Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10719
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Pogrzeb Jerzego Janeczka. Kto pożegnał aktora?

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w drewnianej świątyni w zabytkowym kościele pw. Trójcy Świętej w Lutkówce, nieopodal Łowicza. Na pogrzebie była rodzina i najbliżsi aktora oraz osoby, które chciały go pożegnać. Urna z prochami Jerzego Janeczka stała w kościele na honorowym miejscu. Obok znajdował się portret zmarłego artysty oraz górnik w odświętnym stroju, pełniący honorową wartę.

Pogrzeb Jerzego Janeczka

Jerzy Janeczek, aktor najbardziej znany z roli Witii Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", zmarł nagle 11 lipca 2021 roku. Pogrzeb artysty odbył się 20 lipca w zabytkowym kościele pw. Trójcy Świętej w Lutkówce, nieopodal Łowicza.

Przyczyna śmierci Jerzego Janeczka


Przyczyną śmierci aktor było ukąszenie pszczoły, na jad której aktor był uczulony. Nie pomógł nawet lek, który wielu ratuje życie w takiej sytuacji. Choć aktor miał przy sobie adrenalinę, jego życia i tak nie udało się uratować.

O śmierci artysty poinformował na swym profilu na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich.

Reklama

"Z żalem żegnamy zmarłego nagle JERZEGO JANECZKA, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witii Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego 'Sami swoi', 'Nie ma mocnych' i 'Kochaj albo rzuć'" - brzmiał komunikat.

Zobacz też: Jerzy Janeczek zmarł przez ukąszenie pszczoły! Tragiczne okoliczności śmierci aktora 

Jerzy Janeczek - najważniejsze role


Jerzy Janeczek urodził się 22 marca 1944 roku w Niemczech. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSTiF, którą ukończył w 1968 roku. Zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w ‘Róży’ Stefana Żeromskiego, w reżyserii Andrzeja Witkowskiego.

Po zakończeniu współpracy z tą sceną związał się z teatrami w Kaliszu, Koszalinie oraz warszawskimi: Popularnym, Na Woli i Dramatycznym. Wśród postaci, w które się wcielił był m.in.: Archanioł Michał, Ryczywół i Osioł w ‘Pastorałce’ Schillera, Gustaw w "Ślubach panieńskich" Fredry, Jan, Książę Finlandii w "Eryku XIV" Strindberga, Alfred w "Mężu i żonie" Fredry, tytułowy "Irydion" Krasińskiego, Karol w "Mężczyźnie" Zapolskiej, Natan-Ksiądz w "Sędziach. Klątwie" Wyspiańskiego, czy Jaksa Zakapiorek w "Okapi" Grochowiaka - przypomina ZASP.

Zobacz też: Jerzy Janeczek zmarł przez ukąszenie pszczoły! Tragiczne okoliczności śmierci aktora

Grał w filmach i serialach, m.in.: "Stawka większa niż życie", "Uciec jak najbliżej", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Trzecia granica", "Dyrektorzy", "07 zgłoś się", "Prom do Szwecji", "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Urodziny młodego warszawiaka".

Pod koniec lat osiemdziesiątych wyjechał do USA. Po niemal dwudziestu latach powrócił do kraju. Zagrał w Teatrze Polskiego Radia w sztukach: "Dziewanna" Jacka Dobrowolskiego, "Król Dawid" Kajzara i "Gdy wstaniemy z martwych" Ibsena oraz kilka ról filmowych.

Ostatnią postacią, w jaką się wcielił na ekranie był właściciel warsztatu samochodowego w filmie "Kobiety mafii".

Na XVII FTPP w Toruniu został nagrodzony za role Pana Kolegi i Parobka w "Czarownej nocy" i "Zabawie", a w Lubomierzu na VI Festiwalu Filmów Komediowych, za rolę Witi w obrazie "Sami swoi", wyróżniony nagrodą honorową - Kryształowym Granatem.

INTERIA.PL/FILM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy