Reklama

Kultowe seriale

Ocena
serialu
8,4
Bardzo dobry
Ocen: 7256
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Andrzej Wajda i Beata Tyszkiewicz: Ten romans wybuchł na planie. Dlaczego im nie wyszło?

Cztery lata razem, półtora roku w małżeństwie. Poznali się wcześniej, ale dopiero na planie "Popiołów" wybuchł między nimi gorący romans. On, żonaty, był 12 lat starszy, ona - dopiero zaczynała karierę. Dlaczego im nie wyszło?

"Bardzo szybko się zorientowałem, że Wajda i Beata Tyszkiewicz mają się ku sobie. Pozostawało mi więc tylko zostać ich wiernym przyjacielem i ewentualnym gorylem" - mówił Daniel Olbrychski, odtwórca głównej roli rolę Rafała Olbromskiego w "Popiołach". 

Ponoć by nacieszyć się młodziutką ukochaną Wajda wyeksmitował z pałacu do namiotów swoich współpracowników reżysera, Andrzeja Żuławskiego i operatora Andrzeja Kostenkę.

Wszystko potoczyło się bardzo szybko. Reżyser zrozumiał, że tylko Tyszkiewicz da mu szczęście, dlatego postanowił się dla niej rozwieść ze swoją drugą żoną Zofią Żuchowską.

Reklama

CO DZIŚ ROBIĄ GWIAZDY KULTOWEGO SERIALU? SPRAWDŹ!

Na ślubnym kobiercu stanęli 13 maja 1967 roku w pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, gdzie wcześniej mieszkała cała ekipa filmowa. Dwa miesiące wcześniej powitali na świecie córkę - Karolinę.

"Zdecydowaliśmy się z Andrzejem założyć dom. Przepełniało mnie szczęście i nadzieja, że nareszcie będę potrzebna temu mężczyźnie, człowiekowi fascynującemu, szalenie utalentowanemu, tytanowi pracy, że będę mogła sprawdzić się jako życiowa partnerka, będziemy mieli dom i dzieci" - mówiła po latach Tyszkiewicz.

Wspólnie kupili dworek w Głuchach na Mazowszu, gdzie mieli wieść sielskie życie. Jednak tak się nie stało. Zaledwie po półtora roku małżeństwa Tyszkiewicz nieoczekiwanie spakowała mężowi walizki. O szczegółach rozstania pary opowiedzieli w swojej książce "Beata Tyszkiewicz. Portret damy" przyjaciele Tyszkiewicz i Wajdy - Janusz Majewski z żoną Zofią:

"[Podczas pobytu w Głuchach, przyp. red.] siadamy do stołu, ale cały czas wyczuwamy napięcie, przejmujemy więc role gospodarzy i usiłujemy ich zabawiać. Marnie to idzie. Gdy kończy się obiad, Beata zbiera talerze, Andrzej się zrywa jej pomóc i na chwilę wychodzą. Żona, korzystając, że jesteśmy sami, mówi: 'Beata właśnie mu powiedziała, że go opuszcza'. Być może była jakaś sprzeczka, kłótnia i pewnie to padło w emocjach, akurat tego dnia. I rzeczywiście się rozstali" - relacjonowali Majewscy.

"Czułam się samotna. On był delikatny, czuły, ale ja byłam za młoda. Teraz widzę, że nie dorosłam do takiego związku, nie wiedziałam, czego oczekuję od życia. Andrzej był zbyt dobry, a ja tego nie potrafiłam docenić" - napisała później Tyszkiewicz we wspomnieniach.

Prawdziwym powodem rozpadu związku było to, że para wciąż żyła w rozjazdach, daleko od siebie, oboje rozwijali swoje kariery...
Oboje później jeszcze stawali na ślubnym kobiercu. Beata Tyszkiewicz wyszła za mąż za Witolda Orzechowskiego oraz Jacka Padlewskiego, Andrzej Wajda związał się z Krystyną Zachwatowicz, z którą był aż do śmierci.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL