Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,1
Bardzo dobry
Ocen: 10794
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Gwiazdy po latach: "Siedem życzeń"

Pamiętacie serial o chłopcu i jego niesamowitym kocie spełniającym życzenia? Zaczęło się prozaicznie: Darek uratował kota z rąk podwórkowych oprawców. Zabrał go do domu, a tam... kot przemówił ludzkim głosem! Przedstawił się (głosem Maciej Zembatego) jako Rademenes. A gdyby cudów było mało, obiecał chłopcu, że spełni jego siedem życzeń... Wiecie, co stało się z bohaterami "Siedmiu życzeń"? Przeczytajcie!

Daniel Kozakiewicz, czyli Darek Tarkowski

Syn znanego seksuologa i polityka Mikołaja Kozakiewicza i artystki plastyczki Weroniki Kozakiewicz. Swoją karierę aktorską rozpoczął jako 12-latek. Oprócz "Siedmiu życzeń" zagrał także w serialach "Blisko, coraz bliżej", "1944", "Zmiennicy" oraz "Rodzina Kanderów". Wystąpił również w kilku filmach fabularnych (najgłośniejszy z nich to "Dekalog X" Krzysztofa Kieślowskiego) oraz wyreżyserował własny projekt - "Sen o kanapce z żółtym serem". Jednak to rola Darka Tarkowskiego przyniosła mu największą popularność. Choć Kozakiewicz ukończył studia  na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, nie pracuje w zawodzie, ale zajmuje się fotografią i prowadzi galerię. Wyemigrował z Polski i obecnie mieszka w stolicy Peru - Limie.

Reklama

Maciej Zembaty, czyli głos Rademenesa

Oprócz użyczenia głosu kotu Rademenesowi, był także scenarzystą serialu "Siedem życzeń". Znany polski satyryk, poeta, bard i tłumacz, władający biegle siedmioma językami.  Na język polski przełożył ponad 60 utworów Leonarda Cohena. Dla Polskiego Radia stworzył słuchowisko "Rodzina Poszepszyńskich", które było nadawane blisko 25 lat, natomiast w radiowej Trójce prowadził liczne audycje, w tym pierwszą nadawaną na żywo! Nagrał 10 płyt, występował także w duecie z Johnem Porterem. Oprócz twórczości własnej, opublikował również kilka przekładów wierszy i piosenek rosyjskich. Był twórcą muzyki do filmów "Około północy", "Sam na sam" i serialu "Siedem życzeń". Zmarł 27 czerwca 2011 roku w Warszawie.

Witold Dębicki, czyli Witold Tarkowski, tata Darka

Aktor teatralny i filmowy, zdobywca ponad czterdziestu nagród, wystąpił w ponad sześćdziesięciu filmach i pięćdziesięciu serialach! Pochodzi z rodziny z tradycjami aktorskimi (matka była aktorką lalkową), jednak ojciec, inżynier, popychał go w kierunku studiów technicznych. Wygrały jednak ambicje artystyczne i Dębicki zdawał do warszawskiej PWST. Nie dostał się i skończył w... instytucji handlującej ropą naftową!  Próbował jednak ponownie startować do szkoły teatralnej. Tym razem z sukcesem. Przyczyną odrzucenia za pierwszym razem była ponoć nieruchoma górna warga aktora. Dziś jest cenionym aktorem, z ogromnym dorobkiem na koncie. Widzowie znają go m.in. z ról Stefana Sawki w "Ekstradycji", Gienia w "Fałszerzach. Powrocie Sfory" czy intryganta w "Alternatywach 4". Obecnie możemy zobaczyć go w filmie "Mój rower" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.

Izabella Olejnik, czyli Joanna Tarkowska, mama Darka

Izabella Olejnik, znana jest głównie z ról teatralnych, recitali i występów w Kabarecie Olgi Lipińskiej jako Belissima. W serialu "Siedem życzeń" wcieliła się w troskliwą matę Darka, która pilnowała, by jej syn codziennie pił mleko. Była też nieco apodyktyczna (zabraniała mężowi nałogów - palenia papierosów i picia kawy) i lubiła narzekać. Swoją artystyczną duszę podkreślała ekstrawaganckimi strojami.  Zagrała także w ośmiu innych serialach (jej największymi rolami były Monika Tokarzewska z "07 zgłoś się", Maryla Poleś z "Szycia na gorąco" oraz ciotka Darka z "39 i pół"). Wystąpiła także w kilku filmach ("Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Miś", "Ołtarze"). Obecnie aktorkę można oglądać na deskach Teatru Syrena w Warszawie.

Bronisław Pawlik, czyli Kazimierz Michalewicz "Cebula", nauczyciel geografii i dyrektor szkoły Darka

Znany i utalentowany aktor. Tuż po wojnie uczył się aktorstwa w Studium Dramatycznym w Krakowie, później skończył studia reżyserskie w Warszawie. Był aktorem teatralnym, filmowym i serialowym. Szczególnie pamiętamy go z serialowych ról Rzeckiego w "Lalce", Kowala w "Chłopach", Cichockiego w "Alternatywach 4" czy taksówkarza Stanisława Lesiaka w "Zmiennikach". Zagrał także w ponad 110 filmach ("Kapelusz Pana Anatola"  "Ewa chce spać", "Orzeł", "Nieznany", "Katarynka", "Chłopi", "Nie ma róży bez ognia", "Miś", "Piłkarski poker"...). Był aktorem wielu scen warszawskich: Teatru Narodowego, Teatru Polskiego, Teatru Ateneum, Teatru Powszechnego a od 1989 roku, na zakończenie kariery - Teatru Współczesnego, grał także w Teatrze Wybrzeże i Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Zmarł 6 maja 2002 roku.

swiatseriali.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy