Reklama

Grey's Anatomy

Chirurdzy

Ocena
serialu
8,5
Bardzo dobry
Ocen: 809
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Lekarze" vs. "Chirurdzy"

W ich rękach spoczywa ludzkie życie. Pracują w pocie czoła, by ratować swoich pacjentów poświęcając się temu bez reszty. Czy polscy lekarze różnią się od zagranicznych kolegów po fachu? Którzy są wam bliżsi? Zdecydujcie sami!

Szpital


"Lekarze": Toruński szpital Copernicus jest przykładem na to, że cuda się zdarzają. Niegdyś zadłużony, przechodzi wzorcową restrukturyzację pod czujnym okiem dyrektor Elżbiety Bosak (Danuta Stenka). To ona stawia na młodych i zdolnych lekarzy, którym zależy nie tylko na karierze, ale też na pacjentach.

Reklama

"Chirurdzy": Seattle Grace Hospital (SGH) słynie z doskonałych wyników oraz eksperymentalny terapii. Na sukces placówki przez wiele lat pracował dyrektor i znakomity chirurg Richard Webber (James Pickens Jr.). To jedna z amerykańskich placówek, która prowadzi specjalny program szkoleniowy dla młodych chirurgów.

Elita

"Lekarze": Pierwsze skrzypce wśród specjalizacji gra chirurgia. Ambitni i utalentowani lekarze starają się o staż na nowo otwartym pododdziale transplantologii. Przyciąga ich prestiż, adrenalina i marzenia. Podglądamy ich rywalizację na salach operacyjnych. Tutaj ważą się losy pacjentów i mają miejsce osobiste dramaty chirurgów i pielęgniarek.

"Chirurdzy": Wśród wytrawnych ekspertów z różnych specjalizacji najbardziej cenieni są neurochirurdzy. Lekarze prowadzą pionierskie badania w zakresie leczenia nowotworów układu nerwowego. Odbywający staż chirurdzy zaciekle walczą między sobą o najciekawsze przypadki i są całkowicie oddani swojej pracy.

Nauka

"Lekarze": Dokładna i szybka diagnoza, to znak rozpoznawczy pracowników Copernicusa. Mentorzy, jak Leon (Jacek Koman) czasem potrafią dać nieźle w kość swoim podopiecznym.

"Chirurdzy": Nowoczesny sprzęt i ekstremalne sytuacje, to wizytówka SGH. Nic jednak nie zastąpi doświadczenia, dlatego mistrzowie fachu często wrzucają swoich uczniów na głęboką wodę. Chcą ich zahartować.

Mistrzynie skalpela

"Lekarze": Alicja Szymańska (Magdalena Różczka) jest urodzoną panią chirurg. Skalpel traktuje, jak przedłużenie swojej ręki. Podczas operacji jest pewna siebie, zdeterminowana i skoncentrowana. Zależy jej przede wszystkim na zdrowiu i szczęściu pacjenta. Marzy o sukcesie i wielkiej karierze. Jest świadoma swoich umiejętności, ale nie zarozumiała. Ciężko pracuje, by spełnić marzenia o zrobieniu nadspecjalizacji z transplantologii. W głębi duszy to idealistka, która chciałaby naprawić świat. Jako optymistka i romantyczka, szuka prawdziwej miłości. Nie toleruje zdrady. Po przeprowadzce do Torunia zaprzyjaźnia się z energiczną i zawsze uśmiechniętą pielęgniarką Sylwią (Katarzyna Bujakiewicz). Zamieszkują razem. Starają się rozwikłać skomplikowane problemy uczuciowe i pogodzić życie prywatne z pracą. Wkrótce przekonamy się, na ile im się to uda.

"Chirurdzy": Meredith Grey (Ellen Pompeo) długo szukała swojego prawdziwego powołania. Cóż, niełatwo jest podążać śladami genialnej matki. Mroczna i zakręcona - tak została oceniona przez Christinę (Sandra Oh), koleżankę ze stażu, a później najlepszą przyjaciółkę. Kiedy już odkryła czego pragnie, ciężko pracowała i dążyła do uzyskania dyplomu. Lojalna, uparta i współczująca. Kocha swoją pracę i doskonale czuje się na sali operacyjnej. Często się rozprasza, ale ma świetną intuicję. Potrafi dostrzegać szczegóły, niuanse, o których zapominają jej koledzy. Walczy o pacjentów i swoich przyjaciół. W życiu prywatnym jest krucha i niestabilna. Pełna wątpliwości, które potrafiły wywołać u niej myśli samobójcze. Z czasem poradziła sobie z problemami z matką, ojcem alkoholikiem, a nawet zaakceptowała młodszą siostrę, która pracowała razem z nią, na tym samym oddziale. Stała się żoną i matką.

Męskie "ideały"


"Lekarze": Alicja uciekła od narzeczonego, znanego chirurga, by wpaść w oko kolejnemu. Maks (Paweł Małaszyński) jest uroczym zawadiaką i z wdziękiem zabiega o względy Szymańskiej. Z podziwem przygląda się jej pracy. Niestety, ma rywali, a na horyzoncie pojawiła się jego podstępna była narzeczona. Czy uda mu się rozkochać w sobie Alicję?

"Chirurdzy": Po przyjeździe do Seattle poznała Dereka (Patrick Dempsey) i od razu zakochała się. Błyskawicznie okazało się, że przystojny doktorek jest jej przełożonym. Radosny flirt zmąciło pojawienie się byłej żony. Ale uparty i wytrwały Derek zdołał zaciągnąć Mer do urzędu stanu cywilnego. Teraz oboje walczą z kontuzją chirurga i jego ambicjami.

Podsumowanie

"Lekarze": Szpital marzeń. Idealne miejsce pracy, w którym kładzie się nacisk na młodych i utalentowanych lekarzy. Kapitalna szefowa, wiele intrygujących medycznych przypadków i perspektywy na przyszłość. Po prostu świetne miejsce dla ambitnych ludzi. Główna bohaterka szybko się odnajduje w pracy i jak na razie unika kłopotów. Zdradzamy, że wkrótce się to zmieni. Zwłaszcza, kiedy dr Alicja na dobre się zakocha. Czy na pewno w Maksie?

"Chirurdzy": Jeśli skupimy się na datach, można pokusić się o stwierdzenie, że to pierwowzór "Lekarzy". Tutaj przede wszystkim królują emocje i namiętności. Opowieść o codzienności, romansach, pracy, nadziejach i nieszczęściach Mer przeplatana jest pełnokrwistymi przypadkami medycznymi. Obcujemy z serialowymi chirurgami od wielu lat i nadal przyglądamy się ich życiu z zapartym tchem. A scenarzyści stawiają przed nimi kolejne wyzwania.Dowiedz się więcej na temat: Chirurdzy | seriale | Lekarze | Magdalena Różczka | Ellen Pompeo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje