1920. Wojna i miłość

Ocena
serialu
6,7
Niezły
Ocen: 195
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"1920. Wojna i miłość": Uwikłani w historię

Przyjaźń, walka i miłość w opowieści o ludziach, którzy odbudowali niepodległą Polskę i zmienili losy Europy, zwyciężając bolszewików.


Reklama


Rozpada się stary świat, którego porządek wydawał się niewzruszony. I wojna światowa zmiata z tronów królów i cesarzy, upadają imperia. Co wyłoni się z tego krwawego chaosu? Nie wiadomo.

Historia staje się nagle zupełnie nieprzewidywalna i wciąga w swoje tryby zwykłych ludzi. Twórcy serialu przenoszą nas w czasy nie tak znowu odległe (od tych wydarzeń nie minął nawet wiek), ważne dla Polski i... bardzo mało znane.

Z trzech armii

Główni bohaterowie to młodzi Polacy wcieleni do zaborczych armii. Bronek Jabłoński (Jakub Wesołowski) jest oficerem rosyjskim, Władek Jarociński (Wojciech Zieliński) służy jako podporucznik w wojsku niemieckim. Józef Szymański (Tomasz Borkowski), student matematyki z lwowskiego uniwersytetu to porucznik armii austro-węgierskiej.

Poznajemy ich w ogarniętej rewolucyjnym wrzeniem Rosji, na terenach, R gdzie jeszcze prowadzi ofensywę armia niemiecka, ale pojawiają się już oddziały bolszewików (sugestywna kreacja Eryka Lubosa jako złowrogiego Tkaczenki).

W kolejnych odcinkach serialu akcja przenosi się do Polski. Bohaterowie biorą udział w walkach z bolszewikami, najpierw o ustalenie granic na wschodzie, a potem, po załamaniu się wyprawy kijowskiej, o samo przetrwanie świeżo odrodzonego państwa.

Zagłada białych dworków

W serialu pojawi się wątek walki wywiadów. Zobaczymy też dworek rodziny Olszyńskich na wschodnim Mazowszu. Danuta Stenka i Olgierd Łukaszewicz pojawią się jako ziemianie, na których historia wydała już wyrok. Jego wykonawcami okażą się bolszewicy.

Będą też wątki romansowe, bo młodzi bohaterowie, wciąż w poczuciu zagrożenia, żyją intensywnie, a dawne normy obyczajowe tracą swoją siłę.

Atutem serialu są efektowne sceny batalistyczne. Plenerowe ujęcia powstawały między innymi w twierdzy Modlin, która niemal nie zmieniła się od tamtych czasów.

IP

Dowiedz się więcej na temat: 1920. Wojna i miłość

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje