Reklama

Kultowe seriale

Ocena
serialu
8,6
Bardzo dobry
Ocen: 2596
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Zjeździli całą Polskę

Serial "Stawka większa niż życie" jest oglądany z wypiekami na twarzy przez kolejne pokolenia, a Hans Kloss stał się legendą polskiej popkultury. Poznajcie miejsca gdzie kręcono tę kultową produkcję.

Podczas kręcenia zdjęć, w latach 1967-1968, ekipa zjeździła Polskę wzdłuż i wszerz. Na planie pojawiło się ok. 700 aktorów, zużyto ponad 30 tys. metrów taśmy filmowej. O które miejsca, odwiedzone przed laty przez realizatorów, warto zahaczyć w trakcie tegorocznych wakacji?

Wrocław: Dworzec Główny

Reklama

Na jednym z peronów Wrocławia Głównego, wybudowanego w połowie XIX w., nagrywano zdjęcia do 12. odcinka - "Zdrada" (np. scenę finałową, w której Kloss podąża za łączniczką z Krakowa). Za budynkiem dworca znajduje się gmach dolnośląskiej dyrekcji PKP. W odc. 12 "grał" on siedzibę Gestapo. Nieopodal, przy ul. Zapolskiej mieści się Teatr Polski (serialowe Kino Roma). To tu Kloss w odcinku "Zdrada" przechadzał się oczekując na Christin (Beata Tyszkiewicz).


Warszawa: Budynek MEN

W 5. odcinku ("Ostatnia szansa") Anna (Ewa Wiśniewska) po przesłuchaniu pośpiesznie opuszcza siedzibę Gestapo. Dziś jest to gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej przy al. Szucha 25. W stolicy kręcono zdjęcia również w okolicach Placu Grzybowskiego, kościoła Sióstr Wizytek, ul. Mokotowskiej i Kolonii Staszica, zabytkowego osiedla na warszawskiej Ochocie.

Łódź: Instytut Europejski

Siedziba instytutu (dawny Pałac Schweikerta) to serialowy konsulat niemiecki w Stambule z odc. 4 ("Café Rose"). Na parterze znajduje się pokoik, w którym zamordowano Rose Arens (Alina Janowska). Nieopodal jest sala balowa z zabytkowym kominkiem, widocznym na ekranie, oraz sekretariat konsulatu.

Jezioro Kortowskie

Nad Jeziorem Kortowskim, położonym w południowozachodniej części Olsztyna, powstały niektóre ujęcia do odcinka 17. pt.: "Spotkanie" (na przykład te, w których zostaje zatopiona skrzynia z dokumentami archiwum Ośrodka Wschód). Pomost widoczny podczas tej akcji został zbudowany specjalnie dla potrzeb filmu. Niestety, nie zachował się do dziś. Podobnie jak szopa, w której Kloss konfrontuje się z Anną-Marią Elken (Barbara Horawianka).

Trójmiasto: Hotel Grand

To tutaj kręcono niektóre ujęcia do odc. 2 "Hotel Excelsior", w którym Kloss udaje się do Gdańska, po tym jak w tajemniczych okolicznościach ginie "Herbert", szef tamtejszej siatki wywiadowczej. Zdjęcia realizowano m.in. na Długim Targu, przy ul. Mariackiej czy na dworcu Gdańsk Oliwa. Tytułowy "Excelsior" to w rzeczywistości sopocki Hotel Grand. Obecnie noc w apartamencie "Prestige" (52 m2, widok na Bałtyk) kosztuje ok. 2 tys. zł.

Kraków: Zamek w Pieskowej Skale

Na terenie zamku, znajdującego się nieopodal Krakowa, kręcono fragmenty odc. 16 ("Akcja »Liść dębu «"). Budynek "grał" siedzibę sztabu dywizji. Zamkowe komnaty zaadaptowano m.in. na kasyno oficerskie i gabinet generała Pfistera. Na terenie obiektu, poza "Stawką...", nagrywano też wiele innych filmów i seriali, m.in. "Pan Wołodyjowski", "Podróż za jeden uśmiech" i "Janosik".

Dowiedz się więcej na temat: Serialowe wakacje | Kultowe seriale | Hans Kloss

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje