Najbardziej interesujące zagadki kryminalne w serialach
Z każdym dniem przybywa w Polsce fanów amerykańskich seriali kryminalnych. I nie ma się czemu dziwić. W końcu w Stanach Zjednoczonych są świetni specjaliści, którzy wiedzą, jak zarobić i zrobić serial, który pokochają widzowie na całym świecie. Fabuła trzymająca w napięciu, barwne postacie i naprawdę wciągające kryminalne łamigłówki - oto prosty przepis na sukces. Zerknijmy na produkcje, które do perfekcji opanowały ten ostatni element!
Gdy przyjrzymy się bliżej serialom kryminalnym, odkryjemy, że nie zawsze muszą one opisywać losy wybitnego naukowca lub wyspecjalizowanej jednostki policyjnej. Widzowie równie często darzą sympatią lokalnych bohaterów, którzy na własną rękę, próbują zwalczać przestępczość w swoim mieście.
Dobrym tego przykładem jest serial "Nocny kurs", którego 2. sezon od 11 grudnia będzie emitowany na kanale CBS Action w dni powszednie o godz. 21.00. Serial ten przedstawia życie Mike’a Olshansky’ego, który jest kierowcą nocnej taksówki w Filadelfii.
Z pozoru nic go nie wyróżnia z grona innych taksówkarzy. Ale pozory mylą. Tak naprawdę Mike każdej nocy zajmuje się rozwiązywaniem kryminalnych łamigłówek i wysyłaniem przestępców tam gdzie ich miejsce, za kratki. A ma w tej dziedzinie dość spore doświadczenie, ponieważ wcześniej był policjantem.
Niestety, został wciągnięty w aferę korupcyjną. I choć w tej sprawie brało udział wiele innych osób, Mike wszelkie zarzuty wziął na siebie. W efekcie stracił nie tylko pracę i odznakę, ale także żonę i honor. Teraz próbuje zrehabilitować swoje imię, nieoficjalnie pomagając wymiarowi sprawiedliwości w ujęciu kryminalistów.
W 2. sezonie uda mu się złapać niebezpiecznego zabójcę, jednak prawdziwym wyzwaniem okaże się być sprawa pewnej kobiety uwikłanej w morderstwo. Mike dołoży wszelkich starań, by pomóc jej pokonać amnezję i dotrzeć do prawdy. Gdyby tego było za mało, wyjdzie na jaw, że ktoś o nieposzlakowanej opinii czyha na życie jego przyjaciela, Marcellusa Washingtona.
Czy zwyczajny nocny taksówkarz będzie w stanie uchronić przed śmiercią byłego kolegę z policji? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy włączyć kanał CBS Action i uważnie śledzić losy Mike’a Olshansky’ego w serialu "Nocny kurs".
O jakich jeszcze produkcjach myślimy na hasło: "kryminalne zagadki w serialach"? Z pewnością o "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas", który od 2000 roku jest realizowany przez stację CBS.
Z założenia każdy odcinek serialu dotyczy innego przypadku, nad którym pracuje wykwalifikowany zespół z laboratorium kryminalistycznego policji. Detektywów z Las Vegas mało co jest w stanie zaskoczyć, gdyż w swojej karierze widzieli już wiele. Zajmowali się nawet tak dziwnymi przypadkami, jak mózg znaleziony w miejscu wypadku samochodowego, który jednak nie należał, do żadnej z ofiar zdarzenia.
Twórcy "CSI: Kryminalnych zagadek Las Vegas" dużą wagę przywiązują do wiarygodności łamigłówek serwowanych widzom. Wiele z nich jest opartych na prawdziwych wydarzeniach.
Dobrym tego przykładem jest odcinek, w którym zostają znalezione, zakopane w parku miejskim, zwłoki mężczyzny. Jak się potem okazuje denat najprawdopodobniej zmarł w wyniku utraty krwi po potrąceniu. Odcinek ten został opatrzony tytułem "Anatomia kłamstwa" i wprost nawiązywał do tragedii, która wydarzyła się w 2001 roku w miejscowości Fort Worth w stanie Teksas. Dziewczyna, będąc pod wpływem działania narkotyku, przejechała przechodnia. Niestety zamiast udzielić mu pomocy, albo chociaż wezwać pogotowie, kobieta ukryła rannego w swoim samochodzie, który pozostawiła na trzy dni w garażu. Potrącony mężczyzna zmarł, a sprawczyni wypadku usłyszała wyrok 50 lat pozbawienia wolności.
W serialu kryminalnym "Kości" widzowie mogą śledzić krok po kroku proces odkrywania prawdy na podstawie ludzkich szczątków. W tajniki anatomicznej budowy człowieka wprowadzi ich utalentowana antropolog dr Temperance Brennan, której niejednokrotnie pomaga przystojny agent FBI, Seeley Booth.
Gdy zawodzą standardowe metody wyjaśniania okoliczności zbrodni, dr Brennan rozpoczyna swoją pracę. Często powtarza ona, że lepiej rozumie martwych ludzi, niż żywych.
Na pierwszy rzut oka jest w tym dużo prawdy, gdyż dr Brennan wydaje się być oderwana od rzeczywistości, a przede wszystkim od wszechobecnej amerykańskiej popkultury. Doskonale natomiast odnajduje się wśród kości lub tego co po nich pozostało. Przyczyną jej zamknięcia w sobie prawdopodobnie jest jej przeszłość - gdy była nastolatką jej rodzice zniknęli, brat opuścił, a sama musiała korzystać z pomocy opieki społecznej.
Dr Brennan przyjdzie zmierzyć się z jedną z najtrudniejszych w jej życiu zagadek kryminalnych, gdy zidentyfikuje szczątki własnej matki.