Disney+: Seriale

Ocena
serialu
7,3
Dobry
Ocen: 43
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Baby Yoda plagiatem?

Baby Yoda od momentu pojawienia się na ekranie skradł serca miłośników uniwersum "Gwiezdnych wojen". Od jakiegoś czasu pojawiają się jednak kontrowersje związane z tą postacią. Do jej krytyków dołączył właśnie reżyser Joe Dante, który uznał postać za zwyczajny plagiat.

Joe Dante to uznany reżyser, jeden z twórców kultowej serii "Gremliny". Jednym z bohaterów cyklu jest Gizmo i według artysty, Baby Yoda do złudzenia go przypomina.

"Długowieczność tych filmów jest kluczowa dla postaci Gizmo, który zasadniczo jest dzieckiem. To oczywiście zmusza mnie do poruszenia tematu Baby Yody, którego wizerunek został totalnie skradziony i jest po prostu absolutną kopią Gizmo. Do tego bezwstydną" - powiedział Joe Dante.

O ile dostrzegalne jest z pewnością wizualne podobieństwo, to trzeba zaznaczyć, że Baby Yoda przypomina przede wszystkim... Yodę. Ten ostatni zaś zadebiutował na ekranie cztery lata przed Gremlinami - w filmie "Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje" - jako pozornie psotne małe bagienne stworzenie, które podsłuchiwało Luke'a Skywalkera, gdy ugrzązł na Degobah.

Reklama

Sam Jon Favreau, współtwórca Baby Yody, w rozmowie z Deadline mówił swego czasu, że inspiracją był dla niego przede wszystkim... E.T.

Dziecko bądź Grogu, bo tak brzmi oficjalne imię Baby Yody, po raz pierwszy pojawił się w pilotowym odcinku serialu "Mandalorian" i podbił serca fanów.

Nie wiadomo, jakie jest pochodzenie imienia Baby Yody, ani czy ono cokolwiek oznacza. Wiadomo natomiast, że niektórym członkom ekipy znane ono było już od początku serialu i nie jest tak, że zostało wymyślone dopiero na potrzeby konkretnego odcinka. Opowiedział o tym jego reżyser i scenarzysta Dave Filoni w wywiadzie dla magazynu "Vanity Fair".

"Jon [Favreau, showrunner serialu - przyp. red.] powiedział mi na początku pierwszego sezonu, jak brzmieć będzie imię Dziecka. Zacząłem się zastanawiać, w jaki sposób widzowie będą mogli je poznać. Wymyśliłem, że Ahsoka [Ahsoka Tano grana przez Rosario Dawson - przyp. red.], która jest bardzo współczująca, będzie w stanie nawiązać więź z Dzieckiem i bez słów skomunikować się z nim za pośrednictwem myśli i wspólnych przeżyć. Dzięki tak nawiązanej więzi poznała jego imię i przekazała je Mando [główny bohater serialu grany przez Pedro Pascala - przyp. red.]" - wyjawił Filoni.

Internetowy przydomek Grogu, czyli Baby Yody, wziął się od wyglądu sympatycznego malucha. Do złudzenia przypomina on mistrza Yodę z "Gwiezdnych wojen". Obie postaci należą do tej samej rasy, stąd to podobieństwo. W scenie, w której wyjawione zostało imię Dziecka, rozbrzmiewa nowy motyw muzyczny skomponowany przez Ludwiga Goranssona. Pobrzmiewają w nim dźwięki znane z kompozycji Johna Williamsa zatytułowanej "Yoda's Theme".

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: "The Mandalorian"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama