Reklama

Czas honoru

Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 991
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Wciąż ścigani

Nie będzie odznaczeń, podziękowań za bohaterską walkę, a nawet spokojnego życia. Nowi wrogowie zaczynają polowanie na żołnierzy podziemia.


Reklama


Scenografowie przeobrazili gmach Zespołu Szkół Odzieżowych i Fryzjerskich przy ulicy Kazimierzowskiej w Warszawie w urząd miejski z 1945 r. Są tu portrety Stalina, masywne maszyny do pisania, telefony na korbkę, tomy akt i pliki czarno-białych zdjęć. Na korytarzach enkawudziści. Urządzają Polskę po swojemu. Teraz to oni będą tropić cichociemnych. 

Z bronią w ręku

Władek (Jan Wieczorkowski), Michał (Jakub Wesołowski) i Ruda (Karolina Gorczyca) nie złożą broni i w oddziale partyzanckim, ścigani przez sowiecką i polską bezpiekę, będą walczyć z komunistami. Funkcjonariusze UB trafią także na trop Janka (Antoni Pawlicki), który po powrocie z oflagu będzie szukał Leny i dziecka.

- W tej serii przenosimy się do zupełnie innej rzeczywistości. Wprawdzie działania wojenne skończyły się kapitulacją Niemiec, lecz długo oczekiwane wyzwolenie nie jest tym, o czym marzyli nasi bohaterowie. Dla większości z nich odnalezienie się w nowym świecie będzie bardzo trudne czy wręcz niemożliwe - zdradza Ewa Wencel, współautorka scenariusza.

Jej bohaterka Helena zostanie zatrudniona w Urzędzie Miasta, gdzie dygnitarzem jest jej dawno niewidziany mąż. Kazimierz (Jan Frycz) to komunista z przekonania, idealista oddany sprawie. 

Pora żyć!

W zderzeniu z brutalnymi realiami nieco zmieni poglądy, ale czy na tyle, by chronić żonę i córkę Wandę?

- Tego nie mogę ujawnić. Dla mojej bohaterki najważniejsze jest, że może wreszcie wrócić na scenę. Jedyny funkcjonujący teatr w Warszawie przygotowuje pierwszą powojenną premierę. W "Ślubach panieńskich" Wanda ma zagrać Anielę - mówi Magdalena Różczka.

- Jako jedna z nielicznych zachowała pogodę ducha, cieszy ją choćby to, że świeci słońce. Dla niej rok 1945 jest początkiem lepszych czasów.

Im nie wolno ufać

 Dla Bronka koniec wojny nie oznacza końca walki, zmieniają się jedynie mundury przeciwników.

- Nauczony doświadczeniem nie ufa Sowietom. Nadal działa w podziemiu, jest sceptyczny i pesymistycznie patrzy w przyszłość. Zachowanie Wandy jest dla niego niezrozumiałe i sprawia, że zaczyna podejrzewać ją o kolaborację z Rosjanami. W ich związku dojdzie do ostrych zgrzytów - mówi Maciej Zakościelny.

W powstających obecnie odcinkach zobaczymy też nowych bohaterów. Adam Woronowicz zagra pułkownika UB, ścigającego akowców, Ewa Konstancja Bułhak sekretarkę Urzędu Miejskiego, a Grzegorz Damięcki bezwzględnego oficera NKWD. Nie zabraknie Larsa Rainera (Piotr Adamczyk), który mimo klęski Niemiec nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Premiera piątej serii we wrześniu.

KRAS

Dowiedz się więcej na temat: Czas honoru | seriale | Czas honoru 5

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje