Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,1
Bardzo dobry
Ocen: 10794
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

25 lat "Panny z mokrą głową"

Przygody rezolutnej Irenki Borowskiej, pióra Kornela Makuszyńskiego, okazały świetnym materiałem na film i serial, do dziś chętnie oglądany przez całe rodziny.


O czym opowiada serial?

Irenka Borowska (Paulina Tworzyańska) jest radosną trzynastolatką, która wiedzie beztroskie życie, bawiąc się ze swoim psem Drabem. Jednak pewnego dnia jej spokojne życie zakłócają duże kłopoty finansowe, w wyniku których rodzinny majątek podupada.

Pewnej nocy dziewczynka słyszy dziwne głosy w kuchni i bez wahania rusza przepędzić złodzieja. Rodzina jest przerażona jej odwagą i postanawia, że wychowaniem i edukacją panienki musi się zająć nauczyciel. Niestety, wszystko przekreśla śmierć ojca (Marek Kondrat). Majątek zostaje zlicytowany, a dziewczynka w wyniku licznych perturbacji musi być samodzielna. Ale co to dla zuchwałej panny z mokrą głową?

Reklama

Reżyserem serialu był Kazimierz Tarnas, który przeniósł na ekran również inne powieści Kornela Makuszyńskiego ("Szaleństwa panny Ewy", "Awantura o Basię"). W produkcji mogliśmy usłyszeć piosenki, do których słowa napisał Wojciech Młynarski, a muzykę skomponował Jerzy Matuszkiewicz, legendarny "Duduś".

Casting na tytułową pannę

Aby zagrać Irenkę, trzeba było przystąpić do castingu. Do głównej roli pretendowało wiele kandydatek. O tym, że to właśnie Paulina Tworzyańska została dostrzeżona przez reżysera zdecydowało... jedno spojrzenie!

- Powołałem sześć komisji, które w ciągu jednego dnia przesłuchały te wszystkie kandydatki .stosunku do amatorów, w czasie pierwszej eliminacji, sprawdzam koordynację mowy i ruchu. Dziewięćdziesiąt procent ludzi jej nie posiada. To konkretnie polega na bardzo prostym zadaniu: należy wykonywać jakieś czynności, jednocześnie mówiąc na zupełnie inny temat, niezwiązany z ruchowymi działaniami. W związku z tym ustawialiśmy w sali gimnastycznej tor przeszkód, który należało pokonać, recytując jednocześnie wiersz lub śpiewając piosenkę czy opowiadając jakąś historyjkę. Po tym teście z trzech tysięcy kandydatek zostało trzysta - mówił o przesłuchaniach Kazimierz Tarnas.

Kolejny etap był... dyskoteką!

- Puszczałem muzykę, ustawiałem kamery i obserwowałem, jak kandydatki się zachowują, jak nawiązują ze sobą kontakty. Po tym etapie pozostała grupka 10-12 osób. Dla nich już miałem zadania aktorskie. Do końca dwie dziewczyny zachowały największe szanse: Paulina Tworzyańska i Anna Powierza. Wygrała Tworzyańska. Zaważyły... oczy (...) W filmie oczy odgrywają główną rolę. W oczach jest zawarta prawda. Jeśli połączymy te wszystkie elementy, mamy już prawie gotowe bohaterki przygód Makuszyńskiego! - mówił Tarnas.

Co się stało z Pauliną Tworzyańską?

Występ w młodzieżowych hitach rozsławił nazwisko Pauliny Tworzyańskiej. Niemal z dnia na dzień stała się bardzo popularna. Ulubienica publiczności niespodziewanie zrezygnowała jednak z aktorstwa... Zrozumiała, że to zupełnie nie jej bajka.

"Trochę już byłam zmęczona tym, że w kościele dzieci zamiast na ołtarz patrzyły na mnie, że rozpoznawano mnie na ulicy. Nie czułam się z tym dobrze" - przyznała po latach w jednym z wywiadów.

Występ w "Awanturze o Basię" był jej drugim i przedostatnim w karierze. Dziesięć lat później pojawiła się jeszcze w serialu "Szatan z siódmej klasy" w roli guwernantki, Honoraty Tworzyańskiej. Aktorka skończyła psychologię stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim i prowadzi prywatny gabinet psychoterapii. "Chciałam być w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, chciałam wspierać. Nie interesowała mnie np. psychologia reklamy czy inne, bardziej prestiżowe kierunki. Ale nie powiem ci, dlaczego akurat psychoonkologia, bo nie wiem. Wybrałam intuicyjnie" - powiedziała w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

W tym roku skończyła 40 lat. Ostatni raz na ekranie oglądaliśmy ją 11 lat temu. Prywatnie jest mężatką i mamą dwóch synów.

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy