Diuna: Proroctwo Dune: Prophecy
Ocena
serialu
0
Brak
Ocen: 0
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Wszystko, co musisz wiedzieć o serialu "Diuna: Proroctwo". Wkrótce premiera

Filmowa "Diuna" w reżyserii Denisa Villeneuve osiągnęła sukces na skalę światową i sprawiła, że coraz więcej ludzi poznaje historię autorstwa Franka Herberta. Jak będzie w przypadku serialowej "Diuny: Proroctwo"? O tym przekonamy się jesienią tego roku.

"Diuna: Proroctwo": O czym opowie serial?

Serial jest osadzony w uniwersum Diuny, stworzonym przez uznanego autora Franka Herberta. Akcja rozgrywa się na 10 000 lat przed czasami Paula Atrydy. "Diuna: Proroctwo" przedstawia losy dwóch sióstr Harkonnen, które walczą z siłami zagrażającymi przyszłości ludzkości. Kobiety zakładają legendarne zgromadzenie, które w przyszłości zasłynie jako zakon Bene Gesserit - czytamy w opisie HBO Max.

Reklama

"Diuna: Proroctwo" powstała na motywach powieści "Zgromadzenie żeńskie z Diuny" autorstwa Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Prace nad serialem rozpoczęły się już w 2019 roku. Pierwszy odcinek miał wyreżyserować sam Denis Villeneuve, a scenariusz napisać Jon Spaihts.

"Bene Gesserit zawsze mnie fascynowały. Skupienie serialu wokół tej potężnej społeczności wydawało mi się nie tylko istotne i inspirujące, ale także jest dynamicznym tłem dla serialu telewizyjnego" - mówił w jednym z wywiadów.

Niedługo po przekazaniu informacji o rozpoczęciu pracy nad serialem, projekt spotkał się z krytyką za nieobecność twórczyń płci żeńskiej w ekipie. Jedyną kobietą na pokładzie była wnuczka Herberta, Kim Herbert. Wkrótce zatrudniono Danę Calvo jako showrunnerkę, lecz zrezygnowała z serialu na rzecz pracy nad drugą częścią filmowej "Diuny". Ponoć Legendary Television nie było zadowolone z pracy Jona Spaihtsa, więc go zwolnili. Po wielu kolejnych zmianach showrunnerką, producentką wykonawczą i scenarzystką została Alison Schapker. Pierwszy odcinek jest wyreżyserowany przez Annę Foerster.

"Diuna: Proroctwo" zadebiutuje na Max jesienią tego roku. W sieci pojawił się pierwszy zwiastun (zobacz tutaj).

"Diuna: Proroctwo": Obsada

W serialu wystąpią: Emily Watson, Olivia Williams, Travis Fimmel, Jodhi May, Mark Strong, Sarah-Sofie Boussnina, Josh Heuston, Chloe Lea, Jade Anouka, Faoileann Cunningham, Edward Davis, Aoife Hinds, Chris Mason, Shalom Brune-Franklin, Jihae, Tabu, Charithra Chandran, Jessica Barden, Emma Canning i Yerin Ha.

Do obsady dołączyła Jessica Barden, która wcieli się w rolę młodej Valyi Harkonnen. "Ambitna, uparta i silna, Valya Harkonnen marzy o przywróceniu szlacheckiego statusu swojej rodzinie. Kiedy tragedia niszczy jej plany na przyszłość, bohaterka wybiera nową drogę, która zaprowadzi ją do słynnego zgromadzenia" - przekazano w informacji prasowej HBO Max.

"Diuna": Filmowa historia

"Diuna" jest ekranizacją pierwszego tomu (nawet niecałego) głośnej książkowej serii (wydanej w 1965 roku) Franka Herberta pod tym samym tytułem. Rzecz się dzieje w dalekiej przyszłości. Książę Leto Atryda z rodziną zostaje wysłany przez Imperatora na piaszczystą planetę Arrakis, znaną także pod nazwą Diuna, z której piasków wydobywana jest "przyprawa" - najcenniejszy skarb we wszechświecie, klucz do podwyższonej świadomości, źródło mądrości. Kiedy planeta zostaje oddana w lenno szlachetnemu rodowi Atrydów, nikczemny ród Harkonnenów się temu sprzeciwia. Organizują zamach na księcia. Przed Harkonnenami uciekają syn księcia, Paul i jego matka, żona Atrydy. Oboje docierają do rdzennych mieszkańców planety.

W 2021 roku na ekrany kin weszła ekranizacja w reżyserii Denisa Villeneuve i przyciągnęła miliony widzów. Niemal trzy lata później, w marcu tego roku, premierę miała druga część, która powtórzyła sukces pierwszej odsłony.

Wcześniej za reżyserię "Diuny" zabrał się David Lynch, lecz jego film z 1984 roku został zmiażdżony przez krytyków, a dziś jest oglądany przez fanów tej epickiej historii z przymrużeniem oka.

Czytaj więcej: Na ten serial czeka cały świat. Nowy zwiastun ujawnia jego tajemnice

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama