Niezapomniane seriale lat 80., które nigdy się nie zestarzeją!
Z biegiem lat pewne rzeczy się zmieniają - ale na pewno nie polskie kultowe seriale, które zawsze pozostaną w pamięci. “Rudy 102”, Hans Kloss, “07 zgłoś się”, pamiętne czasy PRL-u, komedie, a przy tym ważne kwestie równouprawnienia w latach 80. Pamiętacie te seriale?
Na pewno większość pamięta kultowy serial, ukazujący przygody żołnierzy w walce o wyzwolenie Polski.
Poznajemy pięciu członków załogi czołgu "Rudy": Janka Kłosa (Janusz Gajos), Gustlika (Franciszek Pieczka), Grzesia (Włodzimierz Press) i Olgierda (Roman Wilhelmi), zastąpionego później przez Tomusia Czereśniaka (Wiesław Gołas), a także ich wiernego kompana, psa Szarika.
Jednak wyniki oglądalności nie byłyby takie spektakularne bez wplatania zabawnych historii, jak i oczywiście wątków miłosnych z udziałem pięknej Marusi (Pola Raksa), Lidki (Małgorzata Niemirska) i Honoraty (Barbara Krafftówna).
"Czterej pancerni..." przedstawia tragizm wojny, oswaja z nią społeczeństwo, ale oczywiście z zachowaniem propagandy przyjaźni w ramach bloku socjalistycznego. Poza tym to nie tylko serial wojenny, ale przede wszystkim historia o dojrzewaniu, przyjaźni, miłości i braterstwie.
Do dziś chętnie oglądany "Czterech pancernych..." kręcony był w Żaganiu, a to dlatego, że właśnie tam stacjonowało największe zgrupowanie wojsk pancernych. Żołnierze z jednostki chętnie pomagali w kręceniu serialu, jako statyści.
Ponadto ze względu na niski budżet aktorzy używali... prawdziwej amunicji, która była zwyczajnie tańsza. Na obecnym w Żaganiu poligonie ostatecznie nakręcono mnóstwo scen, co było naprawdę ciężką pracą. Współpraca z psim aktorem też nie jest wcale tak łatwa, jak się może wydawać!
Szarika grały tak naprawdę trzy psy: główny, Trymer oraz Atak i Spik - każdy z nich brał udział w innych scenach: jeden tropiący, inny atakujący.
Tematyka wojenna obecna jest nie tylko w serialach, ale również w grach! W Empire World War III rozpoczęła się trzecia wojna światowa! Zwyciężysz ją tylko dzięki ciężkiej pracy i odpowiedniej organizacji. Wymyśl najlepszą taktykę i wybierz dowódcę, który zastosuje ją w bitwach.
Zbierz swoje wojsko i wyszkol je tak, aby bez problemu pokonało wroga! Jeśli wygrasz bitwę masz okazję zgarnąć ziemię z bardzo rzadkim surowcem milenium! Nie zapominaj o zakładaniu sojuszy, aby zwiększyć szanse na zgładzenie rywali! Dołącz do Empire: World War III i poprowadź swoją armię do walki!
Kasia Piórecka czy Marian Koniuszko? Dwa w jednym! "Zmiennicy" to ponownie serial ukazujący PRL-owską rzeczywistość. Tym razem jednak poznajemy pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego, gdzie do pracy aplikuje młoda dziewczyna, Kasia. Niestety ze względu na to, że kobiety nie mogą pracować w MPT, zostaje odesłana z kwitkiem.
Ostatecznie, przebrana za Mariana Koniuszko, syna prezesa firmy, w której wcześniej pracowała, dostaje tę pracę. Kasia, jako mężczyzna, zostaje zmiennikiem Jacka Żytkiewicza, który oczywiście nie wie o całym przekręcie.
W serialu nie brakuje wielu aluzji politycznych, jak ta o pomniku Zwycięskiej Myszy Postępu i Tradycji, na którym ogon miał kształt litery "S" (tak, jak symbol Solidarności), ale został on wyprostowany.
Mimo niewielkiego budżetu od władz Barei, reżyserowi, udało się stworzyć świetny serial, który pokazuje życie w czasach PRL, ukazuje szczęście i nadzieję na istnienie prawdziwej miłości, takiej, jak Kasi i Jacka.
W 2012 roku poznaniak Szymon Rakowski skonstruował replikę taksówki z serialu "Zmiennicy", którą pojechał do ślubu. Żeby marzeniu z dzieciństwa stało się zadość, za kierownicą usiadł aktor Mieczysław Hryniewicz, który w "Zmiennikach" wcielił się w rolę taksówkarza!
Tego serialu z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. "Stawka większa niż życie", która premierę miała w 1967 roku, stała się prawdziwym bestsellerem i ulubieńcem młodego społeczeństwa, a także tego nieco starszego.
Akcja kręci się wokół polskiego agenta wywiadu J-23, któremu przypadła tajna misja w armii niemieckiej, udając Hansa Klossa. Główną rolę otrzymał Stanisław Mikulski, który dzięki grze w serialu zyskał dużą popularność. "Stawka większa niż życie" pokazuje też, że Niemcy nie zawsze są tak genialni, a sprytny Polak może łatwo ich przechytrzyć!
Okazuje się, że postać Klossa jest inspirowana życiem innych, realnych szpiegów.
Przeprowadzono analizy na ten temat, aby dowiedzieć się, kto mógł być pierwowzorem agenta J-23. Powstała nawet książka "Stawka większa niż kłamstwo", która ma ukazać nam kulisy powstawania serialu i odkryć przed nami prawdziwe historie bohaterów. Widzowie mają szansę spojrzeć na produkcję z innej perspektywy.
"07 zgłoś się"! Borewicz (Bronisław Cieślak) trafia do Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej, gdzie staje się funkcjonariuszem MO i okazuje się niezwykle skutecznym śledczym. Każdy odcinek przedstawią inną zagadkę kryminalną, z której rozwiązaniem Borewicz nie ma najmniejszych problemów.
Oczywiście jego partnerem jest porucznik Zubek (Zdzisław Kozień), który niestety pozostaje w cieniu agenta 07, a później jego miejsce zajmuje porucznik Jaszczuk (Jerzy Rogalski). Poza tym niezwykle przystojny Borewicz miał niemałe powodzenie wśród kobiet - przelotne romanse i liczne flirty miały miejsce niemalże w każdym odcinku!
Nie można nie wspomnieć o sierżant Olszańskiej, subtelnie zalecającej się Borewiczowi.
Dlaczego "07 zgłoś się"? Okazuje się, że to wcale nie było nawiązanie do słynnego filmu o Jamesie Bondzie. 07 był numerem wywoławczym na milicję w czasach PRL-u.
Serial bez wątpienia został nagrany na zlecenie władz komunistycznych po to, aby ocieplić wizerunek Milicji Obywatelskiej. Wszystkich na pewno zaskoczy sposób kręcenia serialu, bowiem całe 21 odcinków powstawało na przestrzeni 12 lat! W 1976 roku powstały pierwsze cztery odcinki i... to tyle - nie było więcej scenariuszy! Trzy lata później, w 1979, nagrano kolejne pięć, później w 1982 i 1985, aż ostatnie trzy - w 1988 roku.
Pamiętacie blok przy ulicy Alternatywy 4? To tam toczyło się codzienne życie mieszkańców różnych warstw społecznych w czasach PRL. Serial “Alternatywy 4" ukazuje ich perypetie, często zabawne, nie brakuje też konfliktów między sąsiadami!
Szczególnie mają miejsce spory z dozorcą budynku, Stanisławem Aniołem, którego mieszkańcy chcą się szybko pozbyć. Sytuacja w serialu miała odzwierciedlić choć w małym stopniu to, co było najgorsze w panującym w tamtych czasach ustroju, a dodanie do całości komedii ironii sprawiło, że serial podbił serca wszystkich.
Serial "Alternatywy 4" był kręcony w stanie wojennym. Jak to możliwe? Pierwsze zdjęcia do serialu miały miejsce dzień przed wprowadzeniem stanu wojennego! 14 grudnia zaś, tuż po ogłoszeniu, projekt był już otwarty, toteż nie można było przerwać realizacji.
Jednak praca na planie w tym okresie nie należała do najłatwiejszych, ponieważ często pojawiały się problemy z zaopatrzeniem, a niekończąca się walka z cenzurą nie polepszała sytuacji. Niestety podczas kolaudacji okazało się, że serial nie zostanie wypuszczony. Dopiero po 4 latach “Alternatywy 4" doczekały się emisji w telewizji.