Gwiazdy po latach: „Twin Peaks”
„Twin Peaks” autorstwa Davida Lyncha i Marka Frosta to serial, który wszedł do kanonu inteligentnych i zaskakujących produkcji telewizyjnych. Historia śledztwa w sprawie zabójstwa młodej dziewczyny z małego miasteczka – Laury Palmer – z odcinka na odcinek staje się coraz dziwniejsza, przekraczając niezauważalnie granicę między jawą a koszmarem sennym. Agent FBI, Dale Cooper, poszukując sprawcy wkracza na front odwiecznej wojny między dobrem a złem – uosabianymi przez Białą i Czarną Chatę. Co stało się z aktorami, którzy zdobyli wielką sławę w latach 90., występując w tej kultowej produkcji?
Z reżyserem i pomysłodawcą "Twin Peaks" poznali się na planie kontrowersyjnej ekranizacji powieści Franka Herbera "Diuna". MacLachlan zagrał w niej główną rolę. Później znów wystąpił u Lyncha w "Blue Velvet". Kolejną rolą był już agent Cooper. Kyle, niedługo po swoim występie w serialu “Twin Peaks", powrócił do postaci Coopera w filmie długometrażowym "Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną". Znalazł się również w obsadzie "Showgirls" Paula Verhoevena i w "Hamlecie", gdzie zagrał Klaudiusza. Partnerował mu wtedy Ethan Hawke. MacLachlan znany jest także z seriali: dwa lata grał w "Seksie w wielkim mieście", a później przez sześć sezonów wcielał się w Orsona w "Gotowych na wszystko". Aktor znany jest ze swojego zamiłowania do romansów - spotykał się z Laurą Dern, Larą Flynn Boyle, Lindą Evangelistą. W 1990 roku poślubił Desiree Gruber.
Michael Ontkean po swoim występie w "Twin Peaks" grał głównie w filmach telewizyjnych i serialach. Ostatnio mogliśmy oglądać go w serialu "Sophie" i "North Shore". W latach 1997-2000 występował w znanej serii grozy "The Outer Limits". Żonaty z Jamie Smith Jackson. Mają dwie córki.
Piękna aktorka, która jednak nadal najbardziej znana jest ze swojego występu w serialu Lyncha i Frosta. Poza rolą Shelly zagrała jeszcze w kilku serialach: "My Own Worst Enem", "Joey", gościnnie w "Ostrym dyżurze" i "Jeziorze marzeń".
Po występie w "Twin Peaks" zagrała m.in. w filmie "The Rookie", "Majowe wino", w komedii "Świat Wayne'a" gdzie wcieliła się w pechową Stacy. Grała także w dramacie "Dokąd zawiedzie cię dzień", gdzie znów partnerował jej Kyle MacLachlan. Wcieliła się również w biblijną postać Racheli w telewizyjnym filmie "Jakub". Mogliśmy zobaczyć ją także w dwóch odcinkach serialu "Ally McBeal". Za swoją rolę w serialu "Praktyka" zdobyła w 1999 roku nominację do nagrody Emmy. Spotykała się z Kyle’em MacLachlanem, Richardem Deanem Andersonem, Davidem Spade’em, Jackiem Nicholsonem, Bruce'em Willisem i Matthew Perrym. W 2006 roku poślubiła biznesmena Donalda Raya Thomasa II.
Występ w "Twin Peaks" przyniósł jej wielką sławę i uczynił z młodej aktorki ikonę seksu. Powiada się, że właśnie jej kreacja była jednym z powodów ogromnego sukcesu serialu. Sherilyn Fenn wystąpiła potem jeszcze w wielu filmach i serialach, między innymi w kolejnym filmie Davida Lyncha, "Dzikość serca". Mogliśmy ją oglądać także w "Jeziorze marzeń", "Odmiennych stanach moralności" czy "Nocnych łowcach". Po występie w "Twin Peaks" Fenn chciała uniknąć zaszufladkowania i wcielania się kolejne wariacje Audrey Horne. Z tego też powodu odmówiła udziału w filmie z 1992 roku "Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną".
Poza swoim podwójnym wcieleniem z "Twin Peaks" Sheryl zasłynęła także występem w filmie "Backbeat", w którym wcieliła się w rolę fotografki Astrid Kirchherr. Występowała także na Broadwayu, u boku Ala Pacino, w sztuce "Salome". W 2010 zagrała rolę April w filmie "Winter’s Bone", który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu w Sundance. Sheryl Lee spotykała się z Davidem Duchownym, teraz jest żoną fotografa Jessie Diamonda, z którym ma syna.
Ferrer stworzył jedną z najlepszych kreacji w całym serialu - cynicznego, gburowatego agenta Alberta Rosenfielda, który jednak kroczył ramię w ramię z Gandhim i Martinem Lutherem Kingiem, wyrzekając się przemocy i walcząc z każdym przejawem zła. Później ten aktor o portorykańskich korzeniach grał w wielu produkcjach. Mogliśmy go oglądać w filmach "Traffic", "The Manchurian Candidate" czy ekranizacji opowiadania Stephena Kinga - "Nocne zło". Zagrał także wiele serialowych ról, np. w serialu "Gotowe na wszystko", "Crossing Jordan", "Trzecia planeta od słońca", "Will & Grace" i "Opowieści z krypty". Użyczył także swojego głosu w kreskówkach "American Dad" i "Robot Chicken".
Frank Silva aktorem został z przypadku. W czasie realizacji pilotowego odcinka "Twin Peaks" David Lynch przypadkowo nagrał lustrzane odbicie jednego z członków ekipy - oświetleniowca, którym okazał się właśnie Silva. Nagłe pojawienie się w kadrze tej długowłosej postaci przyprawiło reżysera o prawdziwe ciarki i postanowił obsadzić Silvę w roli demonicznego Boba. Frank Silva, poza "Twin Peaks" i "Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną", nie zagrał więcej ról. Zmarł w wieku 45 lat na zawał serca. Chorował na AIDS.