Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 23
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Evan Peters: Specjalista od grania szaleńców i morderców

Kariera Evana Petersa nabrała tempa po wcieleniu się w głównego bohatera w hicie Netfliksa "Dahmer - Potwór. Historia Jeffreya Dahmera". 35-letni aktor ma na swoim koncie liczne występy w amerykańskich serialach, lecz największą popularność dała mu produkcja "American Horror Story". Dzięki niej otrzymał łatkę specjalisty od grania szaleńców i morderców w różnych wydaniach, a rola w "Dahmerze" jedynie ją potwierdziła.

Evan Peters urodził się 20 stycznia 1987 roku w Saint Louis w Stanach Zjednoczonych. Aktor ma niemieckie pochodzenie. W bardzo młodym wieku rozpoczął karierę w modelingu. Jego potencjał został wyłapany przez fotografa, który polecił mu agenta. W między czasie rozwijał swoją karierę aktorską. W wieku 15 lat przeniósł się do Los Angeles, aby spełnić swoje marzenie o graniu w filmach i serialach.

Evan Peters: Kariera

Evan Peters zadebiutował w serialu Disney Channel - zagrał Setha w "Filipie z przyszłości". W 2004 dostał rolę głównego bohatera w filmie "Zbuntowany Adam". W tym czasie zdobywał liczne nagrody dla najlepszego aktora, a jego talent został dostrzeżony. 

Wielką popularność zyskał dzięki rolom w antologii "American Horror Story". Do tej pory powstało dziesięć sezonów, każdy z nich stanowi osobny miniserial, a Evan Peters wcielił się w różne postacie. Każda z nich była psychopatyczna, lub niezwykle mroczna, dlatego po jakimś czasie aktor zyskał status specjalisty od grania morderców i szaleńców.

Reklama

W 2021 roku pojawił się w serialu Marvela "WandaVision" jako Peter Maximoff, a wcześniej zagrał tę rolę w filmach o "X-menach". 

Evan Peters: Specjalista od ról szaleńców

W "American Horror Story" Evan Peters wcielał się m.in. w ducha nastolatka-mordercy, lidera kultu czy seryjnego mordercę. Jak przyznał w wywiadzie dla "EQ", te role odbiły się na jego zdrowiu psychicznym. 

Aktor ujawnił, że w pewnym momencie zauważał, że role, które grał, wpływały na niego jako osobę w życiu prywatnym. Zdarzało mu się m.in. częściej podnosić głos.

Evan Peters w serialu poradził sobie fantastycznie, a świadczą o tym liczne nagrody, które otrzymał. Od 2018 roku aktor został wyróżniony trzema nominacjami za pracę nad "American Horror Story". W 2012 roku był nominowany do Satellite Awards w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym" za rolę Kita Walkera w "AHS: Asylum". 

W 2016 roku był nominowany do nagrody Fangoria Chainsaw Awards w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy w telewizji" za rolę Jamesa Marcha w "AHS: Hotel". W 2017 roku został nominowany do nagrody Critics Choice Awards w kategorii "Najlepszy aktor w filmie telewizyjnym/serialu" za rolę Kaia Andersona w "AHS: Kult".

Evan Peters jest członkiem obsady "American Horror Story", który zagrał największą do tej pory liczbę postaci w produkcji - 16.

Evan Peters: Ta scena seksu była dla niego szczególnie traumatyczna

Evan Peters w serialu "American Horror Story: Hotel" musiał odegrać scenę seksu, w której miał nacinać nożem swoją ekranową partnerkę.

Aktor w pewnym momencie odszedł z "AHS". Powodem miało być duże obciążenie psychiczne, które odczuwał na planie.

Peters nie wystąpił w "AHS: 1984". Powrócił na plan dopiero w "AHS: Podwójny seans", a w między czasie zagrał w "WandaVison" oraz "Mare z Easttown".

Evan Peters zagrał seryjnego mordercę-kanibala

Wydarzenia z życia Jeffreya Dahmera dokładnie i brutalnie przedstawił 10-odcinkowy serial Netfliksa "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera". W głównego bohatera wcielił się właśnie Evan Peters, który przyznał, że zagranie seryjnego mordercy było najtrudniejszą rzeczą, którą musiał zrobić w życiu.

Aby przygotować się do roli, Peters obejrzał popularny wywiad Dahmera ze Stonem Phillipsem, przeczytał biografię mordercy, raporty policyjne i jego zeznania.

Serial "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" zdobył ogromny sukces na całym świecie. Tytuł został drugim najczęściej oglądanym anglojęzycznym serialem w historii Netfliksa. Media i krytycy rozpisują się o fantastycznej roli Evana Petersa i wróżą mu masę nagród.

Czytaj również: "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera": Serial fałszuje rzeczywistość?

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama