Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10676
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Lalka": Serial okazał się większym hitem niż film! Produkcja podbiła serca widzów

Serial "Lalka" na ekranach zadebiutował dokładnie 45 lat temu - 17 września 1978 roku. Była to druga ekranizacja słynnej powieści Bolesława Prusa - wcześniej zrealizowano również film, ale produkcja nie cieszyła się sympatią widzów. Serialową "Lalkę" pokochały natomiast miliony. W czym tkwiła wyjątkowość produkcji?

"Lalka": Wyjątkowa produkcja

Serial "Lalka" powstał na podstawie powieści Bolesława Prusa. Była to druga próba zekranizowania jego dzieła. Najpierw w 1968 r. pojawiła się wersja kinowa, którą wyreżyserował Wojciech Has.

Jednak film nie był zbyt wierną kopią książki - wielu krytyków zarzucało twórcy zbyt lekkie podejście do tematu i swobodną interpretację tekstu. Być może właśnie te opinie zachęciły Ryszarda Bera do nakręcenia nowej adaptacji, tym razem w wersji odcinkowej.

Reżyser zatrudnił doskonałych aktorów. W Stanisława Wokulskiego wcielił się Jerzy Kamas, Izabelę Łęcką zagrała przepiękna Małgorzata Braunek, zaś Ignacego Rzeckiego - Bronisław Pawlik.

Reklama

Aktorzy z miejsca skradli serca widzów i zyskali nie tylko ogromną popularność, ale i wiele nagród za swoje kreacje. Powtórki serialu do dziś przyciągają przed ekrany tysiące widzów, zachwyconych nie tylko wiernym oddaniem historii zawartej w książce, ale i brawurowymi występami gwiazd. 

Nad gwiazdami serialu wisiało fatum?

Odtwórców głównych ról od dawna nie ma jednak już wśród nas. Wszyscy troje zmarli na raka... Nie tylko ich pokonała podstępna choroba. Mówi się nawet, że nad "Lalką" Bera wisi fatum, bo rak zabił także wiele innych aktorek i aktorów, którzy w niej zagrali.

Małgorzata Braunek, odtwórczyni roli Izabeli Łęckiej długo walczyła z rakiem jajnika. Choroba pokonała ją 23 czerwca 2014 roku. Miała 67 lat. Rok później, w sierpniu po trudnej i długotrwałej walce z rakiem jelita w wieku 77 lat odszedł Jerzy Kamas

Również nowotwór, tym razem żołądka, przyczynił się do śmierci serialowego Rzeckiego, czyli Bronisława Pawlika. Nie było jednak tajemnicą, że aktor nie dbał o zdrowie i przez wiele lat walczył z uzależnieniem od alkoholu. Nałóg zupełnie wyniszczył jego organizm. Pawlik zmarł 6 maja 2002 roku w wieku 76 lat.

Lista gwiazd produkcji, które zmarły na raka jest o wiele dłuższa. Do tej listy sukcesywnie można było dopisywać kolejne nazwisk. Nowotwór zabrał jeszcze Zofię Mrozowską (hrabina Joanna Karolowa), Romana Wilhelmiego (Kazimierz Starski), Bogdana Baera (Szprot), Jerzego Turka (furman Wysocki) i Krzysztofa Chamca (sekundant barona Krzeszowskiego).

swiatseriali/AIM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy