Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10196
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Jolanta Umecka: Od seksbomby kina do pani od muzyki

Była odkryciem Romana Polanskiego, ale równie szybko, jak reżyser zakochał się w seksbombie, przeszedł do nienawiści. Aktorka nie spełniła jego oczekiwań, co pogrążyło jej karierę...

Jolanta Umecka urodziła się 17 marca 1937 roku. Publiczności jest znana z ról w takich polskich filmach jak "Czerwone berety", "Echo" i "Pięciu". Pojawiła się także w czechosłowackiej produkcji z 1966 r., zatytułowanej "Panna zázračnica".

Największą sławę przyniosła jej jednak debiutancka rola w "Nożu w wodzie" w reżyserii Romana Polańskiego. Wcieliła się w postać Krystyny.

Z jej udziałem w kultowym filmie Polańskiego związanych jest wiele interesujących faktów zza kulis. Okazuje się bowiem, że współpraca między aktorką i reżyserem, który zaproponował jej rolę po tym, jak zobaczył ją na basenie, nie układała się najlepiej.

Reklama

W książce "Tak się kręciło" jej autor, Andrzej Klima, przywołuje historie z planu, wedle których Polański wrzeszczał na Jolantę Umecką i był niezadowolony z jej pracy - aktorka nie spełniała pokładanych w niej oczekiwań. Z kolei Jolanta Umecka z powodu stresu i strachu przed reżyserem w ukryciu przed resztą ekipy podjadała.

Podobno pod koją chowała chleb, kiełbasę oraz jabłka. To z kolei powodowało przyrost wagi aktorki i kolejne awantury na planie filmu.

"Próbowaliśmy cierpliwości, łagodności, perswazji, potem przeszliśmy do taktyki ostrzejszej, żeby dziewczyną wstrząsnąć, wyprowadzić z lunatycznego odrętwienia, wszystko na próżno. Wreszcie zaczęliśmy »rzucać mięsem«, nie przez złośliwość, lecz by wywołać choć cień reakcji" - czytamy w autobiografii Polańskiego.

Reżyser zaangażował Jolantę Umecką ze względu na jej figurę oraz urodę, a tycie aktorki wywoływało jego wściekłość. "Seksowna dziewczyna z pierwszych ujęć przeobrażała się w pucołowatą babę" - mówił wówczas na planie.

Po ostatniej filmowej roli Umecka otrzymywała propozycje angażu w serialach, jednak z planów nic nie wyszło ze względu na... trudny charakter aktorki. W 1966 roku ostatecznie zrezygnowała z kariery. Umecka wyszła za mąż i została nauczycielką muzyki. Przez uczniów nazywana była "Panią Nutką".

W tym roku skończyła 84 lata.

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy