Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10387
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Zmiennicy": Pamiętacie "prawdziwego" Mariana? Tak wygląda serialowy Koniuszko po latach

Marcel Szytenchelm szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim dzięki jednej roli. Blisko 35 lat temu wcielił się w Mariana Koniuszko, jednego z bohaterów kultowego serialu Stanisława Barei - "Zmiennicy". Co słychać u aktora po latach?

"Zmiennicy" to kultowy serial Stanisława Barei ukazujący w krzywym zwierciadle PRL-owską rzeczywistość. Tym razem jednak poznajemy pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego, gdzie do pracy aplikuje młoda dziewczyna, Kasia (Ewa Błaszczyk). Niestety ze względu na to, że kobiety nie mogą pracować w MPT, zostaje ona odesłana z kwitkiem.

Ostatecznie, przebrana za Mariana Koniuszko, syna prezesa firmy, w której wcześniej pracowała, wygrywa rekrutację. Kasia, jako mężczyzna, zostaje zmiennikiem Jacka Żytkiewicza (Mieczysław Hryniewicz), który oczywiście nie wie o całym przekręcie - tak w skrócie rysuje się fabuła jednego z najbardziej lubianych przez Polaków serialu.

Reklama

W produkcji zagrała cała plejada aktorów, którym serial przyniósł popularność. Jednym z nich, był wspomniany odtwórca roli Mariana Koniuszko, czyli Marcel Szytenchelm. Co wiemy o artyście?

Marcel Szytenchelm: Niezapomniany Marian Koniuszko

Szytenchelm przyszedł na świat w Gdyni, ale niemal przez całe życie związany jest z Łodzią. To tam kończył liceum i to tam stworzył Studio Teatralne "Słup", w którym pełni funkcję reżysera i dyrektora artystycznego. 

Zanim jednak zajął się swoim projektem, zdał egzamin dla aktorów dramatu w Warszawie oraz przystąpił do egzaminu eksternistycznego Związku Artystów Scen Polskich, uzyskując tytuł reżysera dramatu. Dodatkowo jest absolwentem kulturoznawstwa ze specjalnością teatrologia. Dyplom uzyskał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Jego ekranowy debiut przypadł natomiast na lata 80. Szytenchelma można było oglądać m.in. w "Alabamie", "Republice nadziei", "Pograniczu w ogniu", "Porno", czy "Kanclerzu". Rozpoznawalność i sympatię widzów przyniosła mu jednak głównie wspomniana rola w "Zmiennikach" Barei.

Po sukcesie serialu, Szytenchelm pojawiał się dość regularnie na ekranach, jednak żadna z jego kreacji nie przyniosła mu już takiego rozgłosu. W ostatnich latach wystąpił m.in. w "Świecie według Kiepskich" i "Komisarzu Aleksie".

Aktorstwo i reżyseria to jednak niejedyne zajęcia Marcela Szytenchelma. Artysta ma na koncie spore osiągnięcia jako animator życia kulturalnego. To z jego inicjatywy obchodzi się dziś Dzień Tuwima, czy Dzień Reymonta. To także on jest pomysłodawcą słynnej Ławeczki Tuwima. Za swoje osiągnięcia aktor był wielokrotnie nagradzany, a w tym roku otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Zmiennicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy