Gra o tron Game of Thrones
Ocena
serialu
8,7
Bardzo dobry
Ocen: 1600
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Gra o Tron": Aidan Gillen zagrał kultową postać Littlefingera. Co robi dziś?

Aidan Gillen przez 6 lat wcielał się w postać Littlefingera w "Grze o Tron". Jak potoczyła się jego kariera po serialu, który przyniósł mu międzynarodową rozpoznawalność? Nadal występuje w popularnych produkcjach, lecz zdecydowanie woli te bardziej niezależne.

Aidan Gillen urodził się jako Aidan Murphy 24 kwietnia 1968 roku w Dublinie. Zmienił nazwisko, ponieważ "Aiden Murphy" był już zarejestrowany jako aktor, więc użył nazwiska panieńskiego matki.

Zaczął karierę aktorską jako nastolatek. W wieku 14 lat dołączył do teatru młodzieżowego. Gdy miał 19 lat, przeprowadził się do Londynu.

Aidan Gillen jako Littlefinger. Najważniejsza rola w karierze?

Zanim Aidan Gillen trafił do świata Westeros, wystąpił w serialu "Queer as Folk", który przyniósł mu nominację do nagrody British Academy Television Awards. W 2009 roku pojawił się w serialu "Prawo ulicy", gdzie wcielał się w postać Tommy'ego Carcetti. Za tę rolę został wyróżniony irlandzką nagrodą filmową IFTA. 

Reklama

Przełomem w jego karierze była rola w "Grze o Tron". Przez 6 lat wcielał się w postać Petyra Baelisha "Littlefingera". Jego bohater znany był z knucia intryg, przez co był uważany za jednego z najniebezpieczniejszych ludzi w Westeros. 

Od 2017 roku aktor grał w innym popularnym serialu - "Peaky Blinders". Wcielał się w nim w postać Aberamy Golda.

Aidan Gillen występował również w wielkich, hollywodzkich filmach, takich jak "Bohemian Rhapsody", "Mroczny rycerz powstaje" czy "Więzień labiryntu: Próby ognia". Sam jednak przyznaje, że woli grać w niezależnych produkcjach.

Aidan Gillen nie oglądał "Rodu smoka". Zdradził powód

Aidan Gillen w najnowszym wywiadzie z Interią został zapytany o jego stosunek do "Rodu smoka" oraz spin-offów serialu, w którym grał przez wiele lat.

Dlaczego nie oglądał "Rodu smoka"? Odpowiedź jest prosta.

Aidan Gillen: Co robi dziś?

Aidan Gillen wkrótce rozpocznie zdjęcia do drugiego sezonu serialu "Burmistrz Kingstown", gdzie występuje u boku Jeremy'ego Rennera. Wystąpi również w kolejnym niezależnym filmie "Trad". 

Wciąż pojawia się na deskach teatru. Ostatnio zawitał do Krakowa z okazji 16. edycji Mastercard OFF CAMERA. Na festiwalu był członkiem jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi".

Czytaj więcej: Aidan Gillen dla Interii: Nie widziałem "Rodu smoka". Nie mam HBO

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Gra o tron
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy