Canal+: Seriale
Ocena
serialu
7,2
Dobry
Ocen: 21
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Xavier Dolan po raz pierwszy w karierze stworzył serial. Dostępny w Polsce

Xavier Dolan po raz pierwszy w karierze prezentuje serial. Młody twórca był w pełni zaangażowany na każdym etapie produkcji: od reżyserii, przez scenariusz po montaż i muzykę. Zagrał w nim jedną z głównych ról. Serial o tytule "Noc, której obudził się Laurier" można od dziś oglądać na platformie Canal+ Online. Redakcja Świata Seriali Interia miała okazję porozmawiać z Dolanem o produkcji.

Xavier Dolan: Imponująca kariera młodego twórcy

Xavier Dolan urodził się 20 marca 1989 roku w Montrealu. Choć w tym roku skończy dopiero 35 lat, ma na swoim koncie imponujące dokonania. Świat o nim po raz pierwszy usłyszał już w 2009 roku za sprawą reżyserskiego debiutu. Kanadyjczyk nie tylko wyreżyserował film "Zabiłem moją matkę", ale także go wyprodukował, napisał scenariusz i zagrał w nim główną rolę. Obraz, przedstawiający skomplikowane relacje na linii syn-matka został zaprezentowany na festiwalu filmowym w Cannes i został bardzo ciepło przyjęty.

Reklama

Zaledwie rok po sukcesie filmu "Zabiłem moją matkę" Dolan ponownie zachwycił krytyków i publiczność najnowszym projektem. "Wyśnione miłości" to opowieść o uczuciach, piętrzących się między dwójką głównych bohaterów, kiedy spotykają na swojej drodze tajemniczego młodego mężczyznę. Budzi się w nich pożądanie, rywalizacja, miłość i nienawiść. Film zdobył główną nagrodę na MFF w Sydney. Xavier Dolan ponownie sam wyprodukował, wyreżyserował i napisał scenariusz do filmu, a także w nim zagrał.

O następnych filmach młodego twórcy było równie głośno. "Na zawsze Laurence", "Tom", "Mama", "To tylko koniec świata" i najnowszy - "Matthias i Maxime".

Dolan słynie z zaangażowania w projekt na każdym etapie produkcji. Twórca jest także montażystą. Choć może się pochwalić imponującym dorobkiem artystycznym, co jakiś czas wspomina w wywiadach o zmęczeniu i zniechęceniu. W zeszłym roku spekulowano, że chce zakończyć karierę.

Xavier Dolan o najnowszym projekcie. O czym jest serial "Noc, której obudził się Laurier"?

Dolan podjął się nowego wyzwania - stworzył miniserial. Dwa pierwsze odcinki serialu "Noc, której obudził się Laurier" zostały zaprezentowane w zeszłym roku na festiwalu w Sundance. Xavier Dolan znów przejął kilka funkcji - twórcy, reżysera, scenarzysty, montażysty i aktora. To jego pierwszy serial w karierze. Oparł go na motywach sztuki teatralnej autorstwa Michela Marka Boucharda.

"Napisałem większość ról, myśląc o konkretnych aktorach. To było ekscytujące, że mogłem napisać role dla aktorów, z którymi wcześniej pracowałem, ale także dla tych, których spotkałem po raz pierwszy. Nie ma nic lepszego niż zawieranie nowych przyjaźni na planie. Ponowne spotkanie ze starymi przyjaciółmi i poznanie nowych było ekscytujące" - powiedział w rozmowie z Interią podczas konferencji online z polskimi dziennikarzami.

W rolach głównych w serialu Xaviera Dolana wystąpili aktorzy z oryginalnej obsady przedstawienia z 2019 roku: Julie Le Breton, Magalie Lepine-Blondeau, Eric Bruneau oraz Patrick Hivon.

O czym jest serial "Noc, której obudził się Laurier"? To dramat rodzinny. Elliot, Mireille, Denis i Julien to rodzeństwo, któremu przyjdzie zmierzyć się ze śmiercią matki - Madeleine Larouche. Elliot jest uzależniony od narkotyków. Przerywa jednak kurację odwykową, aby móc ją jeszcze zobaczyć żywą. Niestety tajemniczy telefon przyspiesza agonię Madeleine. Rodzina jest w rozsypce, a znalezione w ogrodzie stare pudełko powoduje, że pogrąża się ona w mrocznej przeszłości. W domu nieoczekiwanie pojawia się także niewidziana przez 25 lat Mireille, co wywołuje poruszenie wśród rodzeństwa - czytamy w opisie Canal+.

Xavier Dolan podczas wideokonferencji podzielił się refleksją na temat problemów, poruszanych w serialu.

"Akceptacja siebie. Radzenie sobie ze stratą. Z rodziną… Czy te wszystkie tematy nie są nieodłączną częścią życia? Wszyscy mamy rodziny… różne rodzaje rodzin. Czy to takie, które sami wybraliśmy i stworzyliśmy. Czy to nasze biologiczne rodziny. Zmarłe albo nadal żyjące. Nad akceptacją siebie pracuje się całe życie. Nikt nie rodzi się, akceptując i kochając siebie w pełni. Jeśli są takie osoby, może to być ich wada. Ktoś, kto jest zbyt pewny siebie, kto kocha siebie za bardzo… W społeczeństwie i psychologii antagonizuje się takie osoby" - mówił.

Co ciekawe, muzykę do serialu "Noc, której obudził się Laurier" napisał Hans Zimmer wraz z Davidem Flemingiem. Do tego aspektu również odniósł się Dolan.

"Jestem w pełni zaangażowany na każdym etapie tworzenia mojego projektu, zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę. Nie znajduję jakiegokolwiek aspektu produkcji serialu, w który nie byłbym w pełni zaangażowany. Jeśli chodzi o muzykę – byłem w procesie od początku do końca. W każdej scenie, każdym kawałku" - podsumował.

"Noc, której obudził się Laurier": Gdzie i kiedy oglądać?

Premierowe odcinki serialu "Noc, której obudził się Laurier" od 29.02 dostępne na platformie Canal+ Online.

Czytaj więcej: Grał u największych reżyserów, ale role epizodyczne. Popularność przyniósł mu francuski serial

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy