"Klan": Fabryka gwiazd
Najdłużej emitowana polska telenowela otworzyła drzwi do kariery wielu aktorom. Kto do dzisiaj gra w „Klanie”, a o kim już nawet nie pamiętamy, że tam zaczynał? A w jubileuszowym, 3000. odcinku serialowa rodzina znów się powiększy!
Dla wielu aktorów rola w "Klanie" była początkiem kariery. Na przykład Cezary Żak starał się o rolę Ryśka, którą ostatecznie zdobył Piotr Cyrwus.
Aktor jednak nie zniechęcił się i ostatecznie również trafił do obsady. Wcielił się w postać Józka Sobolewicza, kuzyna Grażyny Lubicz. To właśnie ta kreacja przyniosła mu popularność i... kolejne angaże.
W serialu swoje pierwsze aktorskie kroki stawiali również Katarzyna Zielińska oraz Borys Szyc. - Wielu studentów warszawskiej Akademii Teatralnej statystuje w "Klanie". Nazywają to: "stypendium od Lubiczów" - mówi Anna Wiejowska.
W pierwszych latach emisji na plan zapraszano wielu wyjątkowych gości. W "Klanie" wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Jacek Cygan, Maciej Orłoś, Jerzy Owsiak i Janusz Józefowicz.
- Producenci serialu to twórcy odpowiedzialni także za sukces najstarszej polskiej telenoweli, czyli "W labiryncie". Z tego powodu chętnie zapraszali aktorów, którzy tam grali. I tak w 1997 r. w jednym z odcinków "Klanu" pojawił się Marek Kondrat - wyjaśnia nam Anna Wiejowska, PR-owiec serialu.
Od samego początku "Klan" był zaangażowany społecznie.
- Wojciechowi Niżyńskiemu, pomysłodawcy i scenarzyście serialu zależało, by jego bohaterami byli ludzie pochodzących z różnych środowisk, młodzież i seniorzy. Tak, by ukazując ich losy, móc zaprezentować całe spektrum problemów - tłumaczy Anna Wiejowska.
"Klan" nadal włącza się w różnego rodzaju akcje, porusza aktualne tematy. W telenoweli, po raz pierwszy w polskiej telewizji, jedną z głównych ról powierzono chłopcu z zespołem Downa (Piotr Swend). - Wszystko trwa dłużej niż normalnie. Musimy robić duble, ale nikomu to nie przeszkadza - opowiada o współpracy z młodym aktorem Małgorzata Ostrowska- Królikowska, która gra jego serialową mamę.
Dla dwojga aktorów "Klan" był ostatnią pozycją w ich zawodowym dorobku. Zdarzyło się tak w przypadku odtwórców ról Marii i Władysława Lubiczów - Haliny Dobrowolskiej i Zygmunta Kęstowicza.
W ciągu niemal 30 lat emisji serialu (premiera odbyła się 22 września 1997 r.) kilkoro artystów odeszło z obsady, a ponieważ scenarzyści nie chcieli kończyć ich wątków, zaprosili do współpracy innych aktorów.
I tak Daniel Zawadzki zastąpił Jana Wieczorkowskiego w roli Michała Chojnickiego, Magdalena Wójcik - Dorotę Naruszewicz (Beata Borecka), a Marek Kossakowski - Jakuba Tolaka (Daniel Ross).
W willi na Sadybie sporo się wydarzy. Najpierw Elżbieta i Jerzy (Barbara Bursztynowicz, Andrzej Grabarczyk) dostaną ofertę sprzedaży rodzinnego domu.
Producent filmowy, który upatrzył sobie ich rezydencję, zaproponował bardzo atrakcyjną kwotę. Chojniccy, którzy wciąż zmagają się z długami, będą musieli podjąć naprawdę trudną decyzję. Tymczasem na Sadybę przyjedzie Bożenka (Agnieszka Kaczorowska).
Młoda mężatka nagle poczuje bóle porodowe i zanim karetka zdąży przyjechać na miejsce, na świecie pojawi się pierwsza córeczka jej i Miłosza (Konrad Darocha).
Malutką dziewczynkę przyjdzie powitać cały klan.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***