Reklama

Klan

Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 9222
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Śmierć Ryśka jak z... "Ojca chrzestnego"

Choć Piotr Cyrwus pożegnał się z "Klanem" już ponad rok temu, a grany przez niego Rysiek Lubicz stracił życie, cała Polska wciąż pamięta dramatyczne okoliczności śmierci kultowego bohatera. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Przypomnijmy, że Ryszard Lubicz zmarł w 2235. odcinku "Klanu", a świadkami jego pogrzebu byliśmy w  2238. odcinku sagi rodu Lubiczów.

Zawał serca i upadek z drabiny

Reklama

Wcześniej  (odcinek 2233.) Rysiek miał wypadek w pracy. Nagle poczuł, że mu słabo. Chwilę potem zleciał z drabiny i nieprzytomny legł na ziemi. Dopisało mu szczęście, bo bardzo szybko nadeszła pomoc. Dzięki temu błyskawicznie trafił do szpitala. Lekarze stwierdzili, że przeszedł zawał serca.

Zalana łzami Grażynka (Małgorzata Ostrowska-Królikowska) czuwała przy jego łóżku dzień i noc. W ogromnym napięciu czekała, aż ukochany mąż odzyska przytomność. Los znów był łaskawy - Ryszard obudził się i wracał do zdrowia. Wszystko wskazywało na to, że odzyska pełnię sił. Grażynka poszła do domu, by się przebrać, a wtedy nastąpił...

Napad w szpitalu

W 2234. odcinku Ryszard - pod nieobecność innych pacjentów w sali - udał się pod prysznic. Po drodze minął nierzucającą się w oczy parę. Gdy wracał, spotkał kobietę, którą widział już wcześniej. To była Halszka (Jolanta Mrotek), była pracownica Moniki (Izabela Trojanowska). Zwrócił uwagę na pewną nerwowość w jej zachowaniu. A ona zapytała go o godzinę, potem o bufet i jeszcze inne sprawy. Za wszelką cenę chciała sprawić, by nie wchodził jeszcze do sali. Bo tam grasowali jej wspólnicy-złodzieje.

Ryszard przyłapał ich na kradzieży. Natychmiast obudził się w nim odruch obrońcy. Wdał się w bójkę z przestępcami. Jeden z nich z całej siły odepchnął Lubicza, który - osłabiony po chorobie - przewrócił się na wznak na podłogę, uderzając głową o krawędź żelaznego łóżka. Złodzieje, nie oglądając się na ofiarę, uciekli z sali, zamykając za sobą drzwi. Jakiś czas później Ryszard został znaleziony martwy na podłodze.

- Pani mąż miał wypadek - usłyszała Grażynka z ust jednego z lekarzy po swoim powrocie z domu. - Uraz czaszkowo-mózgowy. Nie żyje. Zostawił w dokumentach deklarację, że w razie śmierci chce oddać swoje organy do przeszczepu.

Piękne życie i... piękny pogrzeb

Producenci "Klanu", Paweł Karpiński i Wojciech Niżyński, doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że Ryszard Lubicz to najbardziej kultowa postać w całej historii polskich seriali. Na zawsze pozostanie uosobieniem dobroci, choć wielu miało go za safandułę i nieudacznika. Uhonorowano go wspaniałym pogrzebem. Przypomnijmy, że Hanka Mostowiak (Małgorzata Kożuchowska) z "M jak miłość" nie dostąpiła takiego zaszczytu.

Ostatnie pożegnanie Ryszarda Lubicza było pełne dramatyzmu i wzruszeń. Wierni fani serialu nigdy nie zapomną przejmujących łez wdowy po Ryszardzie nad jego grobem. Nic więc dziwnego, że internauci porównywali ładunek emocjonalny tej sceny ze śmiercią Mary Corleone (Sofia Coppola), córki Michaela Corleone (Al Pacino), w trzeciej części "Ojca chrzestnego" Francisa Forda Coppoli.

- Żył pięknie i pogrzeb miał piękny, ten nasz Rysio... - podsumowała podczas pogrzebu ciocia Stasia (Kazimiera Utrata). - Mnie to by może i pora już była. Ale Rysiek? Taki młody człowiek i pan Bóg go do siebie zabrał... Bożeż ty mój, jak tu nie płakać?

Jakkolwiek nie patrzeć, śmierć Ryszarda Lubicza dała "Klanowi" drugą młodość, a Piotr Cyrwus zaczął nową ścieżkę kariery.

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia dokumentujące zawał Ryśka Lubicza, jego pobyt w szpitalu, bohaterską walkę ze złodziejami oraz wzruszający pogrzeb.

Dowiedz się więcej na temat: Klan | seriale | Piotr Cyrwus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje