Reklama

Klan

Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 9110
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Klan": Daniel Olbrychski wraca na ekrany kin jako legendarny Kmicic!

Daniel Olbrychski, czyli Arkadiusz Nowik z "Klanu", znów będzie czarował kobiety jako... Kmicic! Odnowiona wersja legendarnego "Potopu" Jerzego Hoffmana w październiku trafi bowiem na ekrany kin w całej Polsce. "Potop Redivivus" pokazany został na otwarcie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni...


Reklama


Daniel Olbrychski często wspomina w wywiadach, że kiedy 40 lat temu Jerzy Hoffman ogłosił, że to on zagra Andrzeja Kmicica w ekranizacji "Potopu", wszyscy fani sienkiewiczowskiej trylogii uznali, iż zupełnie nie nadaje się do tej roli. Gdy jednak film wszedł na ekrany kin, nikt już nie wyobrażał sobie, że w Kmicica mógłby wcielić się kto inny.

Dziś kolejne pokolenie Polaków będzie mogło przekonać się, że Daniel Olbrychski słusznie okrzyknięty został w 1974 roku najprzystojniejszym i najzdolniejszym aktorem swego pokolenia.

Premiera odnowionego "Potopu" - filmu pt. "Potop Redivivus" - odbyła się w poniedziałkowy wieczór podczas gali otwarcia 39. Festiwalu Filmowego Gdynia 2014. Obecny na pokazie Daniel Olbrychski ze wzruszeniem oglądał siebie na ekranie...

- Ten film w ogóle się nie zestarzał! Bardzo żałuję, że Małgosia Braunek, u boku której 40 lat temu grałem w "Potopie", nie doczekała tej premiery - mówił po pokazie.

Przypomnijmy, że za rolę Kmicica Daniel Olbrychski dostał nagrodę za pierwszoplanową kreację męską na 1. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1974 roku (wtedy jeszcze festiwal odbywał się w Gdańsku), a film Jerzego Hoffmana uznano za najlepszy i wyróżniono Wielką Nagrodą Jury "Złotymi Lwami". Rok później "Potop" nominowany był do Oscara - Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej!

- Po 40 latach film wróci na festiwal. Ja będę o 40 lat starszy, tak jak starszy będzie Jerzy Wójcik, starszy będzie Daniel Olbrychski i ci aktorzy, którzy jeszcze żyją. A film - paradoks - będzie młodszy, bo odmłodzony i przywrócony widzowi. Jestem wzruszony tym, że nasz film rozpocznie tegoroczny Festiwal, jak też tym, że ta premiera odbędzie się pod Honorowym Patronatem Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ale przede wszystkim czekam na konfrontację z widzami, bo dla mnie zawsze widz był najważniejszy i zawsze swoje filmy robiłem dla widza - mówił Jerzy Hoffman kilka dni przed przyjazdem do Gdyni.

"Potop Redivivus" trafi na ekrany kin w całej Polsce 3 października.

Dowiedz się więcej na temat: Daniel Olbrychski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje