Barwy szczęścia
Ocena
serialu
7,9
Dobry
Ocen: 20223
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Kazimierz Mazur nie żyje. Znany aktor miał 74 lata

Kazimierz Mazur nie żyje. Aktor znany z roli Tomasza Wiśniewskiego w serialu "Barwy szczęścia" miał 74 lata. O jego śmierci poinformowała agencja, z którą przez wiele lat artysta współpracował.

"Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 6 września 2022 r. zmarł Kazimierz Mazur. Wybitny aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. W ostatnich latach związany z naszą agencją. Rodzinie i wszystkim bliskim składamy wyrazy współczucia" - napisano na Facebookowym profilu agencji "Wink Managment".

"Dziś odszedł mój największy Przyjaciel, Tata, wybitny Aktor, Kochany Człowiek. Kazimierz Mazur. Przemierzaliśmy razem Noce I Dnie. Dobranoc Mój Kochany" - napisał syn artysty, Kazimierz Mazur, znany m.in. z roli w "Na Wspólnej".

Kazimierz Mazur - choć nie grał głównych ról w serialach i filmach - był jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów starszego pokolenia. Gdy po raz pierwszy stanął przed kamerą, był studentem drugiego roku wydziału aktorskiego warszawskiej PWST. Zagrał chuligana w filmie telewizyjnym "Wizyta".

Reklama

Zaraz po ukończeniu studiów dostał niewielki epizod w serialu "Wielka miłość Balzaka" i zaproszenie do zagrania Tomaszka Niechcica w niezapomnianych "Nocach i dniach" Jerzego Antczaka. Każdym kolejnym wcieleniem Kazimierz Mazur udowadniał, że był po prostu aktorem wszechstronnym...

Odtwórca roli Tomasza Wiśniewskiego w "Barwach szczęścia" prywatnie był mężem wybitnej polskiej kompozytorki Katarzyny Gärtner (to ona jest autorką m.in. "Małgośki" Maryli Rodowicz i "Tańczących Eurydyk" Anny German) oraz ojcem Kazimierza Mazura, czyli Kamila Hoffera z "Na Wspólnej".

Kazimierz Mazur miał własny Kościół

Nie wszyscy wiedzą, że Kazimierz Mazur był też... kapłanem, a właściwie Głównym Ofiarnikiem Rodzimego Kościoła Polskiego, który założył wraz z kilkoma przyjaciółmi ponad ćwierć wieku temu.

Rodzimy Kościół Polski (zarejestrowany w 1995 roku w Rejestrze kościołów i innych związków wyznaniowych MSWiA) to zrzeszający kilka tysięcy członków związek rodzimowierczy nawiązujący do etnicznych, przedchrześcijańskich wierzeń Słowian. Jego wyznawcy wierzą, że o losie świata decyduje siła kosmiczna zwana Bogiem Najwyższym i wcielająca się w kilku "pomniejszych" bogów.

Kościół, w którym Kazimierz Mazur pełnił funkcje Ofiarnika Generalnego, Sekretarza Generalnego i Skarbnika, deklaruje ogromną tolerancję względem wyznawców innych religii i sprzeciw wobec wszelkich przejawów rasizmu i nazizmu.

Niezapomniany Tomaszek Niechcic z kultowych "Nocy i dni" był nie tylko kapłanem (tzw. żercą) Rodzimego Kościoła Polskiego, ale też badaczem historii religii chrześcijańskiej oraz Kościoła Katolickiego i roli, jaką odegrał w nim Ojciec Święty Jan Paweł II. W 2008 roku napisał i wydał książkę "Troska o ład społeczny w kontekście kazań kardynała Karola Wojtyły w Piekarach Śląskich w latach 1965-1978".

Pierwszą żoną Kazimierza Mazura była impresario Beata Bogdańska-Mazur. Ich synem jest wspomniany Kazimierz Mazur, również aktor. Drugą żoną była kompozytorka Katarzyna Gärtner, z którą artysta mieszkał w Komaszycach pod Kielcami.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Kazimierz Mazur | Barwy szczęścia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy