Klan
Ocena
serialu
7,3
Dobry
Ocen: 13922
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Piotr Cyrwus: Polska w Unii Europejskiej? Wszystko dzięki... serialowi "Klan"

Piotr Cyrwus, który przez piętnaście lat wcielał się w Ryszarda Lubicza w "Klanie", nie kryje, że najdłużej emitowany polski serial odegrał niezwykle ważną rolę w... europeizacji Polski. Aktor jest przekonany, że gdyby nie produkcja, której był jedną z największych gwiazd, nasz kraj nie stałby się w 2004 roku częścią zjednoczonej Europy!

Na to, że "Klan" zmienił oblicze polskiej telewizji i miał w pierwszych latach emisji ogromny wpływ na życie i sposób myślenia setek tysięcy Polaków, jako pierwsza zwróciła uwagę Karolina Korwin Piotrowska.

"Skutecznie i mądrze nas edukował. (...) Ten serial to kawał historii. Nigdy go nie zdejmą, będą kręcić, nawet gdy wybuchnie wojna atomowa. Czy jest ktoś, kto nie widział choćby jednego odcinka? Jeśli tak, to chyba nie jest z Polski" - pisała dziennikarka już dziesięć lat temu w książce "Ćwiartka raz".

Ostatnio swoją opinią na temat roli, jaką "Klan" odegrał w życiu nas wszystkich, podzielił się z fanami Piotr Cyrwus. Co powiedział?

Reklama

Piotr Cyrwus: Bez "Klanu" nie stalibyśmy się częścią zjednoczonej Europy

Piotr Cyrwus gościł niedawno w jednym z porannych programów "Kanału Sportowego". Aktor opowiadał m.in. o tym, co aktualnie dzieje się w jego życiu, ale też wrócił wspomnieniami do lat, gdy wcielał się w Ryśka Lubicza.

"Dzięki 'Klanowi' weszliśmy do Unii Europejskiej. Może ktoś nas teraz nienawidzi, ale tak było!" - wypalił nagle, dodając, że twórcy serialu nie bali się podejmować tematów trudnych, a nawet kontrowersyjnych.

"Twórcy uwrażliwiali widzów na pewne tematy, odcienie polityki, bo widzieli, jaka jest oglądalność" - stwierdził aktor.

Prawdą jest, że "Klan" przyciągał kiedyś przed telewizory wielomilionową widownię. Na przełomie XX i XXI wielu średnia oglądalność serialu wynosiła grubo ponad 7 milionów! Rekord padł 12 stycznia 2000 roku - emitowany tego dnia 294. odcinek telenoweli obejrzało 9 i pół miliona Polaków.

"Niektórzy mówili, że Lubiczowie to nasza telewizyjna rodzina zastępcza, bo rzeczywiście wielu z widzów traktowało bohaterów 'Klanu' jak swoich bliskich" - przekonywała Karolina Korwin Piotrowska.

"Telewidzowie żyli życiem naszego serialowego klanu" - uzupełniał Piotr Cyrwus.

Piotr Cyrwus: Stworzył kultową postać w serialu, który uwrażliwiał Polaków na wiele spraw

Choć Piotr Cyrwus odszedł z "Klanu" już ponad dekadę temu, wciąż słyszy pytania o Ryśka, którego - chyba wszyscy fani serialu się z tym zgodzą - nazwać można postacią kultową. "Ryszard przeminął" - zapewnił.

Podczas wizyty w studiu "Kanału Sportowego" aktor pokusił się o stwierdzenie, że "Klan" był dla wielu Polaków oknem na świat, z którym na co dzień nie mieli do czynienia, i na sprawy, które wydawały się im "obce".

"Uwrażliwialiśmy na ludzi inaczej myślących, chorych, kobiety, żeby szły i się leczyły, robiły mammografię, szczególnie w tej Polsce poza Warszawą i wielkimi miastami. To też było poruszane" - skonstatował.

Faktem jest, że dzięki codziennym spotkaniom z Lubiczami Polacy zmielili swoje nastawienie do ludzi niepełnosprawnych (Maciek Lubicz), repatriantów (ciocia Stasia), a nawet osób zarażonych wirusem HIV (Daniel Ross).

"Pojawiają się w 'Klanie' kwestie adopcji, zdrad, separacji, a nawet kredytów. W 'Klanie' seks uprawiają już nastolatki, ale też osoby starsze, nigdy nie jest ani za późno, ani za wcześnie na miłość, zdradę, intymność i ogromne związane z tym emocje. Obyczajowo to wielki krok do przodu w bardzo konserwatywnym społeczeństwie" - pisała przed laty Korwin Piotrowska.

Kilka tygodni temu minęło dokładnie 10 lat od momentu, gdy Polacy wypowiedzieli się w tzw. referendum akcesyjnym za przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej, co dokonało się parę miesięcy później - 1 maja 2004 roku.

Myślicie, że "Klan" rzeczywiście - jak twierdzi Piotr Cyrwus - miał w tym swój udział?

Źródło: AIM
Dowiedz się więcej na temat: Klan | Piotr Cyrwus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy