Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Na emeryturze, Miś Uszatek i Rumcajs zamieszkali w Rzeszowie. Ich domem jest Muzeum Dobranocek, gdzie zobaczyć można przedmioty związane z telewizyjnymi programami dla dzieci. Zbiory placówki liczą ponad pięć tysięcy eksponatów .
Działające od 2009 r. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie powstało dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy, który podarował miastu gromadzony od czasów dzieciństwa zbiór około 2,5 tys. pamiątek. "Wojciech Jama - prywatny kolekcjoner, emerytowany policjant to postać niezwykle barwna, o rozległych zainteresowaniach, właściciel kolekcji pamiątek z wielu dziedzin, m.in. historii animacji dla dzieci, komiksu czy twórczości Juliusza Verne'a. W 2010 r. został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej" - dowiaduje się PAP Life od Katarzyny Lubas, dyrektor muzeum.
Aktualnie, zbiory instytucji liczą ponad 5 tysięcy eksponatów związanych tematycznie z animacjami dla dzieci, popularnie zwanych dobranockami. Najcenniejsze eksponaty to oryginalne lalki filmowe (np. z "Misia Uszatka", "Przygód Misia Colargola", "Maurycego i Hawranka), scenariusze, projekty, szkice i celuloidy. W muzeum można obejrzeć także przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci. Te z pozoru zwyczajne przedmioty budzą najwięcej emocji i wspomnień.
"Oglądanie kolekcji będzie świetną zabawą dla dzieci, a u trochę starszych gości wywoła wiele miłych wspomnień i pozwoli wrócić, choć na chwilę, do czasów ich dzieciństwa" - zachęca dyrektor muzeum.
"W czasie letniego wypoczynku zapraszamy do obejrzenia ekspozycji stałej oraz dwóch wystaw czasowych: 'Klasycy Animacji ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie' oraz specjalnie przygotowanej na wakacje wystawy 'Dobranocka na wesoło', prezentującej najśmieszniejsze eksponaty z naszej kolekcji" - mówi PAP Life Lubas.
Pracownicy muzeum przygotowali także interesującą ofertę edukacyjną zajęć, warsztatów artystycznych i filmowych, na których uczestnicy poprzez twórczą zabawę poznają fascynujący świat animacji. Każdy wakacyjny tydzień to inny program zajęć.
"W sierpniu na uczestników zajęć czekają tygodnie: gier, kreatywny i ekologiczny oraz 'Tydzień Wędrówek z Koziołkiem Matołkiem'. Zapraszamy także na spotkania ze znanymi postaciami z dobranocek na projekcjach filmowych towarzyszących zwiedzaniu, coniedzielne Rodzinne Przygody Filmowe oraz zajęcia czytelnicze 'Od bajki do dobranocki' i 'Wędrujące Dobranocki' - spotkania z bohaterami popularnych bajek organizowane w muzeum oraz filiach i Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie" - informuje Lubas.