Reklama

Klan

Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 10329
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Klan": Mija 20 lat od premiery sagi rodu Lubiczów

20 lat temu - w czerwcu 1997 roku - telewizyjna Jedynka wyemitowała pierwszy z trzech pilotażowych odcinków sagi rodu Lubiczów, która zgłoszona została do konkursu na pierwszą polską telenowelę. Widzowie zdecydowali, że "Klan" powinien zagościć na antenie na dłużej... Nikt nie przypuszczał wtedy, że historia wielopokoleniowej warszawskiej rodziny stanie się największym hitem w historii TVP.

Serial Wojciecha Niżyńskiego i Pawła Karpińskiego wygrał konkurs na nową polską telenowelę, który Telewizja Polska ogłosiła na początku 1997 roku. Oprócz "Klanu" do ścisłego finału zakwalifikowali się także "Złotopolscy" i "Zaklęta" - to właśnie spośród tych trzech propozycji telewidzowie mieli wybrać zwycięzcę. "Klan" okazał się bezkonkurencyjny! Od tamtej pory spotkaliśmy się  z bohaterami najdłużej w historii TVP emitowanego serialu już 3146 razy...

- Świat bez "Klanu" to abstrakcja, kiepski żart! Nigdy go nie zdejmą, będą kręcić, nawet gdy wybuchnie wojna atomowa. Czy jest ktoś, kto nie widział choćby jednego odcinka? Jeśli tak, to chyba nie jest z Polski! Ten serial to kopalnia cytatów, które weszły do języka potocznego. To również galeria niezwykłych postaci, które miliony Polaków traktują jak członków najbliższej rodziny - tak o sadze rodu Lubiczów napisała w książce "Ćwiartka raz" Karolina Korwin-Piotrowska.

Reklama

- Jesteśmy dumni, że widzowie wciąż chcą spotykać się z Lubiczami - mówi producent Paweł Karpiński, dodając, że sukces serialu jest w ogromnej mierze zasługą grających w nim aktorek i aktorów, którzy dzięki udziałowi w "Klanie" stali się największymi gwiazdami TVP.

Z pierwszej obsady "Klanu" do dziś gra w serialu 5 aktorek (Barbara Bursztynowicz, Izabela Trojanowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Paulina Holtz i Kaja Paschalska) oraz 2 aktorów (Tomasz Stockinger i Andrzej Grabarczyk).

- 20 lat temu udział w telenoweli był dla każdego aktora wielką niewiadomą. Zaryzykowałam i dziś muszę powiedzieć, że nie żałuję, bo ta praca daje mi wiele radości, a "Klan" zrewolucjonizował moje życie - mówi grająca Elżbietę Barbara Bursztynowicz.

Także Izabela Trojanowska, czyli Monika Ross-Nawrot, przyznaje, że "Klan" miał ogromy wpływ na jej prywatne losy. Kiedy dostała propozycję zagrania w serialu, mieszkała w Berlinie. Początkowo przyjeżdżała na plan z Niemiec kilka razy w miesiącu. Po pewnym czasie zdecydowała się jednak na powrót do Polski na stałe, bo praca przy produkcji telenoweli stała się dla niej najważniejsza.

- Propozycja zagrania w serialu przyszła do mnie w momencie, kiedy zastanawialiśmy się razem z mężem nad zmianą zawodu - żartuje z kolei  Małgorzata Ostrowska-Królikowska, czyli serialowa Grażynka.

Tomasz Stockinger, pytany, czy choć przez chwilę żałował, że zgodził się przyjąć rolę doktora Pawła Lubicza, bez wahania odpowiada, że zawsze zależało mu, by przebywać i pracować w dobrym towarzystwie, a dzięki "Klanowi" ma to po prostu od lat zapewnione.

- Należę do naprawdę zgranej i fajnej ekipy. Na co dzień odczuwam sympatię i spotykam się z życzliwością ze strony widzów. I to jest bardzo miłe - twierdzi aktor.

Wiele wskazuje na to, że z bohaterami sagi rodu Lubiczów spotykać się będziemy jeszcze bardzo długo. Właśnie rozpoczęły się zdjęcia do 21. sezonu "Klanu". Na emisję premierowych odcinków serialu TVP1 zaprosi widzów już na początku września.

Agencja W. Impact

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje