Londyńczycy
Ocena
serialu
7,5
Dobry
Ocen: 301
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Londyńczycy": Mija 10 lat od premiery serialu

23 października 2008 roku - dokładnie 10 lat temu - TVP1 wyemitowała 1. odcinek serialu "Londyńczycy" opowiadającego o losach Polaków, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy i szczęścia.

"Londyńczycy" byli pierwszą polską produkcją telewizyjną, do której niemal połowa zdjęć powstała poza granicami naszego kraju - w Londynie, gdzie po 2005 roku swoje nowe domy znalazło ponad milion emigrantów z Polski.

 

Wszystko od nowa

Akcja serialu toczy się w stolicy Wielkiej Brytanii, a tłem wydarzeń są autentyczne londyńskie ulice w Soho, Ealingu i na West Endzie.

- Pokazujemy ludzi, którzy odważyli się odmienić swój los i zacząć wszystko od nowa. Zobaczymy Polaków, którzy w Londynie tylko pracują i takich, którzy walczą tam o życie - mówił przed premierą serialu ówczesny dyrektor Agencji Filmowej TVP Sławomir Jóźwik.

Reklama

- To była dla mnie wielka, wspaniała przygoda, ale uczciwie przyznaję, że chwilami było ciężko... Te wyjazdy i rozłąka z domem na długi czas sporo mnie kosztowały - wspomina Natalia Rybicka grająca w "Londyńczykach" jedną z głównych ról - Aśkę, która do Londynu pojechała za swym ukochanym Wojtkiem (Marcin Bosak).

W szranki z "Gotowymi na wszystko" i "Brzydulą Betty"

Natalia Rybicka za swą kreację w serialu, który swoim nazwiskiem firmowała producentka Dorota Kośmicka-Gacke (obecnie pracuje w barwach TVN, gdzie wyprodukowała "Drugą szansę" i "Diagnozę"), dostała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Telewizyjnych "RomaFictionFest" w Rzymie, podczas którego "Londyńczycy" uznani zostali za najlepszy serial 2009 roku.

Serial nominowany był także do Telekamery "Tele Tygodnia", a reżyser Greg Zgliński otrzymał nominację do Wiktora.

Opowieść o mieszkających w Londynie Polakach pokazywana była na wielu festiwalach - wyróżniło go m.in. jury prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Produkcji TV w Chicago, przyznając Hugo Television Award 2009 i jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Monte Carlo (serial nominowany był w aż czterech kategoriach indywidualnych oraz do Złotej Nimfy, czyli głównej nagrody festiwalu).

W maju 2009 roku - podczas Banff World Television Festival odbywającego się w Kanadzie - trzeci odcinek "Londyńczyków" uznany został za jedną z najlepszych produkcji telewizyjnych świata, a o nagrodę Rockie rywalizował z wielkimi amerykańskimi hitami: "Gotowymi na wszystko", "Zagubionymi" i "Brzydulą Betty". 

Lista płac i... pięć milionów widzów

W "Londyńczykach" - oprócz Natalii Rybickiej i Marcina Bosaka - zagrała plejada znakomitych aktorów z Lesławem Żurkiem, Gabrielą Muskałą, Marietą Żukowską, Robertem Więckiewiczem, Romą Gąsiorowską i Grażyną Barszczewską na czele. Obok nich w serialu wystąpili m.in. Katarzyna Figura, Weronika Rosati, Weronika Książkiewicz, Aleksandra Konieczna, Jacek Braciak i Janusz Chabior. W zdjęciach wzięło w sumie udział ponad 200 aktorów i epizodystów.

Serial opowiadający o losach mieszkających w Londynie Polaków cieszył się ogromną popularnością i gromadził co tydzień przez telewizorami prawie pięć milionów widzów. Licząca 13 odcinków 1. seria oraz składający się z 16 odcinków 2. sezon emitowane była na antenie TVP1 od 23 października 2008 roku do 23 grudnia 2009 roku. Dopiero pół roku po emisji ostatniego epizodu władze Telewizji Polskiej ogłosiły, że serial nie będzie kontynuowany. 

"Londyńczycy" to portret polskich emigrantów. Scenarzyści - Ewa Popiołek i Marek Kreutz - spędzili wiele tygodni wśród Polaków w Londynie, poznając ich życie, obserwując codzienne problemy i słuchając ich historii.

- Powstał serial, który jest fabularną fikcją, ale wszystko, o czym opowiada, kiedyś się komuś przydarzyło - twierdzi Dorota Kośmicka-Gacke, która do dziś uważa "Londyńczyków" za jedną ze swych najlepszych produkcji.


Agencja W. Impact
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy