"Król przedmieścia": 20 lat od premiery serialu. Co się stało z aktorami?
Leszek Kowalski był nie tylko tytułowym królem przedmieścia, ale też prawdziwym władcą szklanego ekranu. W roku 2002 serial Olafa Lubaszenki podbił serca widzów. Polacy tłumnie zbierali się przed odbiornikami, żeby obejrzeć dalsze losy domniemanego mafiosa. Po zakończeniu emisji aktorzy, grający w serialu, poszli własnymi ścieżkami. Co się z nimi stało?
W roku 2002 Olaf Lubaszenko na chwilę zapomniał o aktorstwie i objął posadę reżysera serialu "Król przedmieścia". Trzynastoodcinkowa produkcja opowiada o życiu Leszka Kowalskiego - bogatego biznesmena, który przez pomyłkę zostaje uznany za szefa mafii. Po kilku nieudanych próbach wyjaśnienia sytuacji, Kowalski zauważa, że jedynym wyjściem jest odnalezienie się w roli domniemanego mafiosa.
W obsadzie serialu znaleźli się między innymi Krzysztof Kowalewski (jako Leszek Kowalski oraz jego brat bliźniak Dżefrej), Ewa Gawryluk (jako Vanessa, żona Kowalskiego), Wojciech Klata (jako syn Kowalskich) i Andrzej Gnatowski (jako ochroniarz "Lodówa").
KRZYSZTOF KOWALEWSKI
Po zakończeniu pracy na planie "Króla przedmieścia" Kowalewski wystąpił między innymi w "Rodzince", "Na dobre i na złe", "39 i pół" i "Daleko od noszy". Łącznie wystąpił w ponad trzydziestu produkcjach telewizyjnych.
W trakcie kręcenia serialu na drodze Krzysztofa Kowalewskiego pojawiła się Agnieszka Suchora. Poznał ją w 2000 roku, podczas prób do spektaklu "Wieczór Trzech Króli" w warszawskim Teatrze Współczesnym. Pomiędzy aktorami od razu zaiskrzyło, a ich znajomość szybko przerodziła się w gorący romans.
Ówczesna partnerka Kowalewskiego, Ewa Wiśniewska, bardzo gwałtownie zareagowała na plotki o romansie męża. Podobno pomiędzy aktorkami doszło do ostrej wymiany zdań w teatralnej garderobie. Wiśniewska chciała nawet wybaczyć mężowi chwile zapomnienia, ale szybko zrezygnowała, gdy potwierdziło się, że Agnieszka Suchora spodziewa się dziecka.
W artystycznym świecie zawrzało, zwłaszcza, że Suchora była młodsza od ojca swojego dziecka od 31 lat! Mimo nieprzychylnych komentarzy i złośliwości, udało im się stworzyć rodzinę. W 2000 roku na świat przyszła ich córka Gabriela, a 2 lata później wzięli ślub. Byli ze sobą do śmierci aktora.
Kowalewski zmarł 6 lutego 2021 roku.
EWA GAWRYLUK
Gawryluk w swoim dorobku ma kilkanaście ról filmowych, z których najbardziej znane to "Dziecko szczęścia" i "Operacja koza". Gwiazda zasłynęła jednak licznymi kreacjami serialowymi. Szeroka publiczność kojarzyć ją może przede wszystkim jako Dominikę Frej z "Domu", Lidkę Szulc z "Klanu", Ewę Nowak z "Pierwszej miłości", a w szczególności jako Ewę Hoffer z "Na Wspólnej", w którą wciela się już od kilkunastu lat.
Ewa Gawryluk jest zdecydowanie przykładem gwiazdy, która z brzydkiego kaczątka przeistoczyła się w prawdziwą seksbombę. I choć od jej rozbieranego debiutu w serialu "Kuchnia polska" z 1993 roku, minęło niemal 30 lat, artystka wciąż zachwyca nienaganną figurą.
WOJCIECH KLATA
Urodzony 27 stycznia 1976 Klata od dziecka realizował swoje marzenia o karierze aktorskiej. w młodzieżowym teatrze Kleks, który prowadziła jego matka. Tam też zauważył go asystent Krzysztofa Gradowskiego, reżysera filmu "Pan Kleks w Kosmosie". Mały Wojciech został obsadzony w roli ucznia nr 14 ze Szkoły Przyszłości i tak zaczęła się jego przygoda z filmem.
W 2000 roku pojawił się na drugim planie w komedii gangsterskiej Olafa Lubaszenki "Chłopaki nie płaczą", w której wcielił się w postać Oskara, chcącego jak najszybciej stracić dziewictwo przyjaciela głównego bohatera. Po premierze wziął udział w kolejnym projekcie Lubaszenki, serialu komediowym "Król przedmieścia", opowiadającego o perypetiach biznesmena, który omyłkowo zostaje wzięty za szefa mafii. Po tym projekcie porzucił aktorstwo. W 2008 zagrał jeszcze rolę w filmie krótkometrażowym "Obcy VI" i na tym zakończył swoją aktorską karierę.
Skupił się na swoim wyuczonym zawodzie. Wojciech Klata jest bowiem absolwentem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ze sztuką jest natomiast związany jest brat - Jan Klata.
DARIUSZ GNATOWSKI
W czasie emisji "Króla przedmieścia", Gnatowski miał już za sobą debiut w roli Arnolda Boczka w "Świecie według Kiepskich". Pomimo tego, że wystąpił w kilku znanych produkcjach, to właśnie Boczek jest rolą, z którą był kojarzony do końca życia.
Choroba wywróciła życie Gnatowskiego do góry nogami. Gdy dowiedział się, że jest chory na cukrzycę, musiał zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia. W 2002 roku aktor stał się ekspertem od zdrowego żywienia i wydał książkę "Dieta bez wyrzeczeń". Zdradził w niej, jak sam na przestrzeni lat borykał się z problemem nadwagi i jak stara się sobie z nim radzić. Walka z cukrzycą typu 2 okazała się dla niego sporym wyzwaniem. W pewnym momencie groziła mu nawet utrata nogi. Zaczął też tracić wzrok. Jednak ostatecznie serialowemu Boczkowi udało się zrzucić prawie 30 kilogramów.
Dariusz Gnatowski zmarł 20 października 2020 roku w szpitalu Dietla w Krakowie. Miał 59 lat.
Zobacz też: