Reklama

Grey's Anatomy

Chirurdzy

Ocena
serialu
8,4
Bardzo dobry
Ocen: 876
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Nie uratują?

Oglądając "Na dobre i na złe" raczej nie dowiemy się, jak pomóc podczas ataku padaczki. A szkoda.

"Seriale telewizyjne mogą być bardzo skuteczną metodą edukacji społeczeństwa na temat pierwszej pomocy podczas ataków" - tłumaczy założenia swojego badania Andrew Meller z kanadyjskiego Dalhousie University, cytowany przez serwis Eurekalert.

Reklama

Meller i jego kolega z uczelni, lekarz R. Mark Sadler sprawdzili pod kątem pokazywania ataków padaczki wszystkie odcinki najpopularniejszych amerykańskich seriali medycznych: "Dr. House'a", "Chirurgów", "Prywatnej praktyki" i ostatnich pięć sezonów "Ostrego dyżuru" - w sumie 327 serialowych odcinków. Znaleźli w nich 59 scen, w których miał miejsce atak padaczki.

Spośród nich 51 miało miejsce w szpitalu, więc choremu pomagali serialowi lekarze i pielęgniarki. Niestety ich poczynania niewiele miały wspólnego z oficjalnymi, medycznymi wytycznymi na temat postępowania w przypadku ataku padaczki.

W 25 scenach - czyli 46 proc. przypadków - pokazywano niewłaściwe zachowanie, takie jak przytrzymywanie chorego czy też wtykanie mu czegoś do ust. Właściwą pomoc przedstawiono w 29 proc. ataków, zaś w 25 proc. scena sfilmowana była w taki sposób, że nie dało się tego ocenić.

Meller i Sadler przedstawią wyniki swoich badań nad serialami medycznymi na dorocznym zjeździe Amerykańskiej Akademii Neurologii w kwietniu. Jak widać, dobrze jest być naukowcem - nawet oglądając seriale telewizyjne, można to robić dla dobra nauki.

Jak to robią "Chirurdzy":


ŚwiatSeriali.pl on Facebook

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje