Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10125
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Gwiazdy po latach: "Wojna domowa"

Jak wychować dzieci w realiach PRL-u i nie zwariować? Jak to jest być zbuntowanym nastolatkiem w latach 60.? Zabawne i nieco ironiczne spojrzenie na obyczajowość polskiego społeczeństwa tamtych czasów - tak w skrócie można by podsumować serial "Wojna domowa". Co stało się z jego bohaterami?

Kazimierz Rudzki, czyli Kazimierz Jankowski

Aktor zasłynął przede wszystkim dzięki serialowi. Mimo zaledwie 20 ról teatralnych i niewielu więcej filmowych, w swoich czasach cieszył się ogromną popularnością. Zagrał m.in. w spektaklach: "Macbett", "Pastorałce" czy w "Amerykańskim ideale" w reżyserii Andrzeja Łapickiego.

Stworzył  też wybitne kreacje w filmach "Pierwszy dzień wolności", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Eroica" i "Głos z tamtego świata". Nazywany "człowiekiem o kamiennej twarzy" Rudzki w swoich rolach doskonale umiał wykorzystywać swój oryginalny wygląd: podłużną i smutną twarz, wydatny nos i duże, wąskie usta. Im bardziej komiczne słowa wypowiadał, tym większą zachowywał powagę.

Reklama

W latach 50. był prorektorem warszawskiej PWST. Później wykładał tam sztukę estradową na Wydziale Aktorskim. Był także publicystą, przez parę lat prowadził stałą rubrykę w "Szpilkach". Wydał również książkę "Dymek z papierosa". Kazimierz Rudzki zmarł w 1976 roku. Został pochowany na Powązkach Wojskowych.

Irena Kwiatkowska, czyli Zofia Jankowska

Nie sposób w kilku akapitach opisać zasług aktorki, która w ciągu 98 lat swojego życia dokonała tak wiele. Skupmy się zatem na pracy artystycznej. Kwiatkowska na przestrzeni lat stworzyła ponad sto ról teatralnych. Do najciekawszych kreacji należą: Dulska w "Jeszcze Dulska", Aurelia w "Wariatce z Chaillot", Chudogęba w "Wieczorze Trzech Króli" czy Eugenia w "Tangu". Była również znakomitą aktorką filmową. Debiutowała w 1945 r. w filmie Antoniego Bohdziewicza "2x2=4". Później wystąpiła m.in. w "Sprawie do załatwienia", "Żołnierzu królowej Madagaskaru" czy "Tysiącu talarów".

Choć Kwiatkowska zagrała w dziesiątkach filmów i sztuk teatralnych, widzowie chyba najbardziej zapamiętali ją jako Kobietę Pracującą z "Czterdziestolatka" oraz matkę Pawła w "Wojnie domowej" w reżyserii Jerzego Gruzy.

Aktorka pojawiła się z resztą także w kolejnych filmach i serialach tego reżysera: "Dzięcioł" "Czterdziestolatek", "Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka", "40-latek, 20 lat później". Miłośnicy seriali mogli ją oglądać także w "Zmiennikach" w reżyserii  Stanisława Barei.

Kwiatkowska została uhonorowana wieloma nagrodami za pracę artystyczną, spośród których najważniejszymi były Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski a w 2005 roku Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

Zawsze podkreślała, że jej żywiołem jest praca w teatrze, bo daje jej możliwość bezpośredniego kontaktu z publicznością. Artystka była jednym z filarów Kabaretu Starszych Panów. Nagrała także wiele audycji radiowych, zwłaszcza dla dzieci. Ostatnie chwile życia Irena Kwiatkowska spędziła w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Zmarła 3 marca 2011 roku.

Krzysztof Janczar, czyli Paweł Jankowski

Syn znanego aktora teatralnego i filmowego - Tadeusza Janczara - swoje pierwsze kroki stawiał właśnie na planie "Wojny domowej" pod zmienionym nazwiskiem - Musiał. 

Uznanie krytyki zdobył pod koniec lat 70. dzięki roli Tomka "Bicza" Maliniaka w filmie ''Nie zaznasz spokoju''. Za tę kreację otrzymał nagrodę Srebrnej Plakietki na festiwalu Gdańskim. Grywał także w teatrach w Jeleniej Górze i Warszawie. Ciągle jednak marzył o karierze za Oceanem. W 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Imał się tam różnych zawodów, od sprzedawcy czy barmana po operatora komputerów. Szczęśliwym trafem dostał też niewielką rolę w filmie sensacyjnym "Czerwony świt", co pozwoliło mu dostać się do zawodowego związku aktorów.

Potem zagrał jeszcze w "Locie świerkowej gęsi" i serialu "Mike Hammer". Po dłuższej przerwie wystąpił w najbardziej znanym filmie w jego karierze - ''Polowaniu na Czerwony Październik". W Polsce znany z "Pułkownika Kwiatkowskiego", "Brata naszego Boga", "Małej matury 1947" czy - ostatnio - "Wojny męsko-żeńskiej". Choć zagrał w ponad 30 serialach, widzowie kojarzą Janczara przede wszystkim jako Bolesława Kazunia, drobiarza, kuzyna Lubiczów. Prywatnie jest żonaty i ma syna - Krzysztofa Artura.

Alina Janowska, czyli Irena Kamińska

Pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Jej kariera zaczęła się od występu w filmie "Zakazane piosenki". Obecnie jest jedną z największych legend polskiego kina. Zagrała w blisko trzydziestu filmach, spośród których najbardziej znane to "Ostatni etap", "Skarb", "Ślepy tor", "Samson", "Spóźnieni przechodnie", "Dulscy", "Rozmowy kontrolowane", "Femina", "Niezawodny system", "Ostatnia akcja". Jest też niekwestionowaną gwiazdą polskich seriali. Widzowie do dziś wspominają jej kreacje w  "Czterdziestolatku", "Podróży za jeden uśmiech", "Stawce większej niż życie", "Lalce" czy "Złotopolskich".

Gra w teatrze oraz na scenie Teatru Telewizji oraz jest członkinią kabaretów Szpak, STS i U Lopka. Za wybitne dokonania odznaczono ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prywatnie Janowska jest żoną Jest żoną Wojciech Zabłockiego, polskiego olimpijczyka i matką poety i reżysera - Michała Zabłockiego.

Andrzej Szczepkowski, czyli Henryk Kamiński

Jako młodzieniec otrzymał staranne wykształcenie w gimnazjum i liceum w Krakowie oraz we Lwowie. Ukończył także Studium Teatralne przy Teatrze Starym w Krakowie. Przez lata był związany z teatrami w Krakowie, Poznaniu, Katowicach czy Warszawie. Jego debiutem aktorskim był epizod w filmie "2x2=4", jednak nie został on wymieniony w czołówce.

Następnie był lektorem w filmie "Zwycięska droga". Dopiero 6 lat później, w 1957 roku pojawił się na ekranie w filmie "Kapelusz Pana Anatola". Zagrał w blisko 40 filmach, spośród których najbardziej znane to: "Żołnierz królowej Madagaskaru", "Historia żółtej ciżemki", "Pan Wołodyjowski", "Noce i dnie", "Sekrety Enigmy" czy "Awantura o Basię".

Znany także z seriali "Królowa Bona", "Nowe przygody Arsena Lupin" czy "Spółka rodzinna". W latach 80. użyczał głosu do bajek o Kubusiu Puchatku wydawanych na kasetach magnetofonowych. Na przełomie lat 80. i 90. był senatorem I kadencji. Prywatnie - ojciec aktorki Joanny Szczepkowskiej. Aktor zmarł 31 stycznia 1997 roku w wieku 74 lat.

Elżbieta Góralczyk-Kodrnja, czyli Anula

Dla widzów na zawsze pozostanie Anulą z "Wojny domowej". Jej kariera aktorska nie rozwinęła się po serialu. Zagrała jeszcze służącą Daszę w filmie "Nos" oraz epizodyczną rólkę Marii Globner, sekretarki Ottona Ildmanna w serialu "Życie na gorąco". Później wyjechała za granicę. Osiedliła się w Austrii, tam też wyszła za mąż. Kilka lat temu w prasie pojawiły się doniesienia, że aktorka cierpi na nowotwór. Zmarła w Wiedniu, 16 stycznia 2008 po ciężkiej walce z chorobą.


swiatseriali.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy