Reklama

1983

1983

Ocena
serialu
5,9
Przeciętny
Ocen: 57
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Seriale historyczne, przy których nie będziesz się nudzić!

Historyczne wydarzenia to od lat zagadnienia cieszące się popularnością i które bez wątpienia są inspiracją dla współczesnych twórców filmowych i serialowych. "Kompania braci", “Długa droga do domu" i "Bitwa o ciężką wodę" to opowieści z różnych okresów czasu, dzięki którym zgłębisz wiedzę i poznasz wiele ciekawostek. Z kolei "1983" z Maciejem Musiałem w roli głównej pobudza wyobraźnię oraz ukazuje zupełnie nowy świat!

1983

Serial 1983 przedstawia alternatywną rzeczywistość Polski w roku 2003. W ciągu ośmiu odcinków dowiadujemy się, co wydarzyło się w latach 80. i jak to wpłynęło na obecne czasy. 

Reklama

Wiemy, że 20 lat wcześniej miał miejsce spisek, który sprawił, że wciąż istnieje Polska Rzeczpospolita Ludowa - jedyna partia rządząca, pod której wpływem ludność polska wciąż żyje za żelazną kurtyną. 

Nowy system zbudowany jest na kłamstwie - w kraju istnieje ogólne przekonanie, że w 1983 roku miał miejsce atak terrorystów, a zagrożenie wojną domową zjednoczyło naród.

Główni bohaterowie to Kajetan Skowron (Maciej Musiał), student prawa, i Anatol Janow (Robert Więckiewicz), oficer śledczy, którzy współpracują razem, starając się znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. 

Poznajemy też Ofelię “Effie" Ibrom (Michalina Olszańska), członkinię ruchu oporu przeciwko komunistycznej władzy.

Serial Netflixa “1983", mimo pokładanych w nim nadziei, nie sprostał wymaganiom większości polskich odbiorców. Okazuje się, że political fiction zdecydowanie nie sprawdziło się w tym przypadku. 

Dodatkowo krytyce poddano “drewniane" dialogi, które miały negatywny wpływ na ocenę ról Musiała i Więckiewicza. Jednak warto zaznaczyć, że opinie są bardzo podzielone, a głównymi krytykującymi są Polacy. Z kolei w Ameryce serial przypadł widzom do gustu.

Kompania braci

"Kompania braci" to miniserial wojenny, który składa się z dziesięciu odcinków. Jest ekranizacją powieści Stephena Ambrose'a opartej na faktach. 

Serial przedstawia historię 101. Dywizji Powietrznodesantowej amerykańskiej armii. Na ekranie widzimy kompanię E biorącą udział w akcji D-Day, czyli wstępnej fazie operacji Overlord - alianckiej inwazji we Francji, a także stajemy się świadkami zajęcia francuskiego miasteczka Carentan. 

Bierzemy też udział w operacji Market Garden i wkraczamy do hitlerowskich Niemiec. Oprócz ukazania działań wojennych, "Kompania braci" to piękna historia ludzi zmuszonych do niezwykłych czynów, którzy później stali się braćmi. 

Warto wspomnieć, że w tworzeniu serialu brali udział prawdziwi weterani wojenni, którzy ze swojej perspektywy opowiadali przedstawione wojenne wydarzenia! 

Bitwa o ciężką wodę

"Bitwa o ciężką wodę" przedstawia nam sytuacje z czasów II wojny światowej, kiedy to hitlerowcy chcieli podjąć próbę stworzenia bomby atomowej, do czego potrzebowali ciężkiej wody. 

Mogli ją dostać tylko od Norwegii, która w tamtym okresie produkowała ten składnik na skalę przemysłową. Norwesko-brytyjsko-duński serial opowiada historię o działaniach alianckich mających na celu powstrzymanie ataku niemieckiego na zakłady chemiczne i zdobycie tak pożądanej ciężkiej wody. 

Grupa komandosów realizuje swój plan, który ma zapobiec dopełnieniu się planów Hitlera. Zamieszczenie w serialu nieco fikcyjnych elementów historii, mimo widocznych niezgodności z prawdą, podkręciło akcję i sprawiło, że całość jest znacznie bardziej przystępna dla przeciętnego widza.

Długa droga do domu

Akcja rozgrywa się wiosną 2004 roku w Zatoce, gdzie II wojnę uznano za zakończoną. Pozornie łatwa misja niespodziewanie okazała się zasadzką, w którą pojmano żołnierzy z 1. Dywizji Kawalerii pod dowództwem porucznika Shane’a Aguero. 

Warto wspomnieć, że to świeżo przybyli amerykańscy żołnierze, bez jakiegokolwiek doświadczenia. Dodatkowe nieprzygotowanie armii do tego typu walki zadecydowało o późniejszych losach 1. Dywizji Kawalerii. 

Serial przedstawia przeżycia oddziału Aguera, a także bardziej fabularne wątki, w których rodziny żołnierzy dowiadują się o tragedii w Sadr City. "Długa droga do domu" jest produkcją National Geographic, ale niech was to nie zmyli - to nie nudny dokument, a bogaty w akcję serial fabularny! 

Tematyka wojenna obecna jest nie tylko w serialach, ale również w grach! W Empire World War III rozpoczęła się trzecia wojna światowa! Zwyciężysz ją tylko dzięki ciężkiej pracy i odpowiedniej organizacji. Wymyśl najlepszą taktykę i wybierz dowódcę, który zastosuje ją w bitwach.

Zbierz swoje wojsko i wyszkol je tak, aby bez problemu pokonało wroga! Jeśli wygrasz bitwę masz okazję zgarnąć ziemię z bardzo rzadkim surowcem milenium! Nie zapominaj o zakładaniu sojuszy, aby zwiększyć szanse na zgładzenie rywali! Dołącz do Empire: World War III i poprowadź swoją armię do walki!

swiatseriali.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje