Reklama

Carmen Silvera: Życie słynnej Edith z „Allo ‘Allo!” to gotowy scenariusz na film

Carmen Silvera ogromną popularność zdobyła dzięki brytyjskiemu serialowi komediowemu „Allo ‘Allo!”. W kultowej produkcji wcieliła się w Edith Artois – żonę René i współwłaścicielkę kawiarni Café René. Widzowie pokochali ten serial, a aktorzy wcielający się w główne role przez lata cieszyli się niesłabnącą popularnością. Dla Carmen Silvery rola Edith była rolą życia. Po zakończeniu emisji serialu pojawiła się jeszcze w dwóch produkcjach, ale to dzięki tej kreacji widzowie zapamiętają ją na zawsze. Przypominamy historię jednej z ulubionych aktorek komediowych Polaków.

Carmen Silvera cudem uniknęła śmierci

Silvera urodziła się 2 czerwca 1922 roku w Toronto. Szybko jednak przeniosła się z rodzicami do rodzinnej Anglii i to właśnie tam spędziła dzieciństwo.

Beztroskie chwile Carmen przerwał wybuch I Wojny Światowej. Jak wspominała po latach, cudem uniknęła wówczas śmierci. Jako nastolatka, wraz z grupą innych dzieci, miała zostać ewakuowana na statku do Montrealu. W ostatniej chwili jednak skierowano ją na inny statek. Ten, którym miała pierwotnie płynąć, została zatopiony, a 350 przewożonych nim dzieci utonęło.

Kariera

Podczas pobytu w Kanadzie, Silvera zaczęła pobierać lekcje baletu, a tuż po powrocie do Wielkiej Brytanii zapisała się do London Academy of Music and Dramatic Art, by spełnić swoje marzenie o aktorstwie.

Reklama

Swoją karierę rozpoczęła od występów na deskach teatralnych, szybko jednak odkryła, że najlepiej sprawdzi się przed kamerą. Na małym ekranie zadebiutowała w 1961 roku w odcinku "Emergency-Ward 10". Pierwszą dużą rolę otrzymała dwa lata później. Aktorka wcieliła się wówczas w Camillę Hope - bohaterkę serialu "Compact".

Ta rola stała się przepustką do jej dalszej kariery. Od tej pory pojawiała się na ekranie regularnie, zwykle występując w produkcjach telewizyjnych. Wystąpiła m.in. w "Sergeant Cork", "The Newcomers", "Two Women", "Doktor Who", "Lillie" czy "Play for Today".

Prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił jednak dopiero w 1982 roku. 60-letnia wówczas Silvera, otrzymała jedną z głównych ról w brytyjskim serialu komediowym "Allo ‘Allo!" i podbiła serca widzów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w Polsce.

Ciekawostką jest również fakt, że Carmen Silvera, czyli serialowa Edith była jedynie o 8 lat młodsza od Rose Hill, która wcielała się w jej matkę.

Gwiazda po latach z nostalgią wspominała produkcję. Zawsze podkreślała, że był to dla niej wspaniały czas, a na planie udało jej się zawiązać wiele pięknych przyjaźni.

Życie prywatne

W życiu prywatnym nie wiodło jej się tak dobrze, jak w tym zawodowym. W 1949 roku aktorka wyszła za mąż za Johna Cunliffe'a, aktora, którego poznała w jednym z teatrów. Szybko okazało się, że Silvera spodziewa się dziecka. Radość małżonków nie trwała jednak długo ze względu na poronienie. Wydarzenie to tak mocno wstrząsnęło gwiazdą, że poprosiła męża o rozwód.

Do końca nie przebolała tej tragedii i już nigdy więcej nie zdecydowała się na ślub ani dziecko.

Choroba i śmierć

Tuż przed swoimi 80. urodzinami, aktorka usłyszała druzgocącą diagnozę. Przez całe życie była nałogową palaczką, więc wręcz ze spokojem przyjęła informację o tym, że ma raka płuc. Lekarz dodał, że zostało jej około trzech miesięcy życia.

Silvera postanowiła, że nie podda się leczeniu i nie poświęci ostatnich chwil na chemioterapię. Jej przyjaciele z planu byli zrozpaczeni, a Gordon Kaye, ekranowy Rene Artois, zjawił się u niej wkrótce potem, by okazać wsparcie.

Przewidywania lekarzy sprawdziły się i gwiazda zmarła cztery miesiące po tym, jak wykryto u niej chorobę. Carmen Silvera odeszła 3 sierpnia 2002 roku. Miała 80 lat. 

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Carmen Silvera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje