Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,1
Bardzo dobry
Ocen: 10795
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Jan Serce": Tego nie wiedzieliście o serialu...

​W zamyśle twórców bohater miał zaprzeczać ówczesnym wzorcom. Jan mógł być lekarzem, bokserem, nauczycielem. Został jednak... kanalarzem.


Gdy "Jan Serce" zadebiutował na ekranach, w Polsce trwały pierwsze lata stanu wojennego. Wykreowany przez Kazimierza Kaczora bohater nie przystawał do oczekiwań widzów. Nie do takiej roli gwiazdor "Polskich dróg" przyzwyczaił rodaków.

Pamięć o Leonie Kurasiu była wciąż żywa. Radosław Piwowarski miał świadomość, że musi zmierzyć się z legendą. Podobne odczucia miał aktor.

- Wiedziałem, czym grozi zaszufladkowanie - wyjaśnia.

Mimo obaw Jan został ciepło przyjęty przez widzów. Wielu zaczęło identyfikować się z bohaterem, który uosabiał tęsknotę za spokojnym życiem i ckliwym uczuciem.
Powstawały nawet kluby samotnych serc im. Jana Serce! Jedna z łódzkich placówek zaprosiła Kazimierza Kaczora na ślub swych podopiecznych.

Równie pamiętną kreację stworzył Jan Himilsbach, czyli serialowy Józef Kieliszek. Mimo że literat już wtedy był ceniony w środowisku aktorskim, ekipa filmowa nie miała z nim lekko. Himilsbach notorycznie zapominał tekstu. Bywały takie dni, że nie pojawiał się na planie. Wówczas interweniował reżyser: "Janek, piszesz? Jak piszesz, to pisz, bo twój wkład w literaturę jest ważniejszy niż nasze seriale. Ale jak nie piszesz, to przyjeżdżaj".

Reklama

Dzisiaj "Jan Serce" kojarzy się telewidzom przede wszystkim z wybitną ścieżką dźwiękową.

Seweryn Krajewski skomponował trzy motywy muzyczne. Twórcy tak je docenili, że wykorzystali wszystkie z nich.

Serialem zachwyciła się sama Agnieszka Osiecka. Artystka skontaktowała się z Krajewskim i zaoferowała współpracę. Tak powstała kultowa dziś piosenka "Uciekaj moje serce".

KS


Kurier TV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy