Kryminalni
Ocena
serialu
8,4
Bardzo dobry
Ocen: 733
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Ryszard Filipski nie żyje. Aktor zmarł po długiej chorobie

Zmarł Ryszard Filipski, aktor znany był mi.n. z roli majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w filmie "Hubal" oraz z seriali "Kryminalni", "Znak orła" czy "Ile jest życia". Przez długi czas walczył z ciężką chorobą. Jego pogrzeb odbył się 26 października i utrzymany został w tajemnicy przed mediami. Informację o śmierci Interia potwierdziła w portalu filmpolski.pl.

Ryszard Filipski nie żyje

"Nieoficjalnie wiedzieliśmy o śmierci pana Filipskiego już od 25 października, ale rodzina odmawiała kontaktów, stąd nie mogliśmy potwierdzić tej informacji. Kiedy wiadomość pojawiła się na stronie mojorhubal.pl, uznaliśmy ją za wiarygodną, ponieważ przez ostatnie lata Ryszard Filipski utrzymywał kontakt wyłącznie z tą grupą rekonstrukcyjną. Prawdopodobnie aktor został pochowany w Brwinowie, gdzie mieszkał" - powiedział w rozmowie z Interią redaktor naczelny portalu filmpolski.pl Jarosław Czembrowski.

Ryszard Filipski, aktor, reżyser teatralny i filmowy, szerokiej publiczności znany był m. in. z roli inspektora Ryszarda Grodzkiego z serialu "Kryminalni", zmarł 22 października 2021 roku w wieku 87 lat. Przed śmiercią długo chorował. Filipski został pochowany zanim o jego odejściu dowiedziała się opinia publiczna.

Kariera Ryszarda Filipskiego

Reklama

Ryszard Filipski urodził się 17 lipca 1934 roku we Lwowie. W 1958 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Karierę aktorską zaczął wcześniej, bo w 1954 roku w łódzkim Teatrze 7.15. Później występował w teatrach: Rozmaitości i Starym w Krakowie. W roku 1966 roku założył teatr Eref-66. Następnie, w latach 1975-1979, kierował Teatrem Ludowym w Nowej Hucie. W późniejszych latach był także kierownikiem założonego przez siebie Zespołu Filmowego "Kraków" oraz zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Iluzjon".

Jako aktor filmowy najbardziej kojarzony był z rolami majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Bohdana Poręby "Hubal" z 1973 roku oraz wachmistrza Soroki, przybocznego Kmicica z "Potopu" z 1974 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana. Filipski występował także w popularnych serialach: w "Kryminalnych" wcielał się w postać inspektora Ryszarda Grodzkiego, zagrał także w "Pitbullu" Patryka Vegi.

Ryszard Filipski był wielokrotnie nagradzany za swoje role. Ponadto został odznaczony m. in. Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor: Maria Staroń

INTERIA/RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy