Biały Lotos White Lotus
Ocena
serialu
8,8
Bardzo dobry
Ocen: 29
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Biały Lotos": Byliśmy w miejscach, gdzie kręcili hit HBO Max. Ten hotel istnieje naprawdę

Drugi sezon "Białego Lotosu" zachwycił nie tylko zaskakującą i wciągającą fabułą, ale także wspaniałymi lokacjami. Akcja serialu rozgrywała się głównie na Sycylii, ojczyźnie Vito Corleone. Fani hitu HBO Max z całego świata rezerwują wycieczki na słoneczną wyspę. Lokacje z serialu odwiedziłam i ja, zachęcona głównie przepięknymi kadrami, które oglądałam, gdy u nas w Polsce za oknem szalała mroźna zima. Niestety nie udało mi się trafić na słoneczną pogodę, gdy byłam w Taorminie, ale to oznacza, że mam powód, by tam powrócić!

Sycylia: Ojczyzna "Ojca Chrzestnego"

Sycylia od dekad jest wykorzystywana przez filmowców jako tło dla akcji filmów i seriali różnego gatunku. Ta największa wyspa na Morzu Śródziemnym jest przede wszystkim ojczyzną Vito Corleone z ponadczasowej serii "Ojciec Chrzestny". 

Sceny do filmów były kręcone m.in. w miasteczku Savoca i pobliskiej wiosce Forza d’Agrò, lecz niemal cała Sycylia korzysta z wielkiej sławy rodziny Corleone. W centrum Palermo na każdym kroku można znaleźć koszulki i gadżety z motywem "Ojca Chrzestnego". 

Reklama

Sycylię można podziwiać również w klasyku z lat 80. - "Cinema Paradiso". W sycylijskiej wiosce kinooperator Alfredo przekazuje miłość do filmów młodemu Salvatore, znanemu jako Toto. Akcja filmu działa się m.in. w mieście Bagheria w prowincji Palermo.

Syrakuzy, czyli miasto we wschodniej części Sycylii było tłem dla rozterek bohaterki, granej przez Monicę Bellucci w filmie "Malena". W jednej ze scen kobieta spaceruje uliczkami miasta. Udało mi się je zobaczyć podczas kilkugodzinnej wycieczki.

To tylko pojedyncze przykłady najpopularniejszych światowych produkcji. Nie można zapomnieć również o naszej rodzimej trylogii "365 dni". Sceny do filmów na podstawie książek Blanki Lipińskiej były kręcone na Sycylii, między innymi w Katanii.

Pozostałe tytuły z Sycylią w tle to na przykład "Aquaman", "Utalentowany pan Ripley", "To była ręka Boga", "Cyrano", "Nienasyceni" czy "Jej wysokość Afrodyta".

Na Sycylię (do Katanii i Palermo) z Polski można dostać się samolotem z: Krakowa, Katowic, Warszawy, Gdańska i Wrocławia. Podróż trwa nieco ponad 2 godziny. 

Taormina: To tutaj kręcili serial "Biały Lotos". Cena za dobę w hotelu sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych

Sycylia od lat przyciągała zagranicznych turystów, którzy chcieli odwiedzić ojczyznę Vito Corleone i choć na chwilę poczuć atmosferę z filmów Coppoli. Wyspa przeżywa obecnie prawdziwy renesans turystyczny za sprawą hitu HBO Max - "Biały Lotos". Fani z całego świata rezerwują wycieczki na Sycylię, by zobaczyć na własne oczy przepiękne, słoneczne kadry, ukazane w serialu.

"Biały Lotos" to serialowa antologia, której każdy sezon opowiada inną historię. Skupiają się one na ludziach, którzy spędzają wakacje w pięciogwiazdkowych hotelach w różnych częściach świata. Drugi sezon serialu został nakręcony w kilku lokacjach właśnie na Sycylii. Akcja rozgrywa się głównie w miasteczku Taormina w prowincji Mesyna, które odwiedziłam. Zobaczyłam na własne oczy lokacje z serialu, który mnie zachwycił.

Do miasteczka można dotrzeć z Katanii autobusem - droga zajmuje niecałe 1,5 godziny. Hotel "Biały Lotos" ukazany w serialu to luksusowe apartamenty, przeznaczone dla bogatych zagranicznych turystów. Okazuje się, że hotel istnieje naprawdę pod nazwą "San Domenico Palace" i można go dostrzec od razu, gdy dotrze się do centrum Taorminy.

Pod wejście do hotelu można podejść. Akurat, gdy ja koło niego przechodziłam, pracownicy witali nowych gości, więc brama była otwarta i można było zerknąć do środka. Wejście wygląda identycznie, jak w serialu "Biały Lotos". Warto zauważyć, że pracownicy hotelu zachowywali się dokładnie tak, jak w serialu: zwracali się do gości po nazwisku, byli przesadnie uprzejmi i zawsze w gotowości, by służyć pomocą.

Ile trzeba zapłacić, aby spać w tym luksusowym hotelu? Ceny za dobę zwalają z nóg. W zależności od terminu, pokój dla dwóch osób można zarezerwować w cenie od 10 tys. zł. aż do 23 tys. zł. w sezonie! 

W Taorminie można znaleźć także inne lokacje, które mogliśmy podziwiać w serialu. W centrum miasteczka funkcjonuje kawiarnia, w której Valentina, menadżerka Białego Lotosu, zatrzymała się przed pójściem do pracy.

Główną atrakcją Taorminy, która została pokazana w serialu są ruiny teatru greckiego, pochodzącego z III w. p.n.e.. W okresie letnim odbywają się tam spektakle i festiwale. Z ruin rozpościera się przepiękny widok na Taorminę i pobliskie miejscowości. W "Białym Lotosie" teatr grecki zwiedzają Portia i Albie. Ja niestety nie miałam tyle szczęścia do pogody.

W Taorminie znajduje się plaża, z której można dotrzeć do Isola Bella - malutkiej wysepki, na którą wybrali się Daphne i Ethan na spacer. Znajduje się tam jeden dom. Legenda głosi, że jego pierwotną właścicielką była zamożna Szwedka, która odmówiła sprzedaży go mafii, co przyniosło opłakane skutki.

"Biały Lotos": Tajemnicze głowy Maurów to znak rozpoznawczy hitu HBO Max

Już od pierwszego odcinka drugiego sezonu "Białego Lotosu" poznajemy tajemnicze głowy Maurów, które będą towarzyszyć nam do samego końca. Ceramiczne kolorowe wazony to symbol sycylijski. Można je znaleźć na balkonach mieszkań na całej wyspie. Turyści mogą kupić i zabrać do domu tzw. Teste di Moro w postaci doniczki, breloczka czy magnesu. Za ceramicznymi wazonami kryje się makabryczna legenda. 

Niemal tysiąc lat temu w jednej z dzielnic Palermo mieszkała dziewczyna, która z zamiłowaniem dbała o kwiaty na swoim balkonie. Pewnego razu zakochał się w niej młody Maur, który spędził z nią namiętne chwile. Szybko jednak okazało się, że ma on rodzinę na Wschodzie. Gdy wyjawił ukochanej prawdę, ta brutalnie zamordowała go, gdy spał. Odcięła mu głowę i... zrobiła z niej doniczkę, którą postawiła na balkonie. W ten sposób mężczyzna został z nią na zawsze.

"Biały Lotos": Śladami wycieczki Portii do Palermo

W jednym z odcinków Portia wybrała się na wycieczkę do Palermo. Towarzyszył jej Jack, który pokazywał jej uroki wieczornego miasta. Chłopak kupił Portii arancini - sycylijski przysmak w formie smażonej ryżowej kulki z farszem. 

Palermo, podobnie jak w serialu, wieczorami tętni życiem. Mieszkańcy i turyści gromadzą się na ulicach miasta, zazwyczaj w pobliżu baru lub sklepu z alkoholem i do późnych godzin bawią się w swoim towarzystwie. To jedno z największych miast na Sycylii. Z Polski można się do niego dostać samolotem.

"Biały Lotos": Pozostałe lokacje

Zwiedzając Sycylię śladami "Białego Lotosu", warto odwiedzić miejscowość Noto. To tam Daphne i Harper udały się na wycieczkę. Noto znajduje się w prowincji Syrakuzy, a centrum miasta jest wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niektóre ze scen były kręcone w Cefalu, które "udawało" Taorminę, na przykład w przypadku scen przy plaży. Miejscowość znajduje się w prowincji Palermo. 

Niestety nie udało mi się odwiedzić wspomnianych dwóch miasteczek. Moja wycieczka była zdecydowanie aktywna, w pięć dni zwiedziłam aż cztery miasta: Palermo, Katanię, Taorminę i Syrakuzy. Z pewnością wrócę na Sycylię, by pojechać do Noto oraz Cefalu, które w serialu również wyglądały spektakularnie.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Biały Lotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy