycy z rozżaleniem opowiadają o "groszach", które dostają od ZUS-u. Mimo wyższych zarobków, w przeszłości najczęściej płacili dużo niższe składki do ZUS-u. Efektem są niskie emerytury.

Reklama

Dawniej często pracowali na tzw. "umowach śmieciowych", z których składki emerytalne nie były odprowadzane. W PRL-u na ten temat nie mówiono, a składki roczne były minimalne. Obecnie są wyższe niż dawniej, ale część artystów po prostu ich nie opłaca. 

Większość z nich pracuje jako wolni strzelcy. Na etat mogą liczyć aktorzy zatrudnieni w teatrach. 

Aby nie martwić się niską emeryturą, mogą założyć własną działalność gospodarczą albo zgłosić się do Komisji Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców przy Ministerstwie Kultury.

W 2018 roku Teresa Lipowska szczerze opowiedziała o swoich finansach. - Mam 2200 złotych emerytury. Uważam, że to jest taka średnia emerytura, bo bywają gorsze. To jest tylko i wyłącznie z gaży, czyli z części w teatrze, a nie od żadnych dodatków, filmów czy koncertów. Kiedy poszłam na emeryturę, a namówili mnie, żebym poszła wcześniej, bo będę sobie dorabiała ewentualnie przedstawieniami, a się na to zgodziłam, mając 55 lat, to wtedy ten portfelik był bardzo cieniutki - zwierzyła się portalowi "Plejada.pl".  

Aktorka nadal może aktywnie pracować. Od 20 lat ma zapewnione miejsce w obsadzie "M jak miłość".  - Gdybym nie miała takiego wielkiego szczęścia, a w moim wieku to jest wyjątkowe szczęście, że trafiłam na serial, który mi, że tak powiem, uzupełnia tę emeryturę co miesiąc, i mogę sobie pozwolić na parę rzeczy, to byłoby bardzo cieniutko - mówiła w rozmowie.

swiatseriali.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje