Reklama

Klan

Ocena
serialu
7,7
Dobry
Ocen: 8850
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Klan": Uczy, bawi, wychowuje

Przez 15 lat emisji, serial zarówno wzruszał, jak i śmieszył do łez. Przede wszystkim jednak uczył nas tolerancji i wielokrotnie dawał nadzieję w trudnych sytuacjach.


Reklama

Kiedy Grażynka (Małgorzata Ostrowska-Królikowska) piętnaście lat temu miała wątpliwości, czy zajście w ciążę dzięki metodzie in vitro jest etyczne, cała Polska przeżywała jej rozterki. Postawiła z Ryśkiem (Piotr Cyrwus) na adopcję i przygarniając małą Bożenkę (Agnieszka Kaczorowska) dała nadzieję bezpłodnym parom nad zwycięstwo z bezdusznymi przepisami. 

Zajmując się Maćkiem (Piotr Swend), chłopcem z zespołem Downa, Ryśkowie nauczyli nas, jak postrzegać osoby upośledzone. Siła tej patchworkowej rodziny tkwi w jedności, więc ich pierworodna córka Kasia (Julia Królikowska), nigdy nie była traktowana lepiej niż rodzeństwo.

Życiowa decyzja

Macierzyńskie zawirowanie przeżyła również Krystyna (Agnieszka Kotulanka). Kiedy odkryła, że zaszła w ciążę, pierwotnie rozważała... aborcję! Dopiero zakończyła walkę z rakiem piersi, więc obawiała się nawrotu choroby. Zdecydowała się zaryzykować i pomimo wieku, urodzić zdrowego Pawła Ignacego (Szymon Kanownik). Teraz z Pawłem (Tomasz Stockinger) przeżywają przy dziecku drugą młodość.

Tragiczna młodość


Daniel Ross (Jakub Tolak) pojawił się w serialu z impetem. Monika (Izabela Trojanowska) pojechała do Stanów odbić syna z rąk sekty. Kiedy chłopak dowiedział się, że został zakażony wirusem HIV, próbował popełnić samobójstwo! Na szczęście został odratowany, stworzył długoletni związek. Ożenił się i dał przykład, że pozytywny wynik badania serologicznego, to nie wyrok śmierci. Z depresją zmagał się Michał (Jan Wieczorkowski), który po pobiciu przez kibiców, ze złamanym kręgosłupem, wylądował na wózku. Dzięki rehabilitantce Bognie (Justyna Sieńczyłło) zaczął trenować koszykówkę. W tej dyscyplinie odnosił sukcesy, które przywróciły mu chęć do życia.

Przyjazd gościa

Senior rodu Lubiczów, Władysław (Zygmunt Kęstowicz), latami zmagał się z nieuleczalną chorobą - Alzheimerem. Przechodząc z nim przez kolejne stadia, uświadamialiśmy sobie, jak trudna jest to choroba nie tylko dla pacjenta, ale i rodziny. Na jego zaproszenie do Polski przyjechała repatriantka z Kazachstanu, pani Stanisława (Kazimiera Utrata). Władysław spełnił jej marzenie o bożonarodzeniowych świętach na polskiej ziemi i ciocia Stasia, dzięki uprzejmości Lubiczów, zagościła w rodzinnym klanie na stałe.     

Aktorzy "Klanu" o serialu

Kaja Paschalska

Klan to kawał mojego życia. Pojawiłam się w serialu jako dziesięciolatka! Myślę, że fenomen popularności bierze się stąd, że pokazujemy rodzinne ciepło i pewne wzorce zachowań. Ludzie to czują i często starają się przenosić je do własnego życia.    

Tomasz Stockinger

Na początku mówiliśmy, że produkcja będzie powstawała dziesięć lat. Wtedy brzmiało to jak dowcip, więc ten jubileusz jest dla mnie bardzo wymowny i wręcz aż niewiarygodny. Posunęliśmy się w czasie i czuję ciężar minionych lat.  

Agnieszka Kaczorowska

W roli Bożenki zastąpiłam Olivię Sivelli. Podczas pierwszego ujęcia miałam odłożyć talerzyk tak, by zbić szklankę. Byłam malutka i nie potrafiłam tego zrobić (śmiech). Mieliśmy wiele dubli, to był dla mnie duży stres.      

Anna Powierza

Pierwszego dnia miałam dużą tremę, do ostatniej chwili nie wiedziałam, jak zagrać. Kiedy usłyszałam słowo "akcja", szybko się odnalazłam. Wtedy nie przypuszczałam, że moja bohaterka zagości w serialu na dłużej. To miał być jedynie epizod!    

Co nowego? Miłosne rewolucje!

 

W "Klanie", który w 16. sezonie wciąż pozostaje liderem w swoim paśmie, sercowe emocje znowu sięgną zenitu! W życiu Grażynki (Małgorzata Ostrowska-Królikowska) pojawi się mądry i doświadczony przez życie Arkadiusz. Zagra go sam Daniel Olbrychski, którego po raz pierwszy zobaczymy w 2345. odcinku.  

Grażynka i Arkadiusz: Róża od nowego lokatora

Muzyk wynajmie od Grażyny mieszkanie, które dotąd zajmowali Ola (Kaja Paschalska) z Norbertem (Kuba Świderski). Wdowa po Ryśku Lubiczu (Piotr Cyrwus) będzie wzruszona, gdy szarmancki mężczyzna odwiedzi ją w przychodni, gdzie pracuje i podaruje piękną białą różę. Połączą ich bolesne wspomnienia z przeszłości. Czy mężczyzna zastąpi Ryśka w sercu Grażynki?  

Ela, Jerzy i Krzysztof: Wielbłąd na Sadybie

Krzysztof (Krzysztof Tyniec) okaże się nowym sąsiadem Elżbiety i Jerzego (Barbara Bursztynowicz i Andrzej Grabarczyk). Gdy po raz pierwszy pojawi się w domu na Sadybie, Chojnicka weźmie go za... akwizytora. Krzysztof natychmiast wyjaśni, że zamieszkał na końcu ulicy. Na jaw wyjdzie, że nowy sąsiad jest szefem cyrku w likwidacji. Poczuje do Elżbiety wielką sympatię i będzie chciał zostawić u niej na przechowanie... wielbłąda.  

Stanisława, Jeremiasz i Wiesław: Chory z zazdrości... 

Przez cukiernika Wiesława (Jerzy Molga) Stanisława (Kazimiera Utrata) poróżni się z Jeremiaszem (Wincenty Grabarczyk). Pan Bałucki nie będzie mógł znieść, że jego żona spędza długie godziny w miłym towarzystwie. A gdy Stasia zaprosi rywala na obiad, zrobi się zielony z zazdrości!  

Agnieszka i Janusz: Amor trafi ich na parkingu

Poznają się przypadkowo na parkingu. Agnieszka (Paulina Holtz) będzie miała problem z oponą, a Janusz (Michał Lesień) natychmiast rzuci się jej z pomocą. Zauroczy się nią od pierwszego wejrzenia. Żeby wkraść się w łaski Lubiczówny, wykupi najdroższą reklamę w prowadzonej przez nią gazecie El-Medu.  


nhl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje