Reklama

Klan

Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 9135
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Gwiazdy "Klanu" w akcji "Pomaluj mi baranka"!

Gwiazdy sagi rodu Lubiczów - Barbara Bursztynowicz, Paulina Holtz, Aldona Orman, Magdalena Stam, Laura Łącz i Marcin Kwaśny - wzięły udział w akcji charytatywnej "Pomaluj mi baranka - wielki gest dorosłego dla kogoś małego", zorganizowanej przez Fundację MyMind Polska. Poznaj szczegóły!

- Każdy może przygarnąć baranka - mówi Barbara Busztynowicz, czyli serialowa Elżbieta Chojnicka. - Zawsze chętnie biorę udział w inicjatywach, które służą szczytnym celom. Tym razem wspólnie z dzieciakami, które pojawiły się w centrum handlowym Blue City w Warszawie malowaliśmy wielkanocne baranki, by pomóc maluchom z zaburzeniami SI.

Od diagnozy do terapii

Reklama

Celem akcji było zdobycie funduszy na stworzenie i wyposażenie specjalistycznej sali do integracji sensorycznej oraz sfinansowanie zajęć terapeutycznych co najmniej kilkorgu dzieciom, które nie mogą korzystać z terapii SI w prywatnych ośrodkach. Bo maluchom z zaburzeniami SI nie tylko można, ale wręcz trzeba pomóc.

- Poziom edukacji w Polsce zależy nie tylko od systemowych uwarunkowań, ale też od dojrzałości szkolnej oraz rozwoju psychospołecznego i emocjonalnego samych dzieci - przekonuje Maria Staszczuk-Krystew, prezes Fundacji MyMind Polska, a zarazem psycholog dziecięcy i terapeuta systemowy. - Dysfunkcje w zakresie integracji sensorycznej stanowią znaczne utrudnienie w ich codziennym funkcjonowaniu, a więc także wypełnianiu obowiązków szkolnych. Dlatego tak ważna jest profesjonalna diagnoza w kierunku SI oraz odpowiednio wcześnie przeprowadzona terapia.

Harmonijne współdziałanie zmysłu wzroku, słuchu, węchu, dotyku i równowagi pozwala dzieciom nie tylko na swobodne wykonywanie codziennych czynności, ale też zapewnia prawidłowy rozwój. A czym objawiają się dysfunkcje w obszarze SI? Niezdolnością lub ograniczoną możliwością odczuwania, rozumienia, przetwarzania i adekwatnego reagowania na bodźce czy informacje dostarczane z otoczenia oraz z własnego ciała. Z badań wynika, że takie problemy ma od 5 do 15% dzieci. Odsetek ten znacząco wzrasta - i waha się od 40% do nawet 80% - w grupie maluchów, u których zdiagnozowano autyzm, całościowe zaburzenia rozwoju, ADHD czy dysleksję.

Właściwa diagnoza i odpowiednio dobrana, profesjonalna terapia SI pozwala poprawić m.in.: sprawność motoryczną, koordynację ruchów, percepcję słuchową i wzrokową, uwagę i koncentrację, funkcjonowanie społeczne i emocjonalne, a tym samym ułatwić kolejne lata edukacji szkolnej.

Baranki szukają domu

Organizatorzy akcji "Pomaluj mi baranka - wielki gest dorosłego dla kogoś małego" przygotowali m.in. pokaz sprzętu terapeutycznego. Na rodziców czekali eksperci integracji sensorycznej, psycholodzy i specjaliści wspomagania rozwoju dzieci, którzy udzielali porad i wskazówek dotyczących diagnozowania zaburzeń SI, jak również pracy z maluchami, których zmysły nie działają prawidłowo.

- Niektóre z baranków już znalazły dom, ale pozostałe nadal można przygarnąć, wspierając Fundację MyMind Polska - zachęca psychoterapeuta Agnieszka Rost, dyrektor administracyjna Fundacji. - Wszystkie baranki pomalowane przez gwiazdy - także te, które nadal szukają nowych właścicieli - można obejrzeć w CH Blue City do 18 kwietnia.

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z gwiazdorskiej akcji "Pomaluj mi baranka - wielki gest dorosłego dla kogoś małego".

 

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje