Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10381
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Matki, żony i kochanki": Gwiazdy produkcji po latach. Jak potoczyły się ich losy?

"Matki, żony i kochanki" zadebiutowały na ekranach w latach 90. i bardzo szybko okazały się wielkim hitem. Serial przyniósł popularność aktorkom, wcielającym się w tytułowe bohaterki i uczynił je gwiazdami. Czy każda z nich wykorzystała swoje "5 minut" sławy?

"Matki, żony i kochanki", których produkcja rozpoczęła się blisko 28 lat temu, to opowieść o losach czterech przyjaciółek - zaradnych kobiet, mądrych żon, troskliwych matek i czułych kochanek - które nierzadko muszą podejmować trudne decyzje... za słabych mężczyzn.

Wanda (Małgorzata Potocka) pracuje w szpitalu jako pielęgniarka. W pewnym momencie dowiaduje się, że jej mąż Janek (Paweł Wawrzecki) ma romans z lekarką. Mąż odchodzi, potem chce wrócić. Wanda z zemsty umawia się z niejakim Leonem (Andrzej Grabarczyk). Jan zaczyna rozumieć, jak bardzo zależy mu na żonie.

Reklama

Wiktoria (Anna Romantowska) mieszka w małym miasteczku i samotnie wychowuje syna Jurka (Mateusz Damięcki). Po spotkaniu z przyjaciółkami i za ich namową przeprowadza się do stolicy. Jerzy (Jan Englert), jej miłość z czasów młodości, wraca do niej, ale kiedy dowiaduje się, że Jurek nie jest jego dzieckiem, odchodzi. Wiktoria wychodzi za mąż za Cezarego (Leon Charewicz), ale nie jest szczęśliwa w małżeństwie i związek się rozpada...

Hanka (Elżbieta Zającówna) po liceum skończyła studia i została wziętym stomatologiem. Mimo dużego obciążenia zawodowego starcza jej jeszcze energii na poszukiwanie odpowiedniego mężczyzny. Po rozwodzie z Robertem (Krzysztof Kiersznowski) wiąże się ze studentem filozofii Filipem (Grzegorz Łukawski), a potem z Krzesimirem (Jacek Borkowski), za którego zamierza wyjść za mąż...

Dorota (Gabriela Kownacka) wraz z mężem Michałem (Krzysztof Stroiński) ma fabrykę kosmetyków. Małżonkowie są rodzicami nastoletniej Klary (Anna Mucha). Wydawać by się mogło, że Dorocie nic nie brakuje do szczęścia w życiu rodzinnym i zawodowym, a jednak od dłuższego czasu zdradza męża z rzeźbiarzem Adamem (Jan Nowicki).

22-odcinkowy serial miał swoją premierę 18 lutego 1998 roku i od tamtej pory wiele razy wracał na anteny TVP.

Zimą 2019 roku telewizyjna Dwójka po raz pierwszy pokazała go w zrekonstruowanej cyfrowo wersji. 

Jak potoczyły się losy kobiecych gwiazd serialu?

Małgorzata Potocka

Lubiana aktorka po zakończeniu emisji serialu została jedną z pierwszych w Polsce licencjonowanych producentek filmowych. Zajmuje się reżyserią i fotografią, była także szefową Łódzkiego Ośrodka TVP.

We wrześniu 2019 na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej łódzkiej filmówki otrzymała stopień doktora sztuk filmowych i teatralnych. Obecnie jest dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Ale nigdy nie zarzuciła aktorstwa, które przyniosło jej popularność i uznanie. Ostatnio mogliśmy oglądać ją w serialach "Barwy szczęścia" (w roli Jolanty Grzelak-Kozłowskiej) czy "Komisarzu Aleksie". W ubiegłym roku można było ją natomiast oglądać w serialu Netfliksa - "Gang zielonej rękawiczki".

W tym roku aktorka skończy 70 lat.

Anna Romantowska

W tym roku Romantowska skończyła 73 lata. Była żoną reżysera Jacka Bromskiego, a wcześniej nieodżałowanego Krzysztofa Kolbergera, z którym ma córkę reżyserkę Julię Kolberger. Od czasów "Matek, żon i kochanek" odniosła kilka ekranowych sukcesów. Aktorkę niedawno oglądaliśmy w filmach "Atak paniki", "Plan B" czy "Miłość jest wszystkim" oraz serialach "Belle Epoque" i "Pułapka".

W ubiegłym roku, u boku koleżanki z planu - Małgorzaty Potockiej, pojawiła się w serialu "Gang zielonej rękawiczki".

Elżbieta Zającówna

Podobnie jak Małgorzata Potocka, Elżbieta Zającówna zawodowo nie skupia się wyłącznie na aktorstwie. Prywatnie jest żoną scenarzysty, reżysera i producenta Krzysztofa Jaroszyńskiego, którego wspierała organizacyjnie przy produkcji popularnego sitcomu "Daleko od noszy", jako współwłaścicielka firmy producenckiej "Gabi" (nazwanej tak od imienia córki aktorki i Krzysztofa Jaroszyńskiego, Gabrieli). Od 2010 roku jest wiceprezesem Fundacji Polsat i poświęca się działalności charytatywnej. Na ekranie mogliśmy oglądać ją jakiś czas temu w "Małym zgonie", serialu... Juliusza Machulskiego oraz filmie "Szczęścia chodzą parami".

W tym roku aktorka skończy 65 lat.

Gabriela Kownacka

Gabriela Kownacka zmarła po długiej chorobie 30 listopada 2010 roku. Miała 58 lat. Przegrała dramatyczną walkę z rakiem piersi.

W ostatnich latach życia wcielała się w Annę Kwiatkowską - jedną z głównych bohaterek "Rodziny zastępczej".

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy