Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10732
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Sergiusz Lach: Walczył z władzą. To przekreśliło jego marzenia!

Sergiusz Lach zasłynął jako Filipek Dulak z serialu "Stawiam na Tolka Banana". Jako młody chłopiec marzył o zrobieniu kariery aktorskiej, lecz jego plany spaliły na panewce. Zaangażowany w działalność opozycyjną Lach, w połowie lat 80. zmuszony został do opuszczenia kraju. Zmarł na obczyźnie.

"Stawiam na Tolka Banana"


Stanisław Jędryka czterokrotnie sięgał po prozę Adama Bahdaja. Ze względu na to, że wszystkie wcześniejsze wspólne produkcje tego duetu ("Do przerwy 0:1", "Wakacje z duchami" i "Podróż za jeden uśmiech") odniosły ogromny sukces, reżyser bez problemu uzyskał pozwolenie na pracę nad serialem. 

Jędryka zamieścił wówczas ogłoszenie w prasie, na które odpowiedział, między innymi, młody Sergiusz Lach. Lach, walczący o wcielenie się w postać Filipka, podczas castingu nie miał sobie równych. 


W 1973 roku, zaraz po tym, jak wyemitowano pierwszy odcinek, pojawiły się głosy, mówiące, że serial powinien zniknąć z anteny. Niektórym nie spodobało się, że "Stawiam na Tolka Banana" opowiada o "gangach młodzieżowych, marginesie społecznym, bazarach...". Protesty jednak nie przyniosły skutku i serial cieszy się dziś mianem kultowego.

Reklama

Mogłoby się wydawać, że duża popularność, którą zdobyli młodzi aktorzy "Stawiam na Tolka Banana", da początek ich karierom. Niestety w przypadku Sergiusza Lacha los zadecydował zupełnie inaczej...

Życie Sergiusza Lacha

Sergiusz Lach urodził się w roku 1961 w Warszawie. Debiutował na ekranie w 1972 roku w filmie Huberta Drapelli pod tytułem "Zniszczyć pirata". Rok później pojawił się w telewizji jako najmłodszy członek bandy Tolka Banana. Młody Lach wcielił się wówczas w postać Filipka Dulaka, który zajmował się między innymi handlem chomikami syryjskimi. Warto też wspomnieć o chwytliwym słowie "muka", które w latach 70. zostało spopularyzowane za sprawą serialowego Filipka.

Sergiusz Lach marzył o dostaniu się do szkoły aktorskiej, ale plany te spaliły na panewce. Bardzo silnie angażował się w działalność Solidarności, dokumentując na swoich fotografiach działalność opozycyjną. Z tego powodu w połowie lat 80. był zmuszony do opuszczenia kraju.


Zamieszkał w Sztokholmie i uzyskał szwedzkie obywatelstwo. Prowadził sklep fotograficzny i współpracował z lokalną telewizją jako fotoreporter. Twierdził, że w Szwecji odnalazł swoje miejsce i był szczęśliwy. Udało mu się też odnaleźć miłość. Za granicą znalazł bowiem żonę, z którą miał dwójkę dzieci.

Sergiusz Lach po raz ostatni na ekranie pojawił się w 1995 roku, występując filmie dokumentalnym Stanisława Jędryki "Tolek Banan i inni". W produkcji wystąpili dziecięcy bohaterowie serialu "Stawiam na Tolka Banana" i wspominali pracę na planie. To był koniec jego aktorskiej kariery.


Śmierć gwiazdy PRL


Aktor zmarł 8 listopada 2015 roku w wieku 54 lat, a informacja o jego śmierci była szokiem dla wielu fanów serialu "Stawiam dla Tolka Banana". Przyczyny jego śmierci nie są znane. Aktor pochowany został na cmentarzu w szwedzkiej miejscowości Tyresö.


Sergiusz Lach był trzecim aktorem z serialu "Stawiam na Tolka Banana", który zmarł przedwcześnie. 22 października 2012 roku w wypadku samochodowym zginął Andrzej Kowalewicz - serialowy Cygan. 2 stycznia 1980 roku w Opolu zginął tragicznie, w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach (choć jego śmierć przypisuje się funkcjonariuszom SB), Jacek Zejdler - filmowy Szymek Krusz vel. Tolek Banan. Miał 25 lat.


Zobacz też: 

"Od nowa": Nicole Kidman zwolniona z kwarantanny. Aktorka jest ponad prawem?
"13 posterunek": Burzliwe życie prywatne Piotra Zelta. Gorycz zdrady, rozstanie i depresja

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy