Reklama

Kultowe seriale

Ocena
serialu
8,6
Bardzo dobry
Ocen: 2596
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Kariera Nikodema Dyzmy": Izabela Trojanowska wspomina rolę w serialu

Serial "Kariera Nikodema Dyzmy" ma już 35 lat. Z okazji jubileuszu w siedzibie TVP odbyło się spotkanie z aktorami, którzy zagrali w tej produkcji. Wśród nich była Izabela Trojanowska. Gwiazda wyznała, że na planie o mało, co nie uległa poważnemu wypadkowi.Reklama

W kwietniu 1980 r. w polskiej telewizji zadebiutował serial "Kariera Nikodem Dyzmy", oparty na powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Obraz z Romanem Wilhelmim w roli głównej zdobył ogromną popularność i mimo upływu lat wciąż regularnie powtarzany jest w telewizji. Celebrując 35. urodziny serialu, TVP zorganizowało w swojej siedzibie przy Woronicza spotkanie z odtwórcami głównych ról. Z obsady pojawili się Grażyna Barszczewska, Izabela Trojanowska, Jerzy Bończak i Tadeusz Pluciński.

Najbardziej dramatyczną historią z planu filmowego podzieliła się Trojanowska, serialowa Kasia Kunicka. "Byłam zachwycona, że będę jeździć konno. Aczkolwiek zdarzyło się na planie coś bardzo tragicznego. Koń poniósł mnie na mur. Sam zmieścił się w małym przejściu w tym murze. Gdybym w porę nie zeskoczyła, mogłoby wydarzyć się duże nieszczęście" - opowiadała aktorka. Jak wyjaśniła Trojanowska, dostała konia nieujeżdżonego, natomiast pasującego do jej kostiumu.

W "Dyzmie" aktorka zagrała lesbijkę zakochaną w swojej macosze. "Jestem wdzięczna losowi, że po roli amanckiej w serialu 'Strachy' dostałam postać charakterystyczną" - wspomina. Na przełomie lat 70. i 80. Trojanowska była dla reżyserów wymarzoną odtwórczynią kobiet z międzywojennej Polski. Do tej epoki przeniosła się nie tylko kręcąc "Strachy" i "Dyzmę". Zagrała również Zulę Pogorzelską w "Wielkim Dodku - Balladzie o Adolfie Dymszy" w Teatrze Syrena.

Jak przyznaje, nie przewidywała, że "Kariera Nikodema Dyzmy" będzie tak długo cieszyć się popularnością. Podkreśla jednak, że serial był robiony bardzo rzetelnie, co mogło przyczynić się do jego sukcesu. Ponadto, uważa, że wszystkie role były perełkami.

Dowiedz się więcej na temat: Izabela Trojanowska | Kariera Nikodema Dyzmy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje