Reklama

"Wojna światów": Widzowie uzyskają odpowiedzi [wywiad z Howardem Overmanem]

Podczas spotkania prasowego razem z dziennikarzami z Anglii, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Chorwacji mogłam przepytać Howarda Overmana ("Dopasowani", "Wyklęci", Atlantis") o drugi sezon "Wojny światów".

Zachowanie równowagi

Howard Overman nie chce za bardzo zmieniać formuły serialu, która zdała egzamin w pierwszym sezonie, jednak zaznacza, iż trzeba trochę "namieszać", żeby historia nie stała się za nudna. 

"Zawsze musisz zmienić kilka rzeczy, zadać sobie pytanie, co jest interesujące. Nie możesz jednak zmieniać całej formy, bo wtedy historia nie będzie tą, w którą zaangażował się widz. W jednym z pierwszych odcinków trochę eksperymentujemy, ponieważ chcieliśmy zrobić coś innego".

"Nasi bohaterowie nie mogą cały czas dyskutować o obcych. Musieli się wiele nauczyć oraz zacząć działać - dużo już w końcu przeżyli, a sytuacja dość zmieniła się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Teraz podejmują walkę; wydarzy się wiele złych rzeczy". 

Reklama

"Ponownie skupiamy się na naszych centralnych bohaterach; dowiemy się, do jakich są zdolni poświęceń. Trochę pozmieniamy, trochę namieszamy, ale to nadal serial, w którego centrum znajduje się człowiek. To produkcja o decyzjach w trudnych sytuacjach, jakie musi podjąć każdy z bohaterów. One dużo zmienią".

Bohaterowie pod presją

Dlaczego widzów tak bardzo interesują opowieści o inwazjach, obcych, zombie i niebezpieczeństwie? 

"Ludzi zawsze interesowały historie, kiedy w trudnych sytuacjach mogą przekonać się, kim tak naprawdę są. Nieważne jest to, czy stawiają czoła kosmitom, zombie czy wyzwaniom podczas pandemii. To sposób narracyjny, dzięki któremu można inaczej zadać pytania o podróż bohaterów, o ich wybory. Kiedy przedstawiałem pomysł na serial studiu byłem w Paryżu i zastanawiałem się, co bym zrobił, gdyby Ziemię zaatakowała obca rasa. Jak zadbałbym o rodzinę... To prawdziwe historie o ludziach - bohaterowie w serialu mają pięć minut, żeby uratować swoją rodzinę. Znowu jest to sposób na rozpoczęcie opowieści - co zrobią postacie, kiedy znajdą się w sytuacji bez wyjścia?" - mówił Howard Overman.

Indywidualne historie

Sposobem na opowiedzenie indywidualnych historii bohaterów, punktem wyjścia jest inwazja obcych, ale ważne jest nie tylko przedstawienia akcji, ale odpowiedź samych bohaterów na temat swojej tożsamości oraz podobieństw pomiędzy ludźmi, a kosmitami.  

"Emily (Daisy Edgar-Jones) odczuwa pewną więź z obcym, o czym opowiemy szerzej w drugim sezonie. Dość dużą częścią historii bohaterki jest pytanie o jej tożsamość; o to, kim jest; o to, kto jest jej wrogiem. Nasz przeciwnik może wyglądać inaczej niż my, jednak jest do nas trochę podobny - podejmuje takie same decyzje, gdy jest pod presją. Nigdy nie wiesz do końca, jak się zachowasz. Ta dwoistość jest ciekawa - wydaje się nam, że znamy swoje reakcje i wiemy doskonale co zrobilibyśmy w wypadku inwazji albo pierwszego kontaktu z rasą obcych, jednak kiedy to następuje, nie jesteśmy już wszystkiego tacy pewni".

Plan

Howard Overman nie wie jeszcze, ile sezonów będzie miał serial. Ma plan, jednak, jak wiadomo, ten może się zmienić w zależności od pomysłów i prowadzonych wątków. 

Zmiany

Zapytany o  to, co jest najciekawszym elementem serii w drugim sezonie, Howard Overman stwierdził, że... relacje międzyludzkie. Showrunner “Wojny światów" nie może się doczekać, aż widzowie zobaczą wątek Catherine (Lea Drucker) czy Sofii (Emilie de Preissac).

Pytania, odpowiedzi

Sezon pierwszy pozostawił wiele pytań bez odpowiedzi. W najnowszych odcinkach z pewnością na część z nich widzowie poznają odpowiedzi. Co nie oznacza, że nie pojawi się więcej innych oraz głębszych pytań.

O czym opowiada "Wojna światów"?

Po serii brutalnych strat garstka ludzi, którzy przeżyli atak obcych, rozpoczyna walkę o odzyskanie planety. Minęło sześć miesięcy od pierwszego ataku. Bill (Gabriel Byrne) szuka odpowiedzi na dręczące go pytania i odkrywa coraz więcej na temat kosmitów.

Najbardziej szokujące ze wszystkich odkryć jest niezaprzeczalne podobieństwo między ludźmi i kosmitami, ale Bill nie może znaleźć żadnego racjonalnego wyjaśnienia. Zastanawiający jest fakt, że najbardziej podobna do kosmitów jest Emily (Daisy Edgar-Jones). Ale jaki jest jej dziwny związek z najeźdźcami z kosmosu?Miesiące po zniknięciu Emily ocaleni z Londynu planują walczyć z kosmitami, którzy w jakiś sposób wyglądają dokładnie tak jak oni.

Tom (Ty Tennant) znajduje słabą Emily na pokładzie obcego statku, ale po tak długiej nieobecności Emily szybko zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy są pewni, czy jest po ich stronie... Tymczasem w obserwatorium grupa jest zszokowana, gdy jeden z kosmitów przybywa do nich na skraju śmierci rozpaczliwie kogoś poszukując. Ale dlaczego poszukiwanie jednego mężczyzny jest tak ważne?

W serialu występują Gabriel Byrne jako Bill Ward, Elizabeth McGovern jako Helen Brown, Léa Drucker jako Catherine Durand, Adel Bencherif jako Pułkownik Mustafa Mokrani, Natasha Little jako Sarah Gresham oraz Daisy Edgar-Jones jako Emily Gresham.

Serial jest emitowany na antenie FOX Polska w poniedziałki o 21:05 (dwa odcinki).

Jesteś fanem amerykańskich seriali? Zalajkuj nasz fan page "Zjednoczone Stany Seriali", czytaj newsy i wywiady, oglądaj trailery, galerie, komentuj i czytaj opisy odcinków już dwa tygodnie przed emisją w Polsce.

swiatseriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje