Klan
Ocena
serialu
7,3
Dobry
Ocen: 13879
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Maciek Lubicz za fortepianem!

Z okazji Dnia Matki serialowy Maciek Lubicz z "Klanu", którego gra 21-letni Piotr Swend z zespołem Downa, zasiądzie za fortepianem. To będzie prezent dla jego mamy Grażynki (Małgorzata Ostrowska-Królikowska).

Elżbiecie Branickiej, mamie Piotra Swenda, bardzo zależało na pokazaniu w serialu, że dziecko z Zespołem Downa też może grać na fortepianie.

- Muzyka rozwija - wyjaśnia. - Widzę, jakie postępy robi Piotr, odkąd zaczął ćwiczyć grę. I wcale nie chodzi tu o jego lansowanie, przecież on jest odzwierciedleniem osób upośledzonych.

U nich w szkole pięcioro uczniów z zespołem Downa gra na fortepianie. Trzeba zainspirować innych rodziców, żeby odkrywali zdolności swoich dzieci i pomagali im je doskonalić.

Reklama

Temu pomysłowi przyklasnęła również Małgorzata Serwińska, która prowadzi zajęcia umuzykalniające w szkole "Dać Szansę".

- To doskonały przykład dla wszystkich rodziców, że dzieci objęte specjalną troską również potrafią nauczyć się grać - mówi. - Grają nie tylko indywidualnie, ale też w zespołach, a tu obowiązuje dyscyplina wykonania. To rodzi w nich odpowiedzialność za wspólny występ, uczy wyczucia rytmu i w ogóle rozumienia całej muzyki.

Nauczycielka Piotra podkreśla, jak ważne jest docenienie i dowartościowanie dzieci z różnymi upośledzeniami. Ogromną satysfakcję sprawia im możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i zaimponowania tym, co potrafią.

Justyna Sobczyk, prowadząca Teatr 21, z którym związany jest Piotr Swend, nie kryje, że jej podopieczni regularnie oglądają "Klan" i bardzo przejmują się losami bohaterów serialu.

- Wszyscy zazdroszczą Piotrowi, że gra w "Klanie" i marzyli o tym, żeby kiedyś wejść na plan - mówi.

A tu taka niespodzianka! Nie musieli odwiedzać swojego sławnego kolegi na planie, bo to ich szkolny budynek posłużył za serialowe wnętrze.

Kiedy ekipa filmowa pojawiła się w szkole Piotra, od rana panowało tam poruszenie. Sam serialowy Maciuś błyszczał jak gwiazda wśród swoich koleżanek i kolegów. Ci zaś podekscytowani zbierali autografy od aktorów "Klanu". Co więcej, kilka osób wystąpiło w roli statystów.

- Oni bardzo przeżywają, gdy wiedzą, że będą nagrywani albo gdy uczestniczą w programie telewizyjnym. Mają frajdę, że oglądają potem samych siebie. Czują się docenieni tak samo jak zdrowe dzieci - Małgorzata Serwińska zawsze z dumą wypowiada się o swoich uczniach.

W szkole organizowane są też imprezy plenerowe, podczas których dzieci z chęcią prezentują swoje umiejętności. Każdy może przyjść i podziwiać. Warto rozejrzeć się też po swojej okolicy, czy nie ma w pobliżu jakiejś placówki, która pomaga w rozwijaniu talentów dzieci niepełnosprawnych.

Kto wie, czy następnym razem nie uda się pokazać w "Klanie" na przykład prób Teatru 21? W końcu jest to jedyny rodzimy serial pokazujący życie osoby z zespołem Downa, może więc warto ująć w scenariuszu jak najpełniejszy jego obraz...

Jesteś fanem tego serialu? Zarejestruj się w serwisie ŚwiatSeriali.pl i dodaj go do ulubionych, a otrzymasz od nas mailem informacje o każdym newsie na jego temat!

Agencja W. Impact
Dowiedz się więcej na temat: Klan | Piotr Swend
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy